Başarı Hikayeleri – İlginç Başarı Öyküleri

Başarı Hikayeleri - Dünyanın En Başarılı İnsanları

Bu yazımı yazmakta amacım başarısızlıktan şikayetlenen ve harekete geçmek için bir şeyler bekleyen insanlara yardım etmek.

Çünkü birileri ben başaramam düşüncesi ile iş yapmaz, birileri de birkaç defa başarısız oldu diye.

Başarı hikayeleri ve dünyanın en başarılı insanları hakkında okuduktan ve bildikten sonra inan bana tüm düşüncelerin tamamen değişecek. Hadi çok uzatmadan geçelim başarı hikayelerine.

 Steve Jobs  – Başarı hikayeleri

En başta Steve Jobs’un öykü hikayesi ile başlamak istedim. Zaten nedenini bende bilmiyorum ama gerçekten örnek alınacak birisi. Tabii ki,  bu başarı hikayesinde de örnek alınmayacak şeyler var.

Steve Jobs bildiğin gibi Apple firmasının kurucusu. Yani gün içinde çok ama çok fazla kişinin kullandığı ve bir o kadar kişinin de sahip olmak istediği  iPhone, iPad ve diğer teknojik cihazları  üreten firma.

Bu kadar kendini geliştirmiş, çok ama çok fazla başarı kaydetmiş, dünyaca tanınmış firmanın sahibi olmak tabii ki, hiç ama hiç kolay değil. Bu Steve Jobs için de hiç kolay olmadı.

Daha çocukluğunda annesi iyi iş sahipi yani ona iyi bakacak, evlat verecek aile arıyordu. Steve doğduğu zaman aksilikler çıktı ama daha sonra evlatlık verildi.

Başarı Hikayeleri - İlginç Başarı Öyküleri Steve JobsO zamanlar belki hayata 1 adım geride belki de önde başlamıştı. Her başarılı insanın sırrı olduğu gibi belkide onun hayatının en başındaki sırrı bu olmuştu.

Evlatlık verildiği aile Jobs’u pahalı universitelerden birine gönderdi ama bir süre sonra bunun hiç bir işe yaramayacağını düşünerek ailesinden aldığı üniversite parasını harcıyor.

Zaman ilerledikçe kaligrafi dersleri almış ve bu işi iyi şekilde öğrendikten sonra  Serif  ve  Sans-serif  yazı tiplerini oluşturmuş.

Zaten şimdide çok ama çok fazla sitede gördüğümüz tüm bilgisayarlarda bilinen bir font haline gelmiş durumda ama hiç kimse bunun Steve Jobs tarafından oluşturulduğunu bilmiyor. Zaten Serif ve Sans-serif ilk en iyi görünüme sahip yazı tipi olmuştu ve oluşturulma nedeni de o zamanlar yazı tiplerinin çok kötü olmasıydı zaten.

Neyse biraz zaman geçti ve Steve bu işi daha da büyütmek kararı aldı ve günümüze kadar gelen ve Apple bilgisayarlarının da işletim sistemi olan Macintosh işletim sistemini kurdu. Apple şirketini kuran Jobs tabii ki, zaman geçtikten sonra ve şirket büyüdükten sonra yetkililerin sayını ve ortaklarını sayını çoğalttı.

Başarı Hikayeleri - İlginç Başarı Öyküleri Apple StoreBir süre geçtikten sonra sence ne oldu peki?  Steve Jobs kendi kurduğu şirketten atıldı . Biliyorum nasıl ola bilir diye düşünüyorsun hemen o yüzden söyleyeyim.

Steve söylediğim gibi yeni ortaklar ile çalışmaya başlamıştı ve artık onlarda büyük bir pay sahipi olmuştular. Apple büyüdükçe fikir ayrılıkları oluştu ve ortak karar ile Steve Jobs’u yani Apple şirket kurucusunu şirketten attılar.

İlk bakışta gözüne çok ama çok berbat bir olay gibi göründüğünü biliyorum. Zaten bende ilk başlarda öyle düşünmüştüm aynen Steve Jobs gibi.

Bu durum karşısında o başarı için bir çok insandan farklı olarak çabalamaya ve sevdiği işi yapmaya karar verdi. Ama bunu yaparken başarılı insan olacağını ve ilerleyen zamanlarda böyle bir başarı öyküsü oluşturacağını kendisi de bilmiyordu.

 NeXT  isimli donanım ve yazılım şirketi ve  Pixar  animasyon şirketini kurdu.  Apple’dan atılması onun için başarısızlık olmamıştı aslında onun için çok ama çok iyi bir tecrübe olmuştu.

Her zaman söylediğim gibi her başarısızlık çok iyi bir tecrübedir. Artık Apple olmasa bile onun 2 tane şirketi vardı ve istediği işi en başarılı şekilde yapıyordu. Zaman geçti ve NeXT şirketi Apple’a birleşti ve Steve yeniden işinin başına döndü. Sonuç ne oldu peki? Başarı.

Şimdi tüm dünyada diğer markaların kurucuları tanınmasa bile Steve Jobs ve Apple kendine öyle bir yer edindi ki, neredeyse her kes Steve Jobs kim? sorusunun cevabını çok iyi biliyor.

Peki kendine güvenerek işine devam etmeseydi ne olacaktı? Apple şirketinden atıldıktan sonra bir daha geri dönemez ve belkide hiç bir zaman bu başarıyı yakalayamazdı. Ama o ilk önce kendine güvendi ve başaracağına inandı.

Bu arada Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir başlıklı yazımı incelemeni şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü bu sorun hayatını tamamen etkileyecek kadar büyük bir sorun ve çözümü kolay. Başarıya giden yolun temeli adeta.

Bunu yaptığı zaman tam 30 yaşındaydı ve daha hiç bir şeyi yoktu. Neyse zaman geçti ve parkinson hastası olduğu öğrendi. Gerçekten hayatının en zor anlarını yaşamış olmalı. Düşünsene her gün öleceğini bilerek yapıyorsun ama bir şeyler yapman gerek ve zamanın çok az.

Bir süre sonra tedavi olunabilir kanser olduğu öğrenen Steve tedavi oldu ve işinin başına döndü ama bu onun için ne yazık ki son olmadı. Yeniden kanser teşhisi konuldu ve bu sefer artık çaresiz olduğunu anlamıştı.

Ama her zaman ve her yerde söylerim başarı için mutlaka ama mutlaka pes etmemek gerekir. Bu konuda söyleyecek söz o kadar  çok ki, bunun için Başarılı ve Başarısız İnsanlar Arasındaki Altın Farklar başlıklı yazı yazdım. Eminim bu yazımı da okuduktan sonra başarının yanı sıra başarısızlıkların da önemini anlayacaksın.

Tabii ki bu başarısı çok ama çok iyi bir örnek ama bir çok kişi böyle sonuçlar alacağını düşünerek okulunu yarım bırakıyor. “Steve Jobs okumamış ve bu kadar güçlü ve büyük bir şirket kurmuş . Aynısını ben de yapabilirim” düşüncesi ile hayatlatlarını tamamen çöp ediyorlar.

Bu hayat içerisinde hiç bir şey garanti değil. Steve Jobs gibi şirket kurarak geleceğini kuracağını mı düşünüyorsun? Evet yapa bilirsin tabii ki ama diğer olasılıkları da düşün ve okulunu tamamen tamamlayarak geleceğini büyük miktarda güvence altına al.

Kesinlike bu tavsiyemi dinlemeni ve uymanı şiddetle öneriyorum. Geçelim diğer başarı hikayesine.

 Andi Duli  – Başarı hikayeleri

Başarı Hikayeleri - İlginç Başarı Öyküleri Andi Duliİlginç başarı öyküsü arasında yer vermek istediğim en önemli kişilerden biride Andi Duli oldu. Bildiğin gibi başarı hikayelerinin neredeyse tamamı parasızlık, kötü yaşam şartları üzerine kurulu. Zaten böyle olmasaydi bu hikayelere başarı hikayeleri ismini veremezdik.

Arnavut kökenli olan Andi Duli geçirdiği kötü yaşam şartları, ailesine destek ve bunun gibi nedenlerle zorluklarla babasının yardımı ile Amerikaya geliyor.

Geliyor dediyime bakma ne dil biliyor ne uyumaya yatağı oluyor. Düşünsene yanında hiç kimsen yok hiç bir şekilde yabancı dil bilgin yok ve daha önce hiç görmediğin bir yerdesin.

Andi Amerikaya geldiği zaman amacı Burada başarı elde ettikten sonra ailesini de kötü hayat koşullarından kurtararak onlara destek olmaktı.

İlk geldiği günden beri hemen bilmediği, tanımadığı Amerika-Atlanta’da ingilize öğrenmeye başladı. Bunu yapmasaydı zaten hiç bir şekilde ilerleyemezdi.

Neyse ingilizcesini geliştirdikten sonra okula başladı ama  3 yıl sınıf geçemeyince  okulu bıraktı ve onun için gerçekten çok zor olan iş hayatına başladı.

Bu arada sana hatırlatmak isterim ki, bunları yaparken ne bir akrabası, ailesi ne de bir arkadaşı vardı. Yani uzun sözün kısası tamamen yalnızdı.

Neyse Andi okul hayatında hiç bir başarı yakalayamadığı ve zamanın hızlı bir şekilde aktığını farkettiği için işe başladı. İlk işine part-time  pizza dağıtıcısı  olarak başladı.

Bu iş ona yetmemişti ve bu yüzden de çok ama çok fazla iş yerine  yolladı. Hiç bir şekilde cevap alamayınca pizza dağıtıcısı olarak full-time çalışmaya başladı.

Bu iş üzerinde istediği başarıyı kazanamayacağını düşünerek Andi harekete geçti ve ona yol göstermesi için bir kitap aldı. Aslında bu fikir hepimize mantıklı gelir ama bazen işimize bile yaramaz. Andi Duli de aynen bu durumu yaşamış.

Ama zor zamanında birisi ona  Network Marketing  içerikli bir DVD vermiş ve onu milyonerliye tırmandıran ilk adım bu olmuş. Andi bu DVD’ni izledikten sonra kendi kendine bunları söylemiş:

“Bu iş tam bana göre. İster zor isterse de kolay olsun. Bu işe başlayacağım ama başlamadan önce bu işi yapmayı öğreneceğim. Eğer bunu yaparsam yani bu işi yapmayı öğrenirsem gerçekten istediğim başarıyı yakalaya bilirim”

Tüm bu söylediklerini yerine getimrye çalışmış günümüzde bir çoğumuzun kendine söyleyip ama yapmamasından farklı olarak. Bunun için bir kaç seminere katılmış ve katıldığı seminerler bu işi öğrenmesi için motivasyon havuzu olmuş.

Günümüzde seminer veren çok fazla insan var evet. Bir çoğumuz bu seminerlere gidiyoruz ama bir şeyler öğrenmek için gittiğimiz bu seminerlerde sadece ünlülerin başarı öykülerini dinliyoruz.

Ama gördüğün gibi dinlediğin bu seminerlerden, başarı öykülerinden verim alman için oraya ne için gittiğini tam şekilde anlaman gerek. Çünkü başarı dinlemekle olmaz öğrenmen ve işe koyulman gerek.

Andi Duli Network Marketing hakkında detaylıca bilgi edindikten ve bu işi öğrendikten sonra kapı kapı gezerek bu işi yapmaya başlamış ve geldiği son nokta ise milyonerlik.

Andi Duli ne yaptı? Yaşadıklarını inceledi, yaşamak istediklerini belirledi, yaşamak istedikleri için ne yapa bileceğini araştırdı ve tüm düşünce ve gücünü onun üzerine yoğunlaştırdı. Sana eminlikle söyleye bilirim ki, eğer Andi istedikerinin, hedefinin peşinden koşmasa ve sadece elinde olanlarla yetinseydi emin ol hiç bir zaman bu yerlere gelemezdi.

 Pablo  Picasso  – Başarı hikayeleri

Eminim ismini çok fazla duymuşsundur çünkü resimleri adeta bir servet değerinde. Ne kadar değerli ola bilir diye düşünme çünkü gerçekten çok yüksek fiyatlar.

Başarı Hikayeleri - İlginç Başarı Öyküleri Pablo PicassoNeyse Picasso doğduğu ilk günden zorluklarla karşılaşmaya başlamış birisi. Çünkü doğduğu zaman nefes almıyormuş ve amcası suni teneffüs ederek onu hayata döndürmüş. Evet bu başarı hikayesi biraz dramatik başlıyor.

Ressamlık nerden geldi die sorarsan aşşağı yukarı tahmin edersen baba mesleği. Picasso maddi durumu iyi olmayan bir ailenin çocuğu olmuş ve babası ressammış.

Ama ailesi Picasso memur olsun istemiş. Babasının verdiği bir tabloyu başarıyla tamamladıktan sonra ailesi onun çok iyi bir ressam olacağını düşünerek seçimi ona bırakmışlar.

Daha sonra Pablo Picasso Barcelona’da akademiye kabul edildi ve çizdiği eserleri burada gösterime sundu. Zaman geçti ve Andi Duli gibi yapmak istediği işi en iyi şekilde yapmak için tecrübe edinmeye başladı. Bu nedenle de Paris’e yerleşerek bir süre burada kendine tecrübe edindi.

Söylediğim gibi bir işi en iyi şekilde yapmak istiyorsan ilk önce detaylı şekilde incelemeli ve tüm gerekli bilgileri edinmelisin.

Neyse zaman geçti ve Paris’e yerleşen Picasso burada ilk büyük eserini çizmeye başladı. Yüzlerce taslak sonrasında, bir kaç yıl içerisinde oluşturduğu tablo çok büyük fiyatlara satıldı. Zaman geçti ve Picasso imzası olan soyut tablolar da sanat olarak kabul edildi ve Picasso tabloları bir ilk oldu.

Mantıklı düşünürsen anlayacağın üzere eserlerin fiyatının bu kadar yüksek olma nedenlerinden biri de bu olmuştu o zaman için. Şimdi de fiyatları gerçekten çok çok yüksek. Benim gibi bir çok insan bu tablolardan bir şey anlamasa da işte anlayanlar var demek ki.

Gördüğün gibi Picasso da bize başarı için çok iyi bir örnek. Zamanla ilerlemiş, kendini geliştirmiş ve işini en iyi şekilde uygulayarak emeğinin karşısını almış. Başarıya ulaştığı ise zaten açık şekilde ortada. Fazla konuşup kafanı yormama gerek yok.

Emin ol Picasso bu yerlere kadar geleceğini hiç bir zaman düşünmezdi. Ama başaracağına inandı, bunun için elinden gelenin en iyisini yaptı ve birçoğumuzun yapamadığı sabırlı olmayı o yaptı ve ortaya bu başarı hikayesi çıktı.

 Brian Tracy  – Başarı hikayeleri

Başarı Hikayeleri - İlginç Başarı Öyküleri Brian TracyBrian Tracy başarılı bir insan olarak bu listemde yer almayı gerçekten tam anlamıyla hak etti. Peki bu Brian Tracy kimdir? İlk önce bunu cevaplayayım.

Tracy aslen Kanadalıdır yazarlık yapsada en önemli işi kişisel gelişim uzmanlığıdır.

Brian Tracy hakkında konuşurken çocukluğu kötü geçmiş gibi şeyler söylemeyeceğim. Uzun zaman önce karşıma çıkan gelirimizi  %1000 arttırmanın  formulünü başarı öyküleri içerisinde paylaşmak istedim. Çünkü bu gerçekten en büyük başarılardan bir tanesi. Brian Tracy formülü açıklamadan önce :

“Kariyerime başladığım zamanlarda yıl sonundaki vergi miktarım  14.004$  dolardı. Ama 12 yıl sonraki vergi miktarım ise  1.440.000$  olmuştu. Tam 100 katına çıkarmıştım. Bu yöntem ile her kes bunu yapa bilir. Tabii ki, durmayacağım geriye dönüp baktığım zaman ilerki dönemde bunun 1000 katına çıkacağını görüyorum ve biliyorum. Sadece bu formülü tüm detayları ve her şeyi ile yapmanız gerekiyor”

Bu adam ne konuşuyor diye bilirsiniz ama tüm söyledikleri gerçek. Çünkü biraz araştırma yaptığın zaman zaten söylediklerinin doğru olduğundan sende emin olacaksın. Hadi şimdi geçelim bu formüle.

Düşünsene bir iş yapıyorsun ama ne gelişme var ne başarı. Peki ne yapmalısın? Bu soruun cevabını bir soru ile vereceğim. Gün içerisinde yaptığın işi  %1’in 1/10’i  kadar arttıra bilir misin? Senin de her kes gibi evet cevabını vereceğini düşünüyorum. Bu değer 1 haftada %1’in 5/10’i kadar, bir ayda ise %2 artım eder. Yıl hesabı yaptığımızda ise %26 artım eder.

Bu kadar kolay görünmesine bakma zaten bunu her kes yapa bilir. Ama yapılan araştırmalar aynı zamanda benim tecrübelerim de gösteriyor ki, insan yaptığı iş üzerinde uğraşıp %1’in 1/10’i kadar yaptığı işi arttırdığı zaman ertesi gün daha fazlasını yapar.

Çünkü yaptığın işin daha iyiye gittiğini, işin üzerinde çalıştığın zaman mutlu olduğunu ve daha fazlasını yapmak istediğini göreceksin ve artık bunları yapmak senin için gittikçe kolaylaşacak. İşin temeli bu. Daha sonra ise bir kaç madde var ve onları da uygularsan gerçekten söylenilen ve beklediğin artımı göreceksin. Bu işin temel yapılması gereken maddesidir. Geçelim diğer maddelere

Başarı Hikayeleri - İlginç Başarı Öyküleri 1  Yaptığın ne iş olursa olsun yaptığın ve bitirdiğin zaman her zaman iki soru sor kendine. Neyi doğru yaptım? ve Gelecek sefer neyi farklı yapacağım? sorularını kendine sor ve cevapları bir yere not et.

Böylelikle her seferinde yaptığın doğruları kullanarak yanlışları her seferinde azaltacaksın. Çünkü yaptığın her hangi bir işte başarılı olamadıysan bile mutlaka doğru yaptığın şeyler var ve bunları kesinlikle kaçırmaman gerek.

Gün içinde yapacağın tüm işlerin listesini yap. Bu listeyi yaparken en önemliden başlayarak sırala. Bu listeyi yaptığın zaman gün sonunda daha fazla iş yaptığını ve otomatik olarak daha fazla verimli aldığını göreceksin. Gün sonunda sıraladığın işlerin neredeyse hepsini yaptığını göreceksin.

Belirlediğin sıra ile hareket et ve yaptığın her işi tam konsantre olarak yap. Dikkatini o işten ayırmazsan hem o işten maksimum sonuç alırsin hemde bu işi çabuk bitirirsin. Bu yüzden yapacağın iş üzerine odaklan ve bu işi bitirmeden başkasına geçme.

Sabah uykudan uyandığın zaman verimli olan ilk 1-2 saatini işin için harca. Çünkü sabah kalktığın zaman beyin taze oluyor ve okudukların, öğrendiklerin iyi nüfuz ediyor. Yapacağın bu işlem  bir yıl içinde sana öyle bir artı katacak ve işindeki başarını arttıracak ki, gözlerine inanamayacaksın.

Arabada yada yolda işin ne ise onunla ilgili şeyler dinleyin. Bilim insanlarının araştırmasına göre bu 1 gün içinde okulda aldığımız bilgiye beraber olmakta. Yani bunu yaptığın taktirde yükek sonuçlara daha da yaklaşacaksın.

 >  Tüm bunları yaparsan ve bu başarı hikayelerini iyi değerlendirirsen emin ol sonuç alacaksın hem de fazlasıyla. Bu yazımda seninle dünyanın en başarılı insanları, ilginç başarı öyküleri paylaştım. yazımın senin için yararlı olduğunu umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin