En İyi WordPress Eklentileri Listem – Sadece En İyileri

en-iyi-wordpress-eklentileri

İnternet üzerinde gün içinde bir çok site oluşturuluyor ve kullanıcılara sunuluyor. Hiç düşündün mü bu siteler hangi alt yapıları kullanıyor?. VBulletin, Joomla, WordPress,Blogger gibi altyapılar sayesinde internet üzerinde binlerce site var. 2016 istatistiklerine baktığımda ise sitelerin 27%-nin WordPress altyapısı kullandığını gördüm.

 Aynı zamanda onuda belirtmek isterim ki, şu an içinde bulunduğun bilmediginhersey.com sitesi de WordPress üzerine kurulu. Gerçekten Google uyumluluğu ve sık güncellenmesi benim çok hoşuma gidiyor. Sitemi her gün geliştiriyorum ve bu yolda bana eklentilerin yardımı büyük. Bu yüzden en iyi en iyi WordPress eklentileri isimli yazımı yazmaya karar verdim. Bu yazımda hem en iyi eklentiler hemde bu eklentilerin nasıl kurulduğu hakkında bilgi vereceğim. Lafı çok uzatmadan geçelim konumuza.

 Eklentileri nasıl kuracağız  –  En iyi WordPress eklentileri listem

Eklentileri kurmak için bizim iki tane yöntemimiz var.

 1  İlk yöntem bunu WordPress üzerinden yapmak.

 2  İkinci yöntem ise ftp üzerinden eklenti dosyalarını site dosyalarının içerisine atarak bu işlemi gerçekleştirmek.

 İlk yöntem 

 1  Wordpress admin paneline giriş yapıyoruz.

 2  Eklentiler kısmından "ekle" seçeneğine tıklıyoruz.

 3  İstediğimiz eklentinin ismini resimden de gördüğün gibi yukarıdaki arama kutucuğuna yazıyoruz ve bizim için sonuç bulunuyor.

en-iyi-wordpress-eklentileri

 

 4  "Hemen yükle" seçeneğine tıklıyoruz.

 5  Karşımıza "Etkinleştir" yazısı çıkacak üzerine tıkladığımız zaman artık eklentimiz etkin hale geliyor.

İlk yöntem gördüğün gibi gerçekten çok kolay. Zaten en çok bu yöntem kullanılıyor. İkinci yöntem de çok kolay zaten hemen onun da anlatımına geçelim.

 İkinci yöntem 

 1  İlk önce ftp bağlanma bilgilerini öğren.

 2  Eğer bilgisayarına kurulu değilse buraya tıklayarak FileZilla programını indir. Kurulumu sıradan program kurulumu gibi çok kolay zaten o yüzden anlatmıyorum.

 3  Daha sonra programı çalıştır ve ftp bilgilerini yukarıda sana verilen kısma gir. Ftp bilgilerini bilmiyorsan hosting firmandan bunu öğrene bilirsin.

 4  Artık sitene bağlandıysan: public_html > wp-contents > plugins yolunu izle.

 5  Plugins klasörü içerisine rar yada zip içerisinden çıkardığın eklenti klasörünü at.

 6  Wordpress admin paneline gel ve eklentiler kısmından "Yüklü eklentiler" kısmında eklentini bul ve etkinkeştir.

Evet bu işlem de bu kadar. Gördüğün gibi gerçekten çok kolay işlemler. Yani kolaylıkla yapa bilirsin.

Şimdi ise geçelim en iyi WordPress eklentileri listeme. Bu eklentilerin bazılarını kullanıyorum ve bazılarını kullanmıştım. Hepsi hakkında detaylı bilgi vereceğim o yüzden.

NOT: Eklentileri görüntülemek ve WordPress indirme sayfasına gitmek için eklenti isminin üzerine tıklaman yeterli.


 CKEditor for WordPress  – En iyi WordPress eklentileri listem

CKEditor bize WordPress yazı editöründe yazılarımızı en iyi şekilde düzenleme imkanını sağlıyor. Gerçekten çok geliştirilmiş bir eklenti. Bize bir çok özellik sunuyor örnek vermek gerekirse yazdığımız yazı, kelime gibi şeylere arka plan rengi vermemiz gibi. Bu yazımda ve sitemde sık sık kullandığım özellik. Çünkü gerçekten dikkat çekiyor ve yazının sıkıcı görünmemesi için çözüm oluyor. Bunun yanında yazımıza istediğimiz büyüklüğü vermek ve yazı tipini değistirmek gibi bir çok özellik veriyor. Bu özellikleri daha iyi anlamak için aşağıdaki resmi inceleye bilirsin. Gerçekten çok iyi bir eklenti ve kesinlikle tavsiye ederim.

en-iyi-wordpress-eklentileri

NOT : Chrome üzerinde kullanıldığında bazen sorun oluştura biliyor. Diğer tarayıcıları tavsiye ediyorum.

 

 Rename wp-login.php  – En iyi WordPress eklentileri listem

Bu eklenti sayesinde wp-admin yada wp-login yazarak giriş yaptığımız sitemize artık istediğimizi yani eklentiye bildirdiğimiz  kelimeyi yazarak giriş yapıyoruz. Bu gerçekten önemli bir eklenti. Sitenin güvenliği için mutlaka kullanmanı tavsiye ederim.

Çünkü WordPress tabanlı bir site kurduğunda varsayılan giriş bilgileri wp-login yada wp-admin olur. Buda her bir insanın yada kötü amaçlı yazılımcıların sitenizi ele geçirmesi için avantaj oluyor. Giriş kelimeni değistirmen için yapman gereken eklentiyi kurmak ve ayarlar > kalıcı bağlantılar yolunu takip ederek kelimeni girmek ve kaydetmek. Bu kadar kolay. Bu eklentiyi mutlaka öneriyorum.

 Content Views  – En iyi WordPress eklentileri listem

en-iyi-wordpress-eklentileriAslında bu eklentiyi WordPress ana sayfa eklentileri kategorisine de ekleye biliriz. Bu eklenti sayesinde istediğin sayfada istdiğin içerikleri göstere bilirsin. Yani kategori yada etikete göre içeriklerini belirlerleyip yada tek tek seçerek her sayfa için ayrıca içerik belirleye bilirsin.

Eklentinin en iyi özelliği sayfalarda yazıların nasıl yani hangi şekilde gösterileceğine karar vere bilmemiz. Mesela istersen bilmediginhersey.com'un kullandığı gibi yan yana iki içerik şeklinde yada alt alta olacak şekilde belirleye bilirsin. Aynı zamanda görüntülenecek resmin boyutunu da belirleye bilirsin. Bunlar sadece bir kaç özelliği. Eklentini bize sayfalama özelliğini de sunuyor. Eklenti dosyalarını istediğin gibi düzenleye bilir benim yaptığım gibi istediğin tasarımı uygulaya bilirsin. Tabii biraz css bilgin olması gerek.

 Social Warfare  – En iyi WordPress eklentileri listem

en-iyi-wordpress-eklentileriBu eklenti sayesinde yazılarımızın daha çok okunmasını ve daha fazla insana ulaşmasını sağlayacağız. Yani sosial paylaşım butonları ekleyeceğiz. Böyle eklentiler çok fazla ama görsel olarak en iyilerinden biri olan ve benim en fazla beğendiyim eklenti bu oldu. Siteni yavaşlatmıyor ve beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Bize altı tane paylaşım seçeneği sunuyor. Bu seçenekler zaten insanlar arasında çok fazla yaygınlaşmış seçenekler. Biri hariç. Doğrusu belkide oda yaygındır ama ben şahsen görünce ne olduğunu bile anlamadım. Sitemde bu eklentiyi kullanıyorum. Yani canlı şekilde nasıl görüneceğine baka bilirsin.

 

 About Author  – En iyi WordPress eklentileri listem

Tüm sitelere gerektiğini düşündüğüm bir eklenti. Yazar hakkında  bilgi eklentisini ben kendi sitemde de kullanıyorum. İster siten hakkında bilgileri istersen de kendini tanıtma amaçlı bilgileri paylaşa bilirsin.

Bu hem okurunun kendini güvende hiss etmesi hem de kimin yazılarını ve nasıl bir sitenin yazılarını okuduğunu bilmesi için gerekli. Her sayfa yada yazı için ayrı bir tasarım uygulaya bilir ve uyguladığın bu tasarımı eklentinin sana verdiği kod sayesinde hem sayfa ve yazılara hem de sidebar kısmına ekleye bilirsin. Yani gerçekten kullanışlı bir eklenti.

 WP Super Cache  – En iyi WordPress eklentileri listem

en-iyi-wordpress-eklentileriBir çok cache eklentisi mevcut ve bunlar gerçekten çok fazla kullanımda neredeyse tüm siteler kullanmakta. Bunlardan benim en beğendiğim WP Super Cache oldu. Çünkü bu eklenti hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyor. Ama bazı eklentiler bunu yapamıyor. Cache eklentileri sitenin önbelleğini temizleyerek sitenin yavaşlama sorununu ortadan kaldırmaya yarıyor. Sitelerde olmazsa olmaz bir eklenti bu. Bir çok geliştirici seçenek mevcut ve tamamen ücretsiz.

 Subscriber by BestWebSoft  –  En iyi WordPress eklentileri listem

Bu eklenti okurlarının senin sitene abone olmalarını sağlıyor. WordPress sidebar eklentileri sırasında olan bu eklenti yazılarınızın okurlarınıza çabuk ulaşmasını sağlıyor aslında. Abone olan kullanıcılara yönetim panelinden yeni yazılarını mail şeklinde gönderiyorsun.

Ama bu eklentiyi kullanman için sitende smtp eklentisi kurarak bu fonksuyonu etkinleştirmen gerek. Bunun için benim kullandığım eklenti Easy WP SMTP eklentisi. Çünkü kurulumu ve kullanımı çok kolay. Bir çok abonelik eklentileri var ve daha iyi görel sunanlarıda var ama nedense ben bunu beğeniyorum. Ama yine söylüyorum görsel olarak daha iyileri var.

 Contact Form 7  – En iyi WordPress eklentileri listem

en-iyi-wordpress-eklentileriEn iyi WordPress eklentileri listemin bir diğer eklentisi olan bu eklenti iletişim sayfamızı oluşturmak için. İsediğimiz farklı seçenekler sonucunda kendimiz için iletişim formu oluşturuyoruz. İletişim formu Google tarafından önemseniyor. Çünkü bu sitenin güvenirliğinin bir simgesi. Yani okurların bir sorun yaşadığı zaman seninle iletişim kura bilip, sorunlarını hallede biliyorlarsa Google sitenin güvenli olduğunu düşünür. Anlayacağın üzere SEO açısından bu da bizim için bir artı.

 

 All in One Seo Pack  – En iyi WordPress eklentileri listem

Bu eklenti en iyi wordpress eklentileri listemin son eklentisi. İsminden de anlaşıldığı gibi SEO için gerekli olan bu eklenti çok ama çok falza site sahibi tarafından kullanılıyor. Her bir sayfa ve yazı için SEO ayarları yapmamızı sağlıyor. Yani gerçekten çok önemli bir eklenti. Bildiğin gibi zaten her bir sitenin en başlıca isteği Google'da ileri sıralara çıkmak. Eklenti sayesinde başka bir eklentiye gerek kalmadan site harıtası gibi gerekli şeyleri de oluştura bilirsin. Ben bilmediginhersey.com'da bu eklentiyi kullanmaktayım ve memnunum.

 Jetpack  – En iyi WordPress eklentileri listem

en-iyi-wordpress-eklentileriBu eklenti WordPress tarafından bizlere sunuluyor. İçerisinde abonelik sisteminden tutmuş ilgili yazılara gibi bir çok özelliği var. Bir çok eklentinin yapacağı işi tek başına yapıyor. Aynı zamanda site istatistiklerinizi bilgisayar, aynı zamanda WordPress programı sayesinde telefondan da izlemenize olanak sağlıyor.

Ben bu eklentiyi uzun süre kullandım ama daha sonra sitemi yavaşlattığını fark ettim ve kaldırdım. Ama şöyle düşün nerden bakarsan 4-5 eklentinin işini görüyor. Aslında bize istatistikleri sunması sitemizi yavaşlatan asıl neden. Ama kullanıcı sayısı ise gerçekten çok çok fazla.

 Use Any Font  – En iyi WordPress eklentileri listem

En iyi WordPress eklentileri listemdeki bu eklenti sayesinde sitenin yazı tipini tamamen değistire bilirsin. Bunu yapmak çok kolay. İnternet üzerinden istediğin yazı tipini indir ve eklentinin ayarlarına gir. Burada API kullanman gerekecek bunun için bu siteden ücretsiz şekilde anahtarı al ve bu sitede resimdeki gibi ayarlamaları yap. Ayarlama yapmazsan senden ücret isteyek.

NOT: Bu API sadece 1 kereliğine geçerli. Eğer başka yazı tipi eklemek istersen daha evvel eklediğin yazı tipini kaldırman ve yeni API girmen gerekecek.

 >  Bu yazımda bu kadardı. Senin için yararlı olduğunu umuyorum. Siteni geliştirmek için bu yaptıkların yani araştırmaların için de seni tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin