Ekran Kartı Temiz Driver Kurulumu – Sorunsuz Şekilde

Ekran Kartı Temiz Driver KurulumuBu gün uzun zamandır yazmak istediğim ama bir türlü yazamadığım ekran kartı temiz driver kurulumunu sonunda yazmaya karar verdim. Bu konu makalelerimi yazmaya başladığım ilk günden beri aklımda. Tabii ki, bir nedeni var. Bilgisayarımı ilk aldığım dönemlerde Amd Radeon ekran kartım için doğru driver bulamıyordum ve sürekli sorunlarla karşılaşıyordum. Bazen bilgisayar uyku modundan uyanmıyor bazen ekran kendiliğinden kararıyor bazen de oyunlarda performans düşüşü yaşıyordum. Açıkcası nedenin ekran kartı driveri olduğunu en baştan araştırarak öğrenmiştim ama bu driverlerin her yenisini kurduğum zaman eskisine dair tüm verileri silmem gerektiğini bilmiyordum. Çünkü önceler Nvidia kullanmıştım ve böyle bir sorun yaşamamıştım yani üst üste kurulum yapmamı gerektirecek bir olay olmamıştı. Neyse araştırmam sonucu geçte olsa eski driverlerin bıraktığı kalıntıları temizlemem gerektiğini öğrendim. Bunun için iki tane program buldum. Bu programlar sayesinde ekran kartına dair tüm verileri sile biliyoruz. İkisinin de kurulum ve kullanmını detaylı şekilde anlatacağım. Çok uzatmadan anlatıma geçelim.

Ekran Kartı temiz driver kurulumu – Programları indirme aşaması

Kullanacağımız programlar:

1. Driver Sweeper – İndir

2. Display Driver Unistaller(DDU) – İndir

İki program kullanmamızın sebebi çok basit aslında. DDU geniş çaplı temizleme yapsa da kalıntılar oluyor ve Driver Sweeper bizi bu kalıntılardan kurtarıyor. Yani ikisi de bizim için gerekli. Zaten işimizi gördükten sonra ikisinide kaldıracaksın. İşlemleri adım adım anlatacağım ama işlemler biraz uzun sürecek. Eğer istediğin gerçekten temiz kurulumsa senin için sorun olmayacaktır büyük ihtimal. Geçelim programlarımızın kurulum aşamasına.

Programların kurulum aşaması – Ekran kartı temiz driver kurulumu 

Programlarımızı indirdiğimize göre kurulumumuza başlaya biliriz. İlk önce Driver Sweeper kurulumundan başlamak istiyorum.

Driver Sweeper

1. İndirdiğimiz kurulum dosyasını açıyoruz ve ilk önce program dilini seçiyoruz. Daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi sırada nkurulum ekranı çıkacak "Next" diyoruz.

Ekran Kartı Temiz Driver Kurulumu

2. Karşımıza çıkan pencereden resimdeki gibi sözleşmeyi kabul edip "Next" diyoruz.

d2

3. Yine "Next" diyoruz.

4. Karşımıza resimdeki gibi bir pencere çıkacak ve "Create a desktop icon" dedikten sonra "next" diyoruz.

d5

5. Nihayet "install" diyoruz ve kurulum işlemini başlatıyoruz. Kurulum bittiğinde aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacak ve "finish" diyerek kurulumu bitiriyoruz.

d7

NOT: Eğer programı çalıştırdığında .Net framework 3.5 bilgisayarına kurulu değil diye bir uyarı çıkarsa adımları takip et ve mutlaka kur çünkü aksi taktirde program çalışmayacak. Nasıl kuracağını anlatmıyorum çünkü gerçekten çok kolay. Geçelim diğer programımızın kurulumuna.

Display Driver Unistaller (DDU)

Kurulumu çok basit çünkü aslında bir kurulum değil. 

1. Kurulum dosyasını indirdiğin rar dosyasından çıkar ( Bu işlem için önerdiğim program Winrar )

2. Daha sonra bir klasör oluştur ve exe uzantılı kurulum dosyasını vu klasörün içine at ve çalıştır. Karşına resimdeki gibi bir pencere çıkacak. 

ddu1

3. "extract" diyerek program dosyalarını otomatik olarak yeni oluşturduğun klasöre çıkarcaksın.

4. Programı klasör içerisine çıkardığın "Display Driver Uninstaller.exe" isimli dosya ile çalıştıracaksın.

Şimdi geçelim asıl işlemlere yani driverlerin kökünü kazımaya.

Programların kulanımı – Ekran kartı temiz driver kurulumu 

Programlarımızın kullanımı aslında kolay. Ama tüm işlemleri güvenli mod içinde yapmamız gerek.

Windows 7 kurulu bilgisayarlarda güvenli moda geçmek için kesin bir şey söyleyemem bu her bilgisayarda farklılık gösterir (f5, f8… gibi)

Windows 8, 8.1 ,10 kullanıyorsan:

1. Shift'e basılı tutarak bilgisayarı yeniden başlat. Karşına resimde gördüğün gibi menü çıkacak buradan "Troubleshoot" seçeneğini seç ve karşına çıkan menüden "Startup settings" seçeneğini seç.

Ekran Kartı Temiz Driver Kurulumu

2.  Karşına çıkan pencereden "Advanced options" seçeneğini seç.

3. Resimdeki gibi bir pencere çıkacak  ve bu pencerede "Restart" seçeneğine tıkla. Yeniden başlatma zamanı karşına böyle bir menü çıkacak 4 tuşuna basarak nihayet güvenli moda geçe bilirsin.
1

NOT: Güvenli moda nasıl geçeceğini ingilizce açıkladım çünkü ekran görüntüsü almam mümkün değildi ve internet üzerinden de yalnızca bu resimleri bula bildim.

1. Bilgisayarın açıldıktan sonra DDU programnı çalıştır.

2. Hangi ekran kartı modeline ait dosyaları temizlemek istiyorsan o modeli seç.

3. "Temizle ve yeniden başlatma" seçeneğine tıkla. Yani ikinci seçeneğe. Çünkü bizim daha Driver Sweeper ile işimiz var.

4. Daha sonra Driver Sweeper progamını çalıştır. Resimdeki gibi bir ekranla karşılaşacaksın kendi ekran kartını seç bu İntel de ola bilir tabii.

Ekran Kartı Temiz Driver Kurulumu

5. Daha sonra "clean" seçeneğine tıkla. Program verileri tarayacak ve temizleme işlemine izin vermen için sana soracak. Onayladıktan sonra dosyalar temizlenecek ve yeniden başlatma için sana soracak. Bu zaman onaylayarak bilgisayarını yeniden başlatılmasını bekle. İşlem bu kadar artık istediğin driveri tam temiz şekilde kura bilirsin.

Makalemin ekran kartı temiz driver kurulumu için gerekli kadar detaylı olduğunu ve sorunlarının hall olduğunu umuyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin