En İyi Windows Sürümü Hangisi – Windows Xp, 7, 8, 8.1, 10

en-iyi-windows-surumu

En iyi Windows sürümü hangisi sorusunu fazla duyar oldum. Çünkü günü günden büyüyen teknoloji dünyasına ayak uydurmaya çalışan Microsoft kendini durmadan geliştirmeye çalışıyor. Tabii artık bilgisayar dünyasının da güçlenmesi ve piyasanın büyük bir kısmını kapsamasıyla Microsoft’un harekete geçmesi kaçınılmaz oldu. 2001  yılında piyasaya sürdüğü Windows Xp işletim sistemi durmadan kendini geliştiren Microsoft’un kullanılan en eski sürümü haline geldi.

 >  Geçelim biraz detaylara. Evet eski sürüm Windows’lar sistemi pek yormuyordu ama şimdiki bilgisayarlara kurduğumuz zaman bu bilgisayarların 1/10’ni kullana bilirler. Bu doğal tabii eski sistem bilgisayar donanımları için hazırlandılar. 

Aynı zamanda bu durumda Windows Xp pek öne çıkmıyor. Çünkü Xp zaten en fazla 4gb ram destekliyor. Günümüz şartlarına baktığımızda bu miktar ram artık yalnız internet kulanımı, küçük programlar veya office programlarının kullanımında işe yarıyor. 

Eğer sen daha fazlasını istiyorsan yani oyun yada photoshop gibi programlar kullanacaksan artık 4 gb ram senin için sıkıntı olmaya başlayacaktır. Tabii 4 ram miktarına sahip bir Windows işletim sistemli bilgisayarı olup ama yeni bilgisayar alamayan yada bilgisayarının gücünü arttıramayan arkadaşlar için de tavsiyeler vereceğim. Çünkü eğer imkanlar bize uymuyorsa bizim imkanlara uymamız gerek.

 +  Açıkçası bu yazımda sana “Windows 10 en iyi oyun performansı alman için en yüksek ne kadar ram kullansan o kadar iyi” gibi şeyler söylemeyeceğim çünkü gereksiz şeyler bunlar. Windows işletim sistemin her türde yani istediğin her işte iyi performans göstermesi için gerekenleri söyleyeceğim. Burada amacım işte en fazlası en iyisidir yöntemiyle gerçeklikten çıkmak değil.

İlk önce bilgisayarının donanımına göre hangi işletim sistemlerini seçebileceğini söyleyeceğim. Başlayalayalım o zaman

Donanımına göre işletim sistemi seçimi – En iyi windows sürümü hangisi

İlk önce onu belirtmek isterim ki, tüm bu tavsiyeleri sadece tecrübem sayesinde seninle paylaşıyorum. Tabii Microsoft şirketinin bu sistemler için gerekli kıldığı gereksimleri de ek olarak seninle paylaşacağım. Ram konusuna daha çok değineceğim. Her bir işletim sistemi üzerindeki tecrübeleri de seninle paylaşacağım ki, bu işletim sistemleri hakkında bilgin olsun.

 Windows Xp  – En iyi Windows sürümü hangisi

En-iyi-windows-surumu hangisi Bu sistem çok eski ama hala ısrarla kullanılmakta. Çünkü gerçekten çok hafif bir sistem. Oyun perfomansı ise gerçekten üst düzey. En çok zaten bu yüzden tercih ediliyordu ve ediliyor. Ama tavsiyem tabii ki bilgisayarın çok eskiyse bu sistemi kullanman. Çünkü aksi taktirde yeni sistemi olan bilgisayarın performansını azaltır. Çünkü eski sistemler için hazırlanmış ve sınırlandırılmış bir sistem. 2001 bir yılından 2014 yılına kadar güncellemeleri aldı. 13 yıl bu sistemin ne kadar sevildiğini bir daha göstermekte. Eğer bilgisayarın çok eskiyse ve 4 gb’dan düşük bir ram miktarı varsa kesinlikle Windows Xp kurmanı öneririm. Şimdi Microsoft şirketinin verdiği gereksimlere bir göz at.

 

 Sistem gereksimleri 

İşlemci: 233 MHz veya daha hızlı işlemci; 300 MHz Intel Pentium/Celeron ailesi, AMD K6 / Athlon / Duron  veya bu işlemcilere yakın işlemciler.

Bellek: 128 MB veya daha fazlası (en az 64 MB desteklenir; bu, performansı veya bazı özellikleri sınırlayabilir)

Gerekli alan: 1,5 GB kullanılabilir sabit disk alanı gerekir. Tabii bu sadece Windows kurulumu için gerekli sitem alanı.

Microsoft’un önerdiği sitem gereksimleri böyle. Ama benim tavsiyem Xp kullansan bile minimum 2 gb ram. Tabii zaten ne kadar az ram miktarına sahip olsan bile günümüzün şartlarında zaten Xp kurmaktan başka şansın yok. 2 gb ram bilgisayarının kasmaması için yeterli olacaktır. Tabii şimdi Xp kuruyorsun diye de Battlefield oynayacak değilsin. Sistem hafif ama ramlar da hafif yani miktarı az. Tavsiyem bu yönde. Zaten xp üzerinde 6 gb ram isteyen bir oyun oynamak istersen yine çok kötü şekilde oynarsın. Çünkü Xp en fazla 4 gb ram destekliyor. Yani oyun oynarsın ama düşük ayarlarda. Ram miktarını az isteyen oyunları.

Not: Oyunlar için ekran kartı önemi ne kadar fazla ise ram mikrarı da o kadar fazla. Benim tecrübelerim ram miktarı üzerine olduğu için ram miktarları ile ilgili bilgi paylaşmaya çalışıyorum. Bilmediğim şeyi sana anlatmam çok gereksiz olur.

 Windows 7  – En iyi Windows sürümü hangisi

En-iyi-windows-surumu hangisi Windows 7 işletim sistemi de pek çok kullanıcı tarafından piyasaya sunulduğu zamanlardan beri sevilen işletim sistemi. Üzerine 8, 8.1 ,10 çıkmasına rağmen hala çok ama çok fazla kullanıcı tarafından seviliyor. Çünkü hem günümüze uyarlanmış tasarımı hem de artık tüm güncellemeleri alması nedeni ile yüksek derecede stabilite kazandı. Aynı zamanda iyi bir oyun performansı bu sistemi kullanıcılara sevdiriyor. Ama 8, 8.1, 10 sistemleri piyasaya çıktıktan ve önemli güncellemeleri aldıktan sonra Windows 7 benim ve çok fazla sayıda kullanıcının gözünde performans bakımından geride kalıyor . Bu işletim sistemi için minimum 2 gb ram öneriliyor evet. Ama 2 gb ram ile sen sadece internet, bir kaç küçük program ve office programlarını çalıştıra bilirsin.

 +  Eğer oyun oynamak istiyorsan( Tabii kısıtlı oyunlar bunlar) ve bir photoshop filan kullanmak istiyorsan eğer sana yeter. Ama tabi yeter dediğim arka planda 3-4 program açıp kullanırsan tabii ki yetmez. Sana tavsiyem oyunları yüksek performansla oynaya bilmen için en az 8 gb ram miktarına sahip olman. Tabii bu söylediklerim şimdiki oyunlar için gerekli. Ortalama olarak 8 gb söyledim. Bazı oyunlar var ki, 8 gb minimum olarak belirtiliyor. 8gb ram ile ve iyi bir ekran kartıyla grafik programların altından da kalka bilirsin. Açıkcası windows 7 işletim sisteminde en çok beğenmediğim özellik zamanla tüm ayarlamalara rağmen geç açılması. 

 Sistem gereksimleri 

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı 32 bit (x86) ya da 64 bit (x64) işlemci*

RAM: 1 gigabayt (GB) RAM (32-bit) veya 2 GB RAM (64-bit)

Sabit disk: 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit) kullanılabilir sabit disk alanı

Grafik birimi: WDDM 1.0 veya üzeri sürücüye sahip DirectX 9 grafik cihazı

 Windows 8  – En iyi Windows sürümü hangisi

En-iyi-windows-surumu hangisi Açıkçası bir çok sitede görüyorum ki, Windows 8.1 güncellemesi geldikten sonra artık hiç kimse Windows 8 ve Windows 8.1 gibi ayrım yapmıyor ve direk 8.1 ismini kullanıyor. Ama benim düşünceme göre böyle değil. Çünkü ikisininde performans ve stabilitesi  farklı. Windows 8 güncellemeler aldı ve ben de uzun süre kullandım. Gerçekten her türlü çok beğeniyordum. Ama Windows 8.1 çıkması ile mağaza ve bir çok uygulamalarda Windwos 8.1 güncellemesi yapmak gerekiyordu. Bu yüzden artık çok sıkıldım.

 +  Bu işletim sistemi için de internet ve basit kullanım için 4 gb ram yeterli ama iyi performans için  6-8 gb yeterli. Söylediğim gibi tabii gidip AutoCad kullanıp aynı zamanda  Gta5 oynayacaksan tabii yetmez. Eğer böyle bir düşüncen var ise 8-12 gb arası ram tercihi yapmalısın. Çünkü şimdilik 16 gerektirecek bir durum yok. Eğer grafik programlar hayatının bir parçası değilse ve bilgisayarı çok ama çok yüksek performansta kullanmıyorsan. 6-8 gb yeterli dedim çünkü gerçekten hızlı işletim sistemi. Kullanım tecrübelerim sonucunda sana bunları söylüyorum tabii ki.

 Sistem gereksimleri 

İşlemci: PAE, NX ve SSE2’yi destekleyen 1 gigahertz (GHz)* veya daha hızlı işlemci

RAM: 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit)

Sabit disk: 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit)

Grafik birimi: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 grafik cihazı

 Windows 8.1  – En iyi windows sürümü hangisi

En-iyi-windows-surumu hangisi Windows 8.1 işletim sistemini ilk kurduğum zamanlar hiç sevmemiştim. Çünkü o zamanlar fazla sorunlu bir sistemdi. Yeni bir sistem kurunca haliyle tüm güncellemeleri yaparsın. Ama ben güncellemeleri yaptığımda ve bilgisayarı yeniden başlattığım zaman hiç bir türlü ekran üzerinde olan karartı geçmiyordu. Tam bir gün için 4 kere format attım. Aynı sorun yine vardı. Format attım çünkü driver sorunu olduğunu düşünüyordum. Hepsini kaldırdım ve yeniden kurdum güvenli modda ama bu sorun hiç bir türlü geçmedi. Nihayet Windows 8.1 büyük güncelleme aldı ve ben güncelleme içeren kurulum dosyasını direkt kurdum ve hiç bir sorun kalmadı.

 +  Windows 8.1 öyle bir sistem ki, güncellemeleri yapmazsan çok fazla ısınma yapar ve performansı çok düşük olur. Kurar kurmaz güncellemeleri mutlaka yap. Oyun performansı ise benim fikrime göre çok iyi. Tabii bunu ekran kartının iyi olduğunu ve driverlerinin iyi kurulduğunu varsayarak söylüyorum. Bu arada temiz driver kurulumu konusunda sıkıntın varsa “Ekran Kartı Temiz Driver Kurulumu – Sorunsuz Şekilde” isimli yazıma göz atmanı tavsiye ederim. Bu işletim sisteminde rahat bir şekilde internet ve belli başlı programlar kullanmak istiyorsan 4 gb ram sana yeterli olacaktır. Ama oyun grafik programlar ve iyi performans için 8 gb yetecektir. Söylediğim gibi 3dMax gibi programlar ve oyunlarını birlikte kullanmak istiyor ve çok ağır oyunlar oynuyorsan 12 gb tavsiye ederim sana.

Not: Tabii ki her işletim sistemini kurduğumuz zaman mutlaka tüm güncellemeleri yapmamız gerek. Ama mesela ben Windows 10 kullanırken 1-2 güncelleme kurmadan performanslı çalıştırıyorum. Ama bunu Windows 8.1 üzerinde yaptığımda performans çok ama çok düşük oluyor.

Sistem gereksimleri

İşlemci: PAE, NX ve SSE2’yi destekleyen 1 gigahertz (GHz)* veya daha hızlı

RAM: 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit)

Sabit disk: 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit)

Grafik birimi: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 grafik cihazı

 Windows 10  – En iyi Windows sürümü hangisi

En-iyi-windows-surumu hangisi Windows 10 işletim en sevdiğim ve çok uzun süredir kullandığım işletim sistemi. Çok uzun süredir kullanıyorum çünkü stabil ve hızlı. Evet arayüz bana biraz sıkıcı geliyor ama genel olarak bakıldığında iyi bir sistem. En iyi Windows sürümü hangisi sorusuna eğer iyi bir ram miktarı ve işlemciye sahipsen  kesinlikle Windows 10 cevabını veriyorum. Hızlı açılış süresi gerçekten benim çok hoşuma gidiyor ( UEFİ bios şiddetle tavsiye ederim). Oyun performansında diğer Windows sürümlerinden geride kalsa da. Bu fark az.

 +  Ama eğer Windows 10’da oyun oynadıysan ve daha sonra mesela Windows 8.1’de oynadıysan farkı hissedersin. Gelecek güncellemelerin daha iyi oyun performansı vereceğinden eminim.Tabii her Windows sistemi gibi bir süre sonra bu sistem de şişme yapıyor ama bu süre diğer Windows sürümlerine baktığımız zaman az. 4 gb ram ile bu sistemi kullanırsın ve tüm işletim sistemleri için söylediğim şeyleri yapa bilirsin ama oyun ve yüksek performans istiyorsan. Ram miktarını arttıracaksın maalesef.

 Sistem gereksimleri 

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC

RAM: Yeni cihaz: 32 bit veya 64 bit için 2 gigabayt (GB)

Güncelleştirme: 32 bit için 1 gigabayt (GB) veya 64 bit için 2 GB

Sabit disk alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için 20 GB

Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası

Ekran: 800×600

 >  Evet bundan sonrası sana kalmış. Eğer aklında Windows 10 mu Windows 8.1 daha iyi gibi bir soru varsa “Windows 8.1 mi 10 mu? – Hangisini Seçmelisin?” isimli yazıma, Windows 7 mi Windows 8.1 mi sorusunun cevabını istiyorsan “Windows 7 mi 8.1 mi?” isimli yazıma göz ata bilirsin. Bildiklerimi ve tecrübelerimi seninle iyi ve sıkıcı olmayan bir dilde paylaşmaya çalıştım. Senin için bu bilgilerin yararlı olacağını umuyorum.

7 Yorum “En İyi Windows Sürümü Hangisi – Windows Xp, 7, 8, 8.1, 10

  1. Abi sa benim pc radeon 300/1600 ekran karti 1 gb ram normalde 2 gbdi bugun 4 gb yaptim win 7 kullaniyorum bu hangi oyunlari kaldirir acaba yada hangi wini kullanmaliyim

    1. Arda kullandığın sistem doğrusunu söylemek gerekirse ortalama ama dengesiz bir sistem. Yani Windows 7 kullanırsan istediğin performansı alamayabilir ve bir süre sonra kasma ile karşılaşa bilirsin. Bu yüzden Windows xp ya da Windows 8 kurabilirsin. Windows 8 her ne kadar Windows 7 den yeni bir sistem olsa hafif bir sistem ve bir o kadar da hızlı. Yani Windows xp ve ya Windows 7 kullana bilirsin.

  2. O yüzden mi i7 7.nesil 8gb ram 950m ekran kartlı bir laptop açıldıktan 10 dk sonra kendine geliyor yeme bizi benim eski laptop windows 7 içinde 50 tl lik ekran kartı i3 işlemcili 1.nesil yeni laptobuma göre oyun hariç internete girme bilgisyaar açılma süresi kat kat daha hızlı para reklam tuzağı dinlemeyin bu adamı

  3. Ben suan windows 10 kullaniyorum pcmde 2 gb ram islemci intel hd grapichs 3000 ekran karti yok en iyi oyun performansini bu sistemle hangi windows surumunde alabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin