Adsense Hesabım Onaylanmıyor Diyenlere 10 Kesin Çözüm

Adsense  hesabım onaylanmıyor diyenler için bu gün kapsamlı bir yazı yazmak istedim. Çünkü Google’da arama yaptığın zaman bu ve benzeri sorularla dolu.

Analaşılan o ki, sende bu sorundan dolayı araştırmalar yapmaya başlamışsın.  İnternet üzerinde bir çok yöntem var ama bir çok insan bunları yapsa da her hangi bir sonuç elde etmiş değiller.

Peki neden? 1998 yılında oluşturulmuş, bu güne kadar hızla büyüyen, 2015 yıl verilerine göre  57.100  çalışanı olan Google’u gözlerinde çok küçümsedikleri için.  

Google  19 yıldır  binlerce taktik kullanarak kendisini kandırmaya çalışanları, farklı farklı yöntemler kullanarak politikalarını ihlal edenleri denetliyor ve bu olayların ciddi şekilde karşısına geçiyor.

Yani tek kelikmeyle söyleyecek olursak düşündüğünden çok ama çok tecrübeli. Şimdi kendine bir kere daha Adsense hesabım neden onaylanmıyor sorusunu sor. Her şeyi doğru mu yapıyorsun?. Yada doğru yaptığını sandığın her şey doğru mu? Bu kalemi okuduğuna göre hayır.

Bilmediginherşey.com’u kurduktan tam  3 ay sonra  Adsense başvurusu yaptım. Başvuru yaptığım zaman site içeriğini zenginleştirmek adına siz değerli okurlarım için durmadan yazı yazarak paylaşıyordum. Sitemde 70 tane yazım vardı.

Site tasarımında ufak tefek değişiklikler ederek Adsense başvurusu yaptım. Tam hatırlamıyorum ama ilk onay sürecini çok kısa sürede geçtim.

Adsense ilk onay süreci zaten neredeyse her kes tarafından geçiliyor. Çünkü bu aşamada site doğrulanıyor ve sadece yüzeysel olarak bakılıyor. Ama kesinlikle  yüzeysel  olsa da inceleniyor.

Yani eğer bir domain, bir hosting alıp, tema ekleyip adsense ilk onay aşamasını geçmek istiyorsan kesinlikle yanılıyorsun.Adsense Hesabım Onaylanmıyorİlk inceleme aşaması söylediğim gibi çabuk geçti ve sonunda Adsense paneli  etkinleşti.

Adsense paneli etkinleşti derken sadece bana verilen kodları göre biliyordum. Bu kodlar Google’un sitemizi denetlemesi ve izlemesi için veriliyor.

Daha sonra verilen kodları siteme ekledim. İkinci onay aşaması için Adsense panelimde  3 gün  beklemem ve kodları bu süre zarfında bilmediginhersey.com’dan kaldırmamam yazıyordu. Söylenenleri yaptım ve bekledim.

Tabii bu süre zarfında insan ister istemez internet üzerinde araştırıyor. Ben de bu aşamada fazla sorun çıkıyor mu çıkmıyor mu? diye araştırdım. Araştırmalarım sonucu en zor aşamanın bu olduğunu öğrendim.

Site sahipleri forumlarda  15-20  başvuru sonrasında bile kabul edilmediklerini söylüyorlar. Zaten kabul edilmeyen sayısı fazla ama 15-20 kere sonrası kabul edilmemek gerçekten çok fazla. Neyse bunun üzerine doğrusu umudum azalmıştı.

Neyse siteme ikinci aşama için verilen kodları ekledikten  2 gün sora  bir mail geldi. Hesabımın tamamen onaylandığı ve reklam kodlarını siteme ekleyerek işe koyula bileceğim yazıyordu. İlk başlarda gözlerime inanamadım. Çünkü ilk başvurumda ve sadece 2 gün içinde hesabım tamamen onaylandı.

Peki bu nasıl oldu? Ben para mı verdim onay için? Yada Google’da benim tanıdıklarım mı var? Tabii ki hayır.

Sadece gereken kurallara uydum ve Google’un huyuna gittim. Yani Google ile yaptığımız bu ve bunun gibi işlerde Google’un mantığı ile düşünmeli ve en önemlisi onu çok ama çok tecrübeli ve zeki olarak beynimize yerleştirmeliyiz.

Yapacağımız her hangi bir hamleden şüphe duyuyorsak ve azda olsa sorun çıkaracağından şüpeleniyorsak o zaman bu soruyu kendimize sormamız gerek. Bunu benden başka akıl eden hiç olamaz mı? Bunu yapmayı düşünen ve yapan hiç kimse olmadı mı? Sorusunu kendine sor.

Çünkü emin ol yapmak istediğin her hareketin, Google politikalarına uymayan her davranışın 19 yıl boyunca binlerce insan tarafından denendi. Bu yüzden ilk önce bunları mutlaka aklınta tut ve kesinlikle unutma. İlk başta bilmen gereken en önemli şeyi söylemek istedim.

Şimdi geçelim neden Adsense onaylamıyor? Adsense hesabım neden onaylanmıyor? gibi soruların cevabına. Eğer hesabın daha önce onaylanmadıysa yada daha ilk defa başvuru yapacaksan başvuru yapmadan önce sitenin durumu nasıl olmalı onu bilmen gerek.

Bildikten sonra ise siteni ona göre düzenlemen ve hazır hale getirmen gerek. Onay almak için tüm gerekenleri söyledikten sonra yaptığımız hataları nasıl düzelteceğimizi de tam detaylı şekilde anlatacağım. Geçelim Adsense onayı almak için gerekenlere.

 Onay almak için gerekenler  – Adsense hesabım onaylanmıyor diyenlere 10 kesin çözüm

 1  Üst seviye alan adı kullanmalısın. Üst seviye alan adı derken com, net, org gibi alan adları üst seviye alan adlarıdır. Ama ücretsiz şekilde verilen alan adları ile kesinlikle Adsense hesabı onaylatamazsın.

Genellikle ücretsiz site oluşturmayı düşünenler bir çok site üzerinden araştırma yapıyorlar. Bunun mümkün olduğunu gördükten sonra hiç birşey düşünmeden ücretsiz site oluşturuyorlar.

Ücretsiz hosting olduğu gibi blogger, wordpress.com gibi ücretsiz ama alt seviye alan adları veren firmalar da var. Eğer bu ücretsiz domain firmalarından birini kullanıyorsan Adsense onayı alamazsın.

Aynı zamanda eğer hack, crack gibi kelimeleri içeren bir alan adı kesinlikle kullanma. Bu Google’a beni sakın kabul etme demen gibi bir şey olur.

Sitenden gelir elde etmek için şiddetle ücretli bir alan adı (domain) almanı öneriyorum. En İyi Domain Firmaları – Detaylı Anlatım başlıklı yazımı incelemeni kesinlikle öneriyorum. Bu yazımda en detaylı şekilde domain firmalarını, kullanıcı yorumlarını da dahil ederek detaylı şekilde inceledim.

Alan adı değişimi yaptığın zaman tüm site verilerin siliniyor. Ama tabii ki, bunun da kolay bir yolu var. Alan adı değişimi yapacaksan  WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme – Tek Tıkla başlıklı yazımı şiddetle incelemeni tavsiye ediyorum.

Bu yazımda yazı başlığından da anlayacağın üzere tek tıkla, en kolay, en hızlı şekilde ve en önemlisi de hiç bir veri kaybetmeden bunu nasıl yapacağını anlattım.

 2  Adsense başvurusu yaptın ve onay bekliyorsun.  Peki sen siteni Google’a kaydettin mi? Eğer kaydetmediysen ve hala onay bekliyorsan benden sana tavsiye bekleme çünkü Google’un içerisinde bulunmayan bir siteye reklam verecek hali yok.Google’da site adresini yazdığın ve arama yaptığın zaman siten arama sonuçlarında çıkıyor mu? Çıkıyorsa siten kaydedilmişdir. Ama çıkmadıysa siteni kaydetmen gerek.

Tabii ki, Google’un kendisinde olmayan bir siteni kabul ederek reklam vermesi komik olur. Şimdi detaylı şekilde bunu nasıl yapacağını anlatacağım.

İlk önce bir Google hesabın olması gerek. Eğer bir hesabın yoksa buradan oluştura bilirsin. Hesabını oluşturduktan sonra giriş yap ve bir sonraki aşamaya geç.Adsense Hesabım Onaylanmıyor Search Console

Google Search Console sayfasına git. Resimden de gördüğün gibi  https://www.example.com/  yazan kısma kendi site adresini yaz ve özellik ekle butonuna tıkla.

Daha sonra karşına resimdeki gibi bir ekran çıkacak. Buradan  Alternatif yöntemler>HTML etiketi  yolunu izle. Karşına çıkan kodu kopyala ve header.php dosyasına gelerek  <head>  bölümünün altına ekle ve kaydet. Artık senin de siten kaydoldu. Yani Adense hesabı onaylatırken bununla ilgili bir sorunun çıkmayacak.

 3  Özgün içerik paylaşacaksın. Bu altın kural. Özgün içeriği olmayan bir site Google’un gözünde tamamen boş bir siteden bile geridedir. Özellikle bu kural en baştan beri uygulanmalıdır eğer uygulanmadıysa bile hemen uygulamaya geçilmelidir.

Çünkü zaman geçtikçe kopya içerik sayısı artıyor ve en önemlisi zamanın gidiyor. Bu nedenle kopya içerik paylaşımı yaptıysan eğer hepsini kaldırarak hemen özgün içerik yapmaya başla.

Aynı zamanda Google’u gerizekalı sanan site sahipleri kopya içerikleri spin yaparak yani kelimlerin yerlerini değişerek sitesine ekliyor. Bu yöntem google tarafından  algılanıyor  ve kopya içerik sayılıyor. Eğer böyle bu durum da söz konusu ise yine tüm bu yazılar kaldırılmalıdır.

Peki bunu nasıl yapacaksın. Yazılarını admin panelinden silmen yeterli değil kesinlikle. Bunun için Google Search Console kullanmamız gerek. İlk önce Search Console’a giriş yapıyoruz.

Adsense Hesabım Onaylanmıyor Search Console

Sol tarafta gördüğün menüden  Google Dizini>URL’leri  kaldır yolunu izle ve karşına çıkan ekrandan  Geçici olarak izle  butonunu tıkla. Karşına aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak. Buraya resimde gördüğün gibi kaldırmak istediğin linki ekle ve Devam butonuna tıkla.

Daha sonra karşına aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak. Buradan istediğin seçeneği seçerek İstek Gönder butonuna tıkla. Tüm işlem bu kadar. Ama bu işlemi yaptığın zaman Search Console ekranından da göre bileceğin gibi geçici kaldırılma işlemi gerçekleşiyor.

Bu işlemi yaparak hızlı bir şekilde geçici olarak arama sonuçlarından istediğin içeriği sile bilirsin. Daha sonrasında ise buradan indexlenen linkleri kalıcı olarak nasıl kaldıracağına baka bilirisn.

Adsense başvurusu yaptığın zaman sitende en az  20-30  arası içerik olmalı. Bu yazılar en az  550-600  arası kelime içersin. Çünkü siten boş görünmemeli, yazıların yeterli kadar doyurucu olmalı ve Google senin sitenin birileri için faydalı ola bilecek kapasitede olduğuna inanmalı.

Eğer sitende içerik sayısı fazla ise ama gerekli kelime oranını ödemiyorsa hepsini mutlaka yeniden düzenle ve söylediğim kriterlere uyumlu hale getir.

İster  1000  tane içeriğin olsun eğer kelime oranı söylediğim gibi değilse söylediğim gereksimleri bulundurmuyorsa hiç bir işe yaramaz.

 4  Yazdığın yazılarda anahtar kelime kullanımına dikkat edeceksin. Aşağıdaki yazıyı örnek olarak hazırladım.

Gördüğün gibi yazı içerisinde anahtar kelime o kadar sık kullanılmış ki, artık yazının Google’da üst sıralara çıkmak ve seo için yazıldığı belli.

Ama Google bunu spam olarak algılıyor ve kaliteli içerik sıralamasına kesinlikle eklenmiyor. Tabii bu durum anahtar kelimeye bağlı. Eğer anahtar kelime üzerinde rekabet fazla ise bu zaman anahtar kelime oranı %2-3 arasında olmalı. Eğer anahtar kelime rekabet oranı düşükse o zaman anahtar kelime kullanım oranı %7-8 arasında değişe bilir.

Peki tutalım ki yazılarının hepsinde yada çoğunluluğunda bu sorunu yaşıyorsun yani anahtar kelime ile ilgili sorunun var. Bu durumda ne yapmalısın?

İlk önce yazdığın tüm makaleleri  tek tek incelemeye başla. Yazı düzenleme kısmına geldikten sonra  ctrl+f  yaparak anahtark kelimeni çıkan arama kutusuna yaz. Yazdığın anda arama kutusu yanında anahtar kelime sayısını göreceksin. Enter tuşuna basarak teker teker tüm anahtar kelimelerin yerlerini belirleyebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsin.

Daha sonra ise yazı editörünün alt kısmında yazan makaledeki kelime sayısı ile kıyaslayarak ve söylediğim deyerlerde dengeleyerek özgün yazını anahtar kelime yüzünden spam olmaktan kurtara bilirsin. Zaten Google’un spam içerikli bir sitenin Adsense hesabını onaylaması da gerçekten komik olur.

 5  Kesinlikle warez, hack, crack, yetişkin içerikli hiç bir site Adsense tarafından kabul edilmiyor. Bildiğin gibi Google bu işlerde tam olarak ciddi. Eğer site yasal bir site değilse onu kesinlikle kabul etmez.

Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki eğer böyle bir içeriğin varsa Adsense başvurusu öncesi kesinlikle kaldır ve başvurunu öyle yap ve daha sorasında da böyle bir içeri kesinlikle paylaşma.

 6  Sitende mutlaka iletişim sayfası olmalı. İletişim sayfası derken bu sayfada genellikle sadece iletişim formu oluyor ve site sahibi ile iletişime geçiyorsun.

Bu adımda site adina özel mail adresin olursa çok daha iyi olur. Bilmediginhersey.com için ben  info@bilmediginhersey.com  mail adresini kullanıyorum.

Bu iletişim sayfasını oluşturarak Google’a “Biz güvenilir bir siteyiz, kullanıcıların bir sorunu olduğunda, bize her hangi bir şey söylemek istediklerinde çok kolay bir şekilde iletişime geçe bilirler” diyoruz.

 7  Hakkımda sayfası oluştur. Eğer bu sayfa yoksa Adsense hesabının onaylanmasını hiç bekleme. Adsense onay süreci senin için hiç bir şey ifade etmez çünkü.

Google bu sayfayı oluşturmanı istiyor çünkü kim olduğunu kullanıcıların bilmesi, sitenin güvenli bir site olduğunu gösterir. Yani bu sayfayı oluşturman en başta Google olmakla tüm kullanıcılara “Benim her şeyim apaçık ortada” söylemen gibi birşey.

 8  Mutlaka ama mutlaka Gizlilik Politikası sayfası oluşturmalısın. Gizlilik Politikası oluşturarak Google başta olmakla tüm herkese site içeriğiniin tarafından korunduğunu ve senin belirlediğin kuralları ihlal edenleri neyin beklediğini gösteriyorsun.

Yani uzun sözün kısası Google’a “Ben sitemi koruyorum ve hiç bir şekilde Google Politikalarına karşı gelenleri desteklemiyorum ve onlardan birI değilim”  söylüyoruz. Eminim bu sayfanın önemini anlamışsındır.

Eğer nasıl bir Gizlilik Politikası sayfası oluşturacağını bilmiyorsan bilmediginhersey.com’un Gizililik Politikası sayfasına giderek bu konuda bir fikir sahibi ola bilirsin.

Söylediğim bu üç sayfa yani İletişim, Hakkımda, Gizlilik Politikası sayfaları olmadan kesinlikle Adsense başvurusu yapma. Neden Adsense hesabım onaylanmıyor? Neden Adsense onaylamıyor diye diye kalırsın.

Adsense Hesabım Onaylanmıyor İçerik 9  Site tasarımına mutlaka dikkat et. Site içeriği ve şimdiye kadar söylediklerim çok çok önemli ve mutlaka olması gereken şeyler. Ama her ne kadar sitende her  şey süper olsa da eğer site tasarımı iyi değilse bir adım geridesin demektir.

Bu yüzden site tasarımına ve tasarıma uygun reklam yerleşimine dikkat et. Tasarımında gerekli değişiklikleri yap. Ben Adsense başvurusu yaptığım zaman tasarımda da gerekli değişiklikleri yaptım. Yani site insanların beğeneceği şekilde olmalı.  Zaten böyle olduğunda Google’da beğenecektir.

Tasarım sadece Adsense hesabı onaylatma işlemi için değil aynı zamanda site ziyaretçilerinin siteni beğenmesi için de geçerli.  Çünkü bu durumda site hit sayısında ciddi değişiklikler oluyor.

Düşünsene çok iyi bilgiler veren site var ama tasarım çok çok kötü. O zaman ister istemez o siteden soğuyorsun. Yani bunu sadece Adsense için yapmıyor.  Bu yüzden özenle yapmanı öneriyorum.

 10  Eğer başvuru yaptıysan ama onaylanmadıysa bunun nedeni diğer reklam firmaları ola bilir. Bunu anlamanın bir tek yolu var. O da bu reklamları kısa bir süreliğine sitenden kaldırman ve başvurunu yeniden yapman.

Çünkü bir çok reklam firması var ve bazıları Adsense reklamları ile sorunsuz şekilde çalışırken bazıları Adsense ile uyumlu olmuyor. Yani Google, reklamlarının o firmanın reklamları ile aynı sitede olmasını istemiyor.

Reklamları kaldırmadan önce sitenin diğer tüm gereksimleri ödediğinden emin ol ve daha sonra diğer reklam firmalarını kaldırarak dene. Eğer böyle yaparsan nedenin reklam firmaları olup olmadığını rahatlıkla belirlersin.

 Sonuç  – Adsense Hesabım Onaylanmıyor Diyenlere 10 Kesin Çözüm

 >  Tüm bu işlemleri sorunsuz şekilde tamamen yaptıysan ve sitenin tüm bu gereksimleri ödediğinden eminsen kesinlikle hiç bir sorun çıkmayacaktır. Zaten en zor aşama ikici aşamadır. Son aşama sadece hesabının onaylanması için hesabındaki biriken paranın 20tl olmasını beklemek ve sana posta ile ev adresine gönderilen kodu gerekli alana yazmaktan ibaret. Bu aşama zaten senin gerçek bilgileri Google’a sunduğundan ve güvenilir olduğundan emin olmak için yapılıyor. Bu yüzden sana bu  PIN  kodu e-mail adresine değil ev adresine gönderiyor.

Belirtmek isterim ki, söylediğim tüm bu yöntemleri çok ama çok araştırdım ve tecrübe ettim. Adsense hesabı ilk başvuruda onaylanan birisi olarak söylediklerimi kesinlikle uygulamanı tavsiye ediyorum. Çünkü zaten bunları kendim yaparak hesabımı ilk seferinde onaylatmayı başardım.

Söyleyeceklerim bu kadardı. Adsense hesabım neden onaylanmıyor? Sorusunun cevabını senin için yeterli kadar detaylı, yararlı şekilde verdiğimi ve sein için yararlı olduğunu umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin