Bilgisayarım Kaç Bit? – 2 Farklı Çözüm

bilgisayarim-kac-bit

Bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafından sorulan bu soru bilgisayarımız için yapılan işlemlerde çok ama çok önemli. İşlemlerden kastım format atma (Eğer bilgisayarına format atmayı düşünüyorsan “Windows 7, 8 , 8.1 , 10 Kurulum Usb’si Hazırlama”  isimli yazımı okumanı öneririm), her hangi bir program kurulumu,sürücü kurulumu ve bunlar gibi başka şeyler. Eğer bilgisayarının kaç bit olduğunu bilmiyorsan bu bilgisayarına uyumsuz bit sürümü olan işletim sistemi kurman sonucunda bilgisayarının performansını etkiler. Geçelim bilgisayarım kaç bit sorusunun cevabına. Bunun için sana 2 yöntem sunacağım istediğini kullanarak bilgisayarının kaç bit olduğunu öğrene bilirsin.

Bilgisayarım Kaç Bit? – İLK Yöntem

1. Bilgisayarım >Sağ tıklıyorsun> Özellikler

2. Özelliklere tıkladıktan sonra resimden de görüldüğü gibi Sistem türü yazan kısımın karşısında eğer bilgisayarın 64 bit ise x64 tabanlı işlemci, 32 bit ise x86 tabanlı işlemci yazar. ( Bu resim Google üzerinden alıntıdır)

Bilgisayarım kaç bit ?

İkinci yöntem – Bilgisayarım Kaç Bit

1. Windows + R tuşlarına aynı anda basarak açılan kutucuğa ” msinfo32 ”  yazarak Enter tuşuna basman yeterli. Açılan menüden bilgisayarının bir çok özelliğini göre bilirsin. Resimden de gördüğün gibi ” System Type ” yazan kısım karşısına bakarak bilgisayarım kaç bit sorusuna cevap bula bilirsin. X64 yazarsa bilgisayarın 64 bit, x86 yazarsa 32 bit.

Bilgisayarım kaç bit ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin