Ekran Kartı DirectX Sürümü Öğrenme ve Kurulum Yapma

untitled-1

Bazılarımız gün içinde sıklıkla oyun oynuyor. Bunun için ekran kartının olması ve onun sürücülerinin en temiz şekilde yüklenmesinin yanında DirectX dosyalarının kurulumuda çok önemli. Çünkü oyun performansında yeterli sonuç almadığım durumlarda DirectX dosyalarını kurarak yeterli performans elde ettim.  Ama tabii ki, zar zor oynanan bir oyundan da bu dosyaları kurarak iyi bir performans almak istememizde hiç doğru olmaz. Bu dosyaların kurulumunu yapmak kolay. Ama birçoğumuzun yaptığı bir yanlış var oda ekran kartının directx sürümünü yanlış bilmemiz ve yanlış öğrenmemiz. Evet şimdi geçelim ekran kartı DirectX sürümü öğrenme sorusunun cevabını bulmaya.

Ekran Kartı Directx Öğrenme – DirectX sürümün öğrenmen için gerekenler 

Bunun için yapmamız gereken birkaç adım var. Bunları yaptığımız taktirde tam olarak DirectX sürümünü öğreneceksin.

1. Gpu-z programını indiriyorsun – İndir

ekran kartı Directx sürümü öğrenme

2. Daha sonra program kurulumunu kolay bir şekilde tamamlıyorsun. Kurulum tamamlandıktan sonra programı çalıştır ve karşına resimdeki gibi bir pencere açılacak.

3. Bu pencerede senin kolay göre bilmen için kırmızıyla işaretlediğim bölümde yani "DirectX Support" yazısının önünde senin ekran kartı Directx sürümünü yazar. Zaten indirip kurulumunu yapmak kolay. Directx dosyaları her ekran kartı için ayrıca olmuyor. Sadece sürümünü öğrenip internet üzerinden araştırman yeterli.

Kurulumu – Ekran Kartı Directx Öğrenme 

1. İnternet üzerinden DirectX sürümünüze uygun kurulum dosyasını indirin. Link vermiyorum çünkü bunun için bir çok site var. Zaten "DirectX(sürüm numaran) indir" yazarak aratırsan kolayca bulursun.

2. Kurulum dosyasını açıyoruz ve karşımıza çıkan bu pencereden resimdeki gibi seçim yaparak "next yada ileri" diyoruz.

ekran kartı Directx sürümü öğrenme

2. Karşımıza çıkacak ekranda yine "next yada ileri" yaparak geçiyoruz.

3. Aşağıdaki resimdeki gibi bir görüntü çıkacak karşımıza ve biraz bekledikten sonra yeniden "next yada ileri" diyoruz. Dosyaları indirme işlemi başladı.

ekran kartı Directx sürümü öğrenme

4. Bu ekranın dolmasını yani indirme ve kurulum işlemlerinin tamamlanmasını bekliyoruz.

5. Son olarak "finish yada bitti" diyerek kurulumu tamamen tamamlıyoruz. 

Evet adımlar uzun görünsede aslında çok ama çok kolay. Ama internet üzerinde yaygın olan ama aslında sadece Windows'un desteklediği DirectX sürümünü gösteren dxdiag komutu birçoğumuzu yanıltıyor. Zaten bizede Windows'un desteklediği sürümden daha çok ekran kartının desteklediği önemli. Windows 10 DirectX 12 destekliyor diye ekran kartın da onu desteklemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin