Android mi İos mu? – Seçimi Kendin Yapacaksın

android

Android mi İos mu? – Ne istediğini belirle

Android mi İos mu?  bildiğin üzere çok meşhur bir soru. Cevaplanması zor desem yeridir. Çünkü bir birinden tamamen farklı iki sistem var karşımızda ver ikisininde çok iyi ve kötü yanları var. Bazen birisinden çok şikayet eder bazen de öve öve bitiremeyiz. Karar vermek bu kadar zorken bu yazımda bunu nasıl senin için kolay hale getireceğimi söylemek istiyorum. Bu yazımda hangisinin nerede işimize yarayıp hangisinin zor zamanlarda iyi çalışmadığını anlatacağım. Bunları bildikten sonra tüm bunlar senin için kolaylaşacak. Seçim tabii ki, sana kalacak ama seçim yaptıktan sonra pişman olmayacaksın yani çıkacak sorunları şimdiden bileceksin.

İos artıları ve eksileri  Android mi İos mu?

Günlük telefon kullanırken, acil telefonda işlem yapman gerektiğinde, sorunsuz bir deneyim yaşamak istediğinde kullanman gereken en iyi sistem İos. İos sistemi kapalı ve bir o kadar da akıcı sistem. Yani gün içinde her hangi bir uygulama açtığında, arka planda bir çok uygulamayı açık buraktığında hiç bir sorun yaşatmıyor. Yani hiç bir zaman telefon kasıyor diye arka planda çalışan uygulamaları kapatmak aklına gelmiyor. Yada her hangi bir uygulamadan çıkış yaptığında, uygulamalar arasında geçiş yaptığında hiç bir sorun yaşatmıyor. Bunları söylediğim sistemin değerleri gerçekten diğer amiral gemilere baktığımızda geride kalıyor. 1296165_1833cae2c91a60eed16cd15683a904d8_640x640Amiral gemiler artık 4gb ram miktarına ulaşmışken Apple daha yeni 2gb ram kullanmaya başladı. Evet bu nedenle Apple telefonlarına para verirken insan kazıklandığını hissediyor ama her şey göz önünde. İos arayüzü öyle güzel optimize edilmiş ki, insan İos arayüzünü kullandıktan sonra bu sistem için gerçekten fazla ram'ın gerek olmadığını görüyor. Telefonu ne kadar uzun süre kullanırsan kullan şişme yapmıyor ama bu ne kadar iyi söyleyemem. Çünkü neredeyse bu sistem hiç bir özelleştirmeye izin vermiyor. Özelleştirmeye kalkıştığınızda ise neredeyse bunun için çok az seçenek görüyorsunuz. Şişme yapmamasının sebebi de bu. Kapalı sistem ve zaten mudaheleye izin vermiyor. Evet kullanımda hiç bir sorun çıkarmasa da bu bir çokları tarafından eleştiriliyor. İnsanlar bir süre geçtikten sonra telefondan bir şeyler ummaya başlıyor. Bir diğer kötü yanı ise batarya. Kullanırken batarya performansı bence kötü ama telefonu kullanmadığınızda ise batarya kullanımı çok ama çok düşük. Çünkü bu sistem kapalı olduğu için bir çok uygulamadan gelen isteğe izin vermiyor ve buda arka planda uygulamaların veri çekmesini engelliyor. O yüzden İos sistemli telefonu uzun bir süre kullanmasanız bile telefonu açtığında az miktarda şarj harcandığını görüyorsun. İos sistem hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

Android artıları ve eksileri – Android mi İos mu?

Evet Android denildiğinde aklıma gelen ilk şey sonsuz bir dünya demek. Çünkü bu sistemde ne istersen yapa biliyor istediğin kadar özelleştirme yapa biliyor, sıkılmaman için sana verilen sonsuz seçeneklerle sıkılmıyorsun. android-nougat-1Bu sistemi kullanırken sanki her şeyi yapa bileceğini bilmek daha çok sevmene olanak sağlıyor. Piyasada kullanılan telefonların ve markaların büyük bir kısmı Android sistem kullanıyor ve bu markaların ürünleri genellikle yüksek donanıma sahip. Çünkü bize verilen bu sonsuz seçenekler haliyle performansımızı etkiliyor. Günlük kullanımda oyun oynarken, internet üzerinde bir şeyler ararken sorun yaşatmıyor. Ama telefona çok acil ihtiyacın olduğu bir zaman gelir ve Android sistem takılma yapar.
Zaten Android sistemin insanı adeta çıldırtan yanı da bu. Kullanırken uygulama açılışlarında takılmalar yapa biliyor yüksek donanıma sahip olmalarına rağmen hemde. Yani insana her an takılma yapacakmış gibi bir his veriyor. Batarya performansına baktığımızda kullanmadığımız zamanlarda gerçekten şarj çok gidiyor. Çünkü bu sistem açık kaynak kodlu ve uygulamalara istedikleri izinleri veriyor ve böylelikle sen telefonu kapatmazsan bile uygulamalar telefonundan veri çekiyor yani telefonu kullanıyor. Android için söyleyeceklerim de bu kadar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin