Bilgisayar Hızlandırma – Programla ve Programsız

Bir çoğumuz artık günümüzün büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçirir olduk. Bu işlemler sonrasında tabii ki, bilgisayarımızın hızı düşüyor ve artık bizim istediğimiz gibi çalışmıyor.

Bilgisayarı hızlandıran, bakım yapan programlar ve bunun yanı sıra programsız yapacağımız işlemler de zaten bize bunun için gerekli oluyor.

Evet gerekli oluyor ama bu programların hepsinden istediğimiz performansı alıyor muyuz? Bu soruya cevabım tabii ki, hayır. Yazımı yazma sebebimin ne olduğunu artık anladığını düşünüyorum.

Bilgisayarının hızından memnun kalmadığında zaten iki yol kalıyor. Ya bilgisayarını bu bakım ve hızlandırma programları ile hızlandıracaksın yada temiz bir format atarak sorunu halledeceksin.

İkinci yöntemi yani format atmayı sıklıkla yapmanı önermiyorum. Her şeyden önce fazla format bilgisayarına zararlı. Nereden mi biliyorum? Çünkü bu yüzden tam 2 tane Hard Disk’imde  bad sector  yani ölü noktalar oluştu ve ikisini de çöpe attım. Çünkü artık kullanılmaz hale gelmiştiler.

Peki sık sık derken hangi sıklıktan bahsediyorum? Sık sık derken tabii ki 4-5 ayda bir bilgisayarı format atmandan bahsetmiyorum. Bunu sık sık yaparak hatta abartarak yapmandan bahsediyorum. Yani bilgisayarına her 15-20 günden bir sorun çıktığında sorunun çözümünü format atmakta bulmandan bahsediyorum.

Tecrübelerime dayanarak söylemek isterim ki, 5-6 ayda bir format atmak en iyisidir. Eğer bakım kullanarak bilgisayarını hızlandırmak istemiyorsan yani ikinci seçeneği seçiyorsan Windows 7, 8 , 8.1 , 10 Kurulum Usb’si Hazırlama ve Windows 7, 8, 8.1, 10 Format Atma – Nelere Dikkat Etmeli?  başlıklı yazılarımı okumanı şiddetle tavsiye ediyorum.

Şimdi geçelim bilgisayarını hızlandırman için sana önereceğim programlı ve programsız yöntemlere. Emin ol tüm bu işlemler sonrasında çok iyi şekilde hız farkını hissedeceksin.

Şimdi geçelim işlmelere. İlk önce belirtmek isterim ki, önerdiğim tüm programları kendim kullandığım ve verim aldığım için seninle paylaşıyorum. Buna kesinlikle emin ola bilirsin.

 CCleaner  – Bilgisayar hızlandırma programları

Bilgisayarla çok içli dışlı isen büyük ihtimal bu programı duymuşsundur. Çünkü bilgisayar bakımı ve hızlandırılması denildiğinde CCleaner ilk akla gelen programların başında geliyor. Nedeni ise aslında çok basit.

Bize istediğimiz gibi kaliteli işletim sistemi bakımı ve hızı sunuyor. Hem Windows hem de Mac işletim sistemi için olan sürümü mevcut ve her ikisinde de söylediğim gibi çok iyi performans sunuyor.

Kurulum

İlk önce işletim sistemine göre kurulum dosyasını indir. Kurulumu sıradan programlardan bile kolay.

 Windows:  İndir

 Mac:  İndir

 1  İndirdiğin kurulum dosyasını aç. Karşına kurulum ekranı çıkacak. Buradan Install butonuna tıklayarak kurulumu başlat.

 2  Kurulum bittiğinde ise karşına Run CCleaner ( CCleaner’i çalıştır) butonu ve onun altında, yanında işaret olan View release note (Sürüm bilgisi) yazısı çıkacak. View release note yazısının işaretini kaldır ve Run CCleaner butonuna tıkla. Zaten tıkladıktan sonra program çalışacak.

Bilgisayar hızlandırma, bakım, onarım, temizleme işlemi

Programı ilk çalıştırdığında karşında resimdeki gibi bir ekran göreceksin. Sol menüden bize istediğimiz gibi seçenekleri özelleştirme imkanı sunuluyor. Ama benim tavsiyem burada hiç bir düzenleme yapmaman.

Çünkü bunlar zaten en iyi şekilde ayarlanmış. Sağ alt köşede bulunan temizliğe başla butonuna tıklaman, temizleme işlemi için yeterli.

Daha sonrasında temizleme işlemi devam edecek. İşlem sırasında aşağıdaki gibi bir uyarı gele bilir. Bu uyarı açık olan bir tarayıcının kapatılmasının temizlee işlemi için gerektiğini bildiriyor. Bu yüzden Evet diyerek işlemi devam ettir.

Bu uyarı dışında yine resimden göreceğin gibi bir uyarı gele bilir.  Bu uyarı ise silinen dosyaların kalıcı olarak silineceğini söylüyor. Zaten bize gereken de bu. Kalıcı olarak silinmez ise yine sistemimizde belirli bir yer kaplayacaktır. Bu yüzden de Tamam butonuna tıkla ve işlemi devam ettir.

Bu işlem sorasında bilgisayarın en iyi şekilde temizlenecek ve bilgisayar bakım ve onarım işleminin ilk aşaması tamamlanmış olacak. Gördüğün gibi çok ama çok kolay bir işlem ve bunu her kes yapabilir.

Geçelim ikinci aşamaya. En solda Registry yazan kısma tıklıyoruz. Resimdeki görüntü karşına çıkacak. Burada yaptığımız işlem bilgisayarda yaptığımız tüm işlemlerin kaydedildiği ve bir zaman sonra bozulan yeri temizlemek. İlk aşama gibi bu aşama da yeterince kolay.

Sadece Sorunlar için Tara!  botonuna tıklaman yeterli. Böylelikle her hangi bir sorun olup olmadığın denetleyecek. Söylediğim gibi bu bölümde çok fazla işlem yapıldığı için onarılması gereken noktalar genellikle fazla oluyor.

İşlem öncesinde kayıt defterinde yaptığın değişiklikleri mutlaka yedek alman gerekiyor. Çünkü işimizi garantiye almakta fayda var. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamasam da sen yine de Yes butonuna tıkla ve yedeğini kaydet.

Daha sonra ise karşına bir pencere açılacak. Burada Sorunu Çöz! yazısına tıklarsan bulunan sorunlara tek tek bakarak çöze bilirsin. Ama Seçili Tüm Sorunları Çöz! dediğinde ise tüm sorunlar tek tıklama ile çözülecek. Daha sonrasında ise Kapat butonuna tıklaman yeterli.

CCleaner ile yapacağımız işlemler bu kadardı. Emin ol bilgisayarının üzerinden büyük bir yük kalktı. Çok kolay ve basit bir işlem gibi gözükse de aslında hiç öyle değil.

Bu arada söylemek isterim ki, CCleaner kullanımı sonrasında programı istersen kaldıra bilirsin. Ama kesinlikle kaldırmana gerek yok. Çünkü çok hafif bir program ve bilgisayarını yormayacağından emin olabilirsin. Yine de seçim yapmak sana kalmış.

Şimdi geçelim ikici bir bilgisayar hızlandırma, bakım progrmına.

 Advanced System Care  – Bilgisayar hızlandırma programları

Bu programı bir çok insan seviyor ama bir o kadar da insan sevmiyor. . İnternet üzerinde bu gibi programlar bilgisayarı yoruyor gibi yorumlar var. Evet bu gibi çok fazla program var ama doğru çalışmıyor ve bilgisayar bakı yapmak yerine onu daha da yoruyor.

Zaten bu yazımı yazmam da bir diğer sebep de bu gibi programları kullanmaman için seni uyramka ve gerçekten işini iyi gören bilgisayar bakım,onarım, hızlandırma programlarını sana önermek.

Ama en iyi PC bakım programı sırasında emin ol CCleaner gibi en başta gelenlerden biri de Advanced System Care.

Bir çok işimize yarıyor. Tam olarak tüm hataların bulunması ve tam olarak onarılması aynı zamanda bir çok işlem yapa bilme imkanını bize sunuyor. Geçelim kurulum aşamasına. Kurulum aşamsından dsonra zaten detaylı şekilde bunları açıklayacağım.

Kurulum

Onu belirtmek isterim ki bu bakım programı yalnız Windows işletim sisteminde kullanıla biliyor. Yani Mac işletim sistemi kullanıyorsan maalesef bu programı kullanman mümkün değil.

 1  Kurulum dosyası: İndir

 2  Kurulum dosyasını çalıştırdiktan sonra Install butonuna tıklayara kurulum işlemini başlat. İşlem bittiğinde karşına resimdeki gibi bir görüntü çıkacak. Bu kısma istersen e-mail adresini yaza bilirsin. Ama bunun hiç bir önemi yok. Bu pencereyi kapattıktan sonra programı çalıştıra bilirsin.

Kullanım

Program kurulum aşaması sonrasında bilgisayarın ekranının sağ üst tarafında aşağıdaki resimdeki gibi bildirim çubuğu oluşacak. İlk önce bu kısım hakında bilgi vermek istiyorum

Scan yaptığın zaman bilgisayarını taramaya başlar.

Clean RAM yaptığın zaman bilgisayarını boşta kalan RAM miktarını arttırır. Yani RAM’i temizler.

Screenshot yaptığln zaman ise ekra görüntüsü alır. Belirtmek isterim ki bu ekran görüntüsü  Win+prt  şeklinde aldığımız varsayılan Windows ekran görüntüsünden daha kaliteli.

Power kımında ise bilgisayarını kapatma, uyku moduna alma gibi işlemleri yapa bilirsin. Aynı zamanında bize hard disk, ram, cpu kullanımı, ekran kartı ve cpu ısısı gibi bilgileri de veriyor. Bu benim çok işime yarıyor.

Genel olarak söyleyecek olursak bu bildirim çubuğu hem bilgilendirici hemde bir kaç işlem yapa bileceğimiz şekilde bize sunuluyor. Geçelim şimdi işlemlere. Ama ilk önce programı çalışıtrdığında İngilizce olduğu için bunu Türkçe yapmamız gerek.

Bu nedenle resimden de gördüğün gibi sol üst kısımda bulunan menu simgesine tıkla ve ardında ikinci seçenek olan Settings seçeneğini seç.

Daha sonra açılan pencereden  User Interface  bölümünü bul ve Language kısmınıı değiştirerek Türkçe yap. Daha sonrasında sırasıyla  Tamam botonuna tıkla. Advanced System Care dil değişme işlemi de bu kadar.

Şimdi programı açar çmaz karşılaştığımız arayüze geldiğimizde ise böyle bir ekranla karşılaşıyoruz. Bize gördüğün gibi bir çok işlemi bir arada apma imkanı sunuyor. Bu seçenekleri seçtiğin ve uyuladığın zaman emin ol çok iyi sonuçlar alacaksın.

Dikkatini çektiyse sadece 6 seçenek işaretli olarak geliyor. Çünkü bu işlemler hiç bir bilgisayarda sorun çıkarmayacak işlemlerdir. Yani düşünmeden hemen uygulaya bilirsin.

Ama bazı işlermler ise bilgisayarını güncelem sırasında sorun oluştura biliyor bazıları ise bizim istemediğim şekilde bilgisayara müdahele ediyor.

Bu seçenekerden Sistemi Eniyile, Diski tara Diski Eniyile, Savunma Açığı Düzelt, Kayıt Defterini Birleştir seçenekleri bilgisayarında istenmeyen bir çok soruna neden ola bilir. Bu yüzden bunlardan uzak durmanda fayda var.

Ama Başlanğıcı En İyile seçeneği ise seçim yapmamıza yardım ediyor. Başlanğıcı En iyi seçeneği bilgisayar açıldığı zaman hangi programların çalışıp hangi programların çalışmayacağını optimize etmek işine yarıyor.

Bu işlemi yaptığında tarama işlemi sonunda sol tarafda Başlanğıc Öğeleri yazısını göreceksin buraya tıklayarak hangi programın bilgisayar açıldığında çalışıp hangisinin çalışmayacağını belirleye bilirsin.

Ama bunu Advanced System Care bakım programı ile yapmak istemezsen eğer bunu Windows üzerinde  Task Manager>Start Up  yolunu izleyerek de yapa bilirsin. Sadece  Task Manager>Start Up  yolunu ilzedikten sonra istediğin programın üzerine tıklayarak etkinleştire  yada devre dışı bıraka bilirsin.

Yapacağın tüm işlemler bu kadardı. Bu bilgisayar bakım ve onarım işlemlerini bir hafta ara ile yaparsan yeterli olcaktır. Zaten sık sık yapmanın da bir zararı yok.

Bu yazımın senin için yeterli kadar faydalı olacağını düşünüyorum. Her hangi bir sorunun olursa yada bir önerin olursa yorum kısmına bıraka bilirsin.

 Diğer hızlandırma yöntemleri 

Bu işlemleri hiç bir program kullanmadan yapacağız. Hepsini kendim denedim ve çok iyi sonuçlar aldım. Zaten bu yüzden seninle paylaşıyorum. Geçelim diğer hızlandırma yöntemlerine.

 1  İlk olarak bilgisayarının tüm ama tüm klasörlerini denetle ve gereksiz ne kadar dosya varsa hepsini kaldır. Çünkü bu dosyalar bilgisayarını çok fazla yavaşlatıyor. Bu arada sakın  İndirilenler (Downloads)  klasörünü temizlemeyi unutma.

Bu klasör genellikle bilgisayarın en çok gereksiz dosya olan klasörü oluyor. Çünkü internet üzerinden yüklediğin her türlü dosya bu klasöre kaydediliyor ve anlayacağın üzere gereksiz dosyada çok fazla oluyor. Bu işlemleri tam anlamıyla en iyi şekilde yap.

 2  Daha sonrasında klasörlerden temizlediğin gereksiz şeylerin bilgisayarından tamamen silinmesi için, önerdiğim  CCleaner  ve  Advanced System Care  onarım ve temizleme programlarını kullan. Böylelikle sildiğin dosyalar bilgisayarında hiç bir kalıntı bırakmayacak ve tamamen silinecek.

Zaten sadece bu iki aşama bittiğinde bile bilgisayarını yeniden başlatırsan hızlanma olduğunu kendin açık şekilde göreceksin.

 3  Klasörlerdeki gereksiz içeriği kaldırdın ve sadece sana gerekli olanlar kaldı. Ama şimdi sıra geldi bu dosyaların yükünü işletim sistemi üzerinden kaldırmaya.

Eğer bilgisayarında olan dosyaları işletim sistemi olmayan bölüme kaydetmediysen bu demektir ki, bunlar hard diskinin işletim sistemi olan kısmındalar. Bu yüzden tüm klasör ve dosyaları hard diskinin işletim sistemi olmayan kısmına at. Mesela D diski ola bilir.

 4  Diğer bir önerim ise hard disk bölümlerini mutlaka düzenlemen. Atıyorum 500gb kapasiteli bir hard diskin var ve sen bunun 100gb olan kısmına işletim sistemi kuruyorsun, diğer 400gb olan kısmı ise dosyaların için saklıyorsun.

Kesinlikle yanlış. İşletim sistemi için ne kadar büyük alan ayırırsan bir o kadar iyi. Örnek veriyorum işletim sistemine 350gb ayırıp dosyaların ve diğer şeyler için de 150gb ayıra bilirsin. Çünkü işletim sisteminin yeri ne kadar büyük olursa o kadar performanslı çalışır bunu sakın unutma.

 5  Bu işlemi sadece Windows işletim sistemi kullananlar uygulasın. Bu aşamada ise bilgisayar hızladırmada çok kullanılan ve herkes tarafından bilinen bir yöntemi uygulayacağız. Aslında bu yöntemin bize getirisi gölge efektleri, animasyonlar gibi şeyleri kapatmak ve bize bilgisayar arayüzünde hız sağlamak. Basit seslendiğine bakma hız farkını kesinlikle hissedeceksin.

İlk önce Bilgisayarım simgesine sağ tıkla ve Özellikler seçeneğini seç. Daha sonrasında ise açılan pencereden sol kısımda Gelişmiş sistem ayarları>Ayarlar yolunu izle. Burada 3 tane ayarlar yazısı göreceksin ama birinci olanını seç. Sonuç olarak karşına resimdeki gibi bir görüntü çıkacak.

Varsayılan olarak En iyi görünüm için ayarla seçeneği etkin. Bu seçenek etkin olduğunda her türlü gölgelenme, animasyon gibi seçenekler aktif şekilde oluyor.

Pencereden de göreceğin gibi Windows işletim sistemi bizlere  4 seçenek  sunuyor:

Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin

En iyi görünüm için ayarla

En iyi performans için ayarla

Özel

Bu seçenekler arasından Bilgisayarım için en iyi olanə Windows seçsin  seçeneğini seçersen adından da belli olduğu gibi bilgisayarın için otomatik ayarlamalar yapılacak. Ama bu seçeneği tavsiye etmiyorum. Çünkü çok az düzenleme ve oynama yapıyor ve neredeyse hiç bir fark hissetmiyorsun.

En iyi performans için ayarla seçeneği etkin olduğunda ise resimde gördüğün tüm seçenekler pasif hale getiriliyor. Bu her kes tarafından önerilen seçenek. Hız bakımından tabii ki, en iyisi bu ama bu durumda istemediğin şeyler de pasif hale getiriliyor.

Bu nedenle de ben bu seçeneği seçiyorum ama 3-4 tane seçeneği daha sonra etkin hale getiriyorum. Böylelikle hem istediğim hızı alıyorum hemde istediğim görseli.

Özel seçeneği ise örnek veriyorum En iyi performans için ayarla seçeneğini seçip düzenleme yaptığın zaman etkinleşiyor. Yani benim yaptığım gibi.

Bu işlem sonucunda bilgisayarında hız farkını kendin göreceksin. Baştan sona yazıdaki tüm işlemleri bitirdikten sonra bilgisayarını yeniden başlat ve hızlı bilgisayarını kullanmaya devam et.

Söylediğim işlemleri belirli aralıklarda yaparsan senin için çok daha iyi olur ve böylelikle yavaşlama hiss etmeden kullanıma devam edersin. Yani uzun sözün kısası işletim sistemini yoruyosan bilgisayarının nazını çekeceksin.

 >  Evet bu gün bilgisayar hızlandırma, en iyi pc bakımı, bakım programları gibi bir çok konu hakkında sana yardımcı olmaya çalıştım. Uzun bilgisayar deneyimim sonucunda, bu yöntemleri kendim test ettiğim ve iyi sonuç aldığım için seninle paylaştım.  Bu yüzden hiç birini yapmaktan korkma. Eğer her hangi bir sorun oluşursa yorum kısmına yaza bilirsin.

 

Yorum “Bilgisayar Hızlandırma – Programla ve Programsız

  1. Excellent blog you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of group where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin