DLL Hataları Nasıl Çözülür – Windows | Oyunlar | Programlar

DLL hataları nasıl çözülür?

Bu gün seninle dünyanın çok büyük bir kısmının kullandığı Windows işletim sistemi ile ilgili bir sorunun çözümünü paylaşacağım. Bu yazımda DLL hataları nasıl çözülür?, DLL hataları nasıl düzeltilir? sorunun çözümünü söyleyeceğim. Ne kadar çok sorunları olsa da Windows işletim sistemini kullanmamız için sebeplerimiz var tabii ki.

Her şeyin olduğu gibi Windows işletim sisteminin de iyi ve kötü yanları var. Bu gün aradığın sorun gibi yüzlerce sorunu var bu işletim sisteminin. Ama ne kadar sorunu olsa da bu sorunları gidermek mümkün tabii ki.

İlk olarak onu belirtmek isterim ki, eğer hala Windows 10 işletim sistemine geçmekte kararsız kalmışsan Windows 10 Nasıl? – Kendi Tecrübelerim başlıklı yazıma göz ata bilirsin.

Şimdi geçelim DLL hatası nedir?, DLL hataları nasıl çözülür? sorularının cevabını verme aşamasına.

 DLL hatası nedir?   – DLL hataları nasıl çözülür

DLL hataları bilgisayarda bulunmayan .dll uzantılı dosya olduğunda ortaya çıkıyor. Bilgisayar derken kastettiğim hem Windows sistem dosyaları hem de oyun ve program dosyaları.

Söğlediğim gibi bu sorunun nedeni her hangi bir dosyanın bulunamaması. Peki bu bu dosyalar neden bulunamıyor yani silindi mi yoksa zaten kurulum yaparken mi yoktu? Silindiyse neden silindi?

İkisi de ola bilir. İlk önce Windows sistem dosyaları üzerinden örnek vermek istiyorum. Mesela tutalım ki bilgisayarını yeni aldın yada bilgisayarına format atmaya karar verdin. Windows kurulum aşamasında eğer kurulum için kullandığın usb veya dvd içerisinde yokluğu kurulum aşamasında sorun çıkarmayacak dosyalar mevcut. Eğer her hangi bir işlem zamanı yada işlem yapmasan da dll hatası alıyorsan bu sorun Windows kurulum aşaması zamanı oluşa bilir.

Bu arada belirtmek isterim ki, kurulum aşamasında en az sorun yaşatan usb ile kurulum oluyor. Çünkü genellikle hiç bir dosya kaybı oluşmuyor.  Windows 7, 8 , 8.1 , 10 Kurulum Usb’si Hazırlama başlıklı bu yazımda neden usb kurulum yaptığımızı ve nasıl kurulum usb’si hazırlayacağını detaylı şekilde anlattım. Bilgisayarına format atma gibi bir düşüncen varsa şiddetle okumanı tavsiye ederim.

İkinci bir seçenek ise sonradan bilgisayara kurduğun virüslü bir program yada internet üzerinden bilgisayarına bulaşmış bir virüs ola bilir. Her türlü virüs mevcut ve bazı virüsler bilgisayarını direkt çökertir bilgisayarın açılmaz, bazıları ise zamanla bilgisayarındaki dosyaları siler. Bilgisayarının sisteminde bulunmayan her hangi bir dll dosyasının bulunmamasının sebebi bu da ola bilir.

Sorunun oluşma nedeninin Windows kısmı ile ilgili kısmını anladığımıza göre oyunlar ve programlar kısmına geçelim.

Eğer bilgisayarına internet üzerinden bir oyun yada bir program indirdiysen yada dvd üzerinden kurulum yapıyorsan yani fark etmez tüm kurulum türlerinde kurulum dosyası içerisinde her hangi bir dosya olmayabilir ve sorun buradan oluşa bilir.

İkinci bir neden ise kurulum dosyasında sorun olmadığı halde sen kurulumu yaparken her hangi bir dosya bilgisayarına yüklenmeye bilir. Ama kurulum başarılı şekilde tamamlanmışsa bu genellikle az görülür.

Hem bilgisayarın sistem dosyaları hemde oyun ve programlardaki dll sorunun çözümünü söyleyeceğim.

 Sistem dosyası çözümü – DLL Hataları Nasıl Çözülür

Dll hatalarının çözümü kolay mı zor mu bir bakalım.

 1  İlk önce arama kutusuna ister “Komut İstemi” istersen de  “Command Prompt” yazarak arat. Bu işlem için hangi Windows sürümü kullandığın fark etmez.

 2  Aramayı yaptıktan sonra resimdeki gibi üzerine sağ tıkla. İşletim sistemin diline göre “Yönetici olarak çalıştır” veya “Run as administrator” seçeneğine tıkla.

 3  Karşına bir onay ekranı çıkacak işletim sistemindiline göre  evet  veya  ok  seçeneğini seçerek onaylama işlemini tamamla.

Evet gerekli aracımızı çalıştırdık. Şimdi ise söyleyeceğim adımları sırasıyla yapmaya başla.

 1  Biraz önce çalıştırdığımız komut aracına  sfc /scannow  komutunu yaz ve ardından Enter tuşuna bas.

 2  Bu işlem uzun süre bilir. Sakın bu komut penceresini kapatma ve bekle.

 <  Karşına sonuç olarak 4 seçenekten biri çıkacak

 – Windows Kaynak Koruması bütünlük ihlali ile karşılaşmadı.

Bu bilgisayarında hiç bir doya kaybının olmadığını gösteriyor. Yani bilgisayar dosyalarının hepsi düzenli ve yerinde.

 – Windows Kaynak Koruması istenen işlemi gerçekleştiremedi.

Bu seçenek karşına çıkarsa bu demek oluyor ki, tarama aşamasında taramaya her hangi bir şey engel oldu. Bu sorunun çözümü için bilgisayarını güvenli moda almalısın. Bu sorunu çözmen için sadece yapman gereken söylediğim işlemleri bilgisayarını güvenli moda alarak yapmak.

 – Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve başarıyla onardı.

Eğer bu yazı karşına çıkarsa tüm sorunların çözülmüş demektir. Yani artık tek yapman gereken komut penceresini kapatarak bilgisayarını yeniden başlatmak.

 – Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu, ancak bazılarını onaramadı.

Eğer karşına bu ekran çıkarsa ya hiç bir dosyan onarılmamış yada bazıları onarılmış bazıları ise onarılmamış.

Bulunmayan dosya isimlerini öğrendikten sonra artık her birini internet üzerinden araştırarak bula bilirsin ve gerekenleri indirerek Windows klasöründe gerekli işlemleri yapa bilir. Bu işlem her dosya için farklı oluyor. Bu yüzden bunu internet üzerinde kendin araştırmalısın.

 Oyunlar ve program dosyaları çözümü  – DLL hataları nasıl çözülür

Oyunlarda da programlarda da bu sorunu çözmek çok kolay. Yapman gereken sadece bir kaç adım var.

Geçelim yapman gerekenlere.

 1  Hata veren .dll uzantılı dosya ismini DLL-Files sitesine giriş yaparak arama kısmına yaz ve arat.

 2  Biraz aşağıya indiğin zaman resimdeki gibi seçenekler göreceksin.

DLL hataları nasıl çözülür? DLL-Files

 3  İşletim sistemin kaç bit ise ona uygun olanını indir ve zip dosyası içerisinden .dll uzantılı dosyayı dışarı çıkar(Bu işlem için öneriler program Winrar). Eğer işletim sisteminin kaç bit olduğunu bilmiyorsan Bilgisayarım Kaç Bit? başlıklı yazıma göz atarak öğrene bilirsin.

 4  Eğer bilgisayarın 32 bit ise zip içerisinden çıkardığın dosyayı  Windows>System32  klasörü içerisine kopyala.

 5  Eğer bilgisayarın 64 bit ise zip içerisinden çıkardığın dosyayı hem  Windows>System32  klasörü hem de  Windows>SysWOW64  içerisine kopyala.

 >  Bu yazımda tam olarak aşağıdaki sorunların çözümünü paylaştım.

  • DLL hataları nasıl giderilir
  • DLL hatası nedir
  • Windows dll hataları
  • Oyunlarda dll hatası
  • Programlarda dll hatası

Tüm işlemler bu kadardı. Sorunun çözüldüğünü ve bu yazımın senin için faydalı olduğunu umuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin