Bilgisayar Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

bilgisayar

İlk olarak onu belirtmek isterim ki, bu yazımda sana hangi işlemciyi almalısın yada hangi marka kullanmalısın gibisinden bir bilgi vermeyeceğim. Tam olarak kendine uygun bir bilgisayar almana yardım edeceğim sadece. Bilgisayar alınırken nelere dikkat edilmeli  sorusuna tam olarak cevap vereceğim.

Bilgisayar Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli – Bilgisayar aldığın zaman ne için kullanacağına karar ver

Evet tam olarak bunu söylemek istedim. Bir bilgisayar alacaksın ama ilk önce ne için aldığını düşün. Örnek veriyorum eğer sen internette gezinmek için bir bilgisayar istiyorsan gidip oyuncu bilgisayarı aldığın taktirde bilgisayarının 90% bir kısmını çöpe atmış olursun. İnternette gezinmek ve her hangi Office programında yazılarını düzenlemek ve bir kaç dosya hazırlamak için istiyorsan sana düşük bütçeli bilgisayar gerekli. Çünkü artık bu işlemleri tüm bilgisayarlar yapa biliyor. Yani böyle bir bilgisayar için minimal bir bütçe ayırman yeterli olacaktır. Ama eğer oyun oynayacak yada herhangi grafik programla uğraşacaksan iyi bir bilgisayar almalısın. Yani bütçeni arttırmalısın. Dediğim gibi ilk olarak bu bilgisayarda neler yapacağını netleştir.

Marka seçimi – Bilgisayar Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

Marka seçimi işi biraz daha kolay. Çünkü artık piyasadaki markalar güçlendi ve artık teknolojiyi çok iyi şekilde kullanıyorlar. notebooktabletlaptoptamiriAma her markanın bazı beğenilen ve beğenilmeyen yanları vardır. Bazısının tasarımı kötü olur, bazısının donanım kalitesi ve bazısının da fanı çok ses çıkarır. Mesela ben bir çok kez Hp kullandım ama hepsinin fan sesi çok çıkıyordu. Termal macun sorunu olmamasına rağmen. Özellikle dv6 serisinde bu sorun sık yaşanıyordu. Ama malzeme kalitesi ve dayanıklılığı için hep kullandım. Ama sana tavsiye edebileceğim en iyi markalar Hp, Lenovo, Asus bu üç marka en çok güvendiğim ve gerçekten işini iyi yapan markalar. Tabii hangisinin tasarımını beğenirsin orasını söyleyemem. Bu senin zevkine kalmış. Bilgisayar alırken nelere dikkat etmeli sorusunun bir diğer kısmınıda cevapladık.

Donanım seçimi – Bilgisayar Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

İşlemci

İşlemci seçimi yaparken dikkat etmen gereken önemli noktalar var. Ben İntel işlemciler üzerinden örnek vereceğim. Mesela core i5 işlemci alacaksın ama karşında bir çok core i5 seçeneği var. Eğer sen ucuz diye core i5 1-ci nesil alırsan pişman olursun çünkü bu hiç yeterli performans vermez. Ama core i5 3-cü 4-cü nesil sana iyi bir performans verebilir. islemci-nedirHatta 3-cü ve 4-cü nesil arasında da performans farkı hissedilir derecede var. Bu ilk işlem o yüzden bu nesil ve fiyat ortalamasını tuttur çünkü 4-cü nesil öncesi bilgisayar senin internet dışı işlerini görmen için zorluk yarata bilir. Hatta sana şunu söyleye bilirim ki, 1-ci nesil core i7 performansı 4-cü nesil core i5 performansından daha kötü. İşlemci seçimi yaparken diğer dikkat etmen gereken konu ise overclock olup olmaması. Bu hız aşımı demek. Yani ilerde yada aldığın günden beri işlemcin yeterli performans vermiyorsa hız aşırtarak iyi bir performans ala bilirsin. Ama işlemcilerin hepsi bunu desteklemiyor yani bunu mutlaka araştırıp alman gerek.

Ram

Ram seçimi yaparken dikkat etmen gereken bir çok konu var. Bu arada ram uyumluluğundan bahsetmeyeceğim. Hepimiz bilgisyarımızda çok ram miktarı isteriz.pcf256-overclocking-gskill_ram-580-75 Ama bir çoğumuz bunun gerekli olup olmadığını bile düşünmüyor. Neden mi? Çünkü fazla olursa zarar gelmez diye düşünüyor. Evet zarar gelmez ama yarar da gelmez. Mesela sen bilgisayarda Photoshop kullanıyorsun ve bu senin 8GB ram kapasitesi olan bilgisayarını kastırmıyor. Yani hiç bir sorun çıkarmıyor ve iyi çalışıyorsa. Senin bu ram miktarını 16GB yapman hiç bir şeyi değiştirmez. Çünkü senin bilgisayarının fazla ram miktarına ihtiyacı yok. Zaten ihtiyacı olsa performans düşüşü yaşarsın. Bu yüzden gereksiz ram miktarı için para ödeme. Üstelik ram bir bilgisayarda en kolay değiştirile bilen parçadır. Yani istediğin zaman ram miktarını arttıra bilirsin. Yine söylüyorum ihtiyacın yoksa fazla ram miktarına da gerek yok.

Hard Disk

Hard Disk seçimi yaparken onun bir çok şeyine dikkat etmen gerekir. slantBu seçimi yaparken karşına bir çok marka çıkacak ama seçimini iyi yap çünkü bad sector sorunu yaşarsan bunun hiç bir çaresi olmaz.
Ram alırken rpm çok önemlidir ki, rpm hard diskin devir hızıdır. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi. Ama ne kadar iyi HDD alırsan al SSD kadar olmaz. SSD hızı gerçekten çok iyi ve performansı inanılmaz etkiliyor. Çünkü zaten gerekli tüm işlemler SSD üzerinden olduğu için ve SSD işini çok ama çok iyi yaptığı için çok iyi bir performans sunuyor. Gerçekten bilgisayarının iyi bir marka SSD'si olmalı. Bunu sana şiddetle tavsiye ediyorum.

Söylemek istediklerim bu kadar umarım Bilgisayar alınırken nelere dikkat edilmeli? sorusu için iyi bir bilgilendirme olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin