En İyi Yabancı Diziler Listem – Sadece İzlediklerim

en iyi yabanci diziler,en iyi yabancı diziler sıralaması,en iyi yabancı diziler 2016

Günümüzde yabancı diziler artık tarafımızdan çok daha fazla izlenmeye başlandı. Bu da beni en iyi yabancı diziler isimli yazımı yazmak için harekete geçirdi.Bunun sebebini direkt olarak söylemek mümkün değil. Çünkü bir çok sebebi ola bilir. Ama genellikle en iyi dizilerin yabancı diziler olduğu düşüncesiyle insanlar bu dizileri izliyorlar. Aslında ben de bu duruma hak veriyorum çünkü genellikle aşk üzerine kurulumuş Türk filmlerinden artık insanlar sıkılmaya başladı.

Yani aşk üzerine kurulmuş filmlerin biri bitiyor biri başlıyor bu ne kadar devam edecek ve insanlar bunu izlemekten ne zaman sıkılacak bilmiyorum. Eğer yönetmenler böyle filmler yapmaktan sıkılmıyor ve biz sıkılıyorsak o zaman haliyle yabancı diziler bizi kurtarıyor. Aslında her insanın yabancı film izlemek amacı başka. Çünkü bazıları hatta yüksek çoğunluluk bunu yabancı dizilerin çoğunun iyi bir senaryosu olduğu için izliyor. Ama bazılarıda bunu dil geliştirmek için yapıyor ki, bunlardan biri de benim.

Tabii bunun için ingiizce filmler de izliyorum ama yabancı diziler gibi insana izleme duygusu vermiyor. Aslında çok mantıklı çünkü eğer izlediğimiz 2 saatlik filmleri 4 yere bölerek bize 4 bölümlü dizi şeklinde sunsalar oda bize merak uyandırıcı ve çok daha çekici gelir. Zaten bu gün bu yüzden en iyi yabancı filmler listesini oluşturarak bu yolda sana en iyi şekilde yardımca olmaya çalıştım. Aslında doğruyu söylemek gerekirse ben IMDb puanlamasına göre sana iyi puan almış flmleri burada sıralaya bilirim ama bunun benim düşünceme göre hiçbir iyi yanı yok.

Çünkü inan bana en iyi IMDb puanı almış yabancı dizileri izledim ama o puanı o diziye neden verdiklerini anlamadım bile. O yüzden bu yazımda kendi izlediyim ve çok beğendiyim yabancı dizileri seninle paylaşmak istiyorum.

Zaten en iyi yabacı diziler sıralamasını da tüm bunları dikkate alarak yaptım. Bence sadece bir puanlamaya güvenmek yeteri kadar akılsızlık olur. Neyse geçeyim izlediyim, beğendiğim filmler hakkında genel bilgi vermeye ve en azından senin kafan da bu filmleri genel olarak canladırmak.

En iyi yabancı diziler listem – Hangi filmlerden bahsedeceğiz ?

 1  The Lost

 2   Rectify

 3  The Last Ship

 4  The Last Man on Earth

 5  Breaking Bad

İlk olarak genel bilgi vermek istiyorum. Açıkcası 12-13 dizi izledim ve çoğunu şimdide izlemeye devam ediyorum. Ama tabii ki,bu diziler içerisinde beğenmediklerim çok oldu. Ama listelediğim bu 5 film benim şahsen izlediğim ve çok beğendiyim 5 dizi. Bazısı çok eski ama hala etkisi kaybetmemiş filmlerdir.

Ama bunların hepsinin çok iyi diziler olduğuna emin ola bilirsin. Ama dizi  zevki diye birşey var yani senin izlediğin dizi kategorisi farklı ola bilir. Ayrı ayrı hepsi hakkında detaylı bilgi paylaştım ve kendin bu bilgiler içerisinden hangi filmin sana uyup yada uymayacağını göre bilir ve filmini seçe bilirsin. Şimdi geçelim detaylı incelemeye

Detaylı incelemeler – En iyi yabancı diziler listem

 The Lost 

En-İyi-Yabanci-Diziler

Lost dizisi benim ilk yabancı dizim oluştu. Başka türlü söyleyecek olursam beni yabancı dizileri izlemeye sürükleyen dizi. Senden ricam söylediklerimi aklında canlandır işte o zaman bu dizileri neden bu listeye eklediğimi anlayacaksın.

Yolcularla dolu bir uçak Sidney'den  Los Angleas'a uçarken Pasifik okyanusunda gerçekten de gizli ve ürkütücü bir ada üzerinde kaza yapıyor. Uçak iki yere bölünerek adanın farklı yerlerine düşüyor. Bu dizinin en korkunc olmayan tarafı. Adada mahsur kalmış ve kurtarılmayı bekleyen bu insanlar inanın bana başlarına gelecekleri bilselerdi hiç bir şey olmaması karşılığında kurtarılmasalar bile bu adada kalmayı kabul ederlerdi. Zaman geçiyor ve aralarındaki insanlar azalmaya başlıyor. Zaman geçiyor ve ortaya sürekli birileri çıkmaya başlıyor.

Dizi ilerledikce çok ilginç ada gerçekleri ortaya çıkıyor ama bu gerçekler bitmek bilmiyor. Hatta filmde bir zamlar kurtarılmayı bekleyen insanlardan bazıları artık adayı terk etmek istemiyor. Durmadan gelişen bu olaylar diziye heyecan katıyor. Gün keçdikce çok heyecan verici şeyler oluyor ve filmde teker teker her kesin yüzü bizlere farklı olaylarla anlatılıyor.Beni bu diziye bağlayan şey dizinin içerisinde her türlü heyecan verici ve diziden kopmamamı sağlayan olayların olması. Zaten yabancı dizileri sevmemin sebebide bu. 

 Kategori  macera, dram, fantezi

 Ortalama bölüm süresi  44 dk

 IMDb puanı  8.4

 Dizi yayımlanma tarihi  2004-2010

 Sezon sayısı  6

 Oyuncular  Jorge Garcia Josh Holloway , Evangeline Lilly , Terry O'Quinn , Naveen Andrews ve diğerleri.

Onuda belirtmek isterim ki, diziler hakkında bilgileri sınırlı tutup, dizilerin heyecanını öldürmeyeceğim.

NOT : Sana detaylı bilgi olsun diye en iyi yabancı diziler listemdeki tüm dizilerin kategori, IMDb puanı, oyuncuları hakkında da bilgi vereceğim.

 Rectify 

En-İyi-Yabanci-DizilerÖncelikle onu belirtmek isterim ki, her hangi diziyi seçerken ben hiç bir zaman onun IMDb puanının yüksek yada düşük olmasına dikkat etmem. Bu puan yüksek olursa film yada dizi o kadar iyidir diye bir şey yok benim için. İnan bana o kadar dizi ve film izledim IMDb puanı 9 üzerinde olan bir çok beğenmediğim dizi ve film oldu yani seçerken bu puana takılı kalmamanı öneriyorum.

Paulie kasabasında yaşayan 18 yaşındaki Daniel Holden ve onun kız arkadaşı üzerine kurulmuş bir filmden bahsediyoruz. Daniel daha 18 yaşındayken kız arkadaşına tecavüz edip ve işkence vererek öldürmekten tutuklanıyor ve ömrünün sonuna kadar hapis cezasına mahkum ediliyor. 20 yıl gibi bir süre geçtikten sonra DNA sonuçları karşılaştırılıyor ve Daniel serbest bırakılıyor. İlk başlarda bu filme baktığımda çok sıkılmışdım ama 2-3 bölümünü izledikten sonra acayip şekilde hoşlanmaya başladım.

Dizi hemde ayakta durma mücadelesi veren bir insanı temsil ettiği için belki de bu diziyi seviyorum. Neyse sorunlar tabii ki, burada bitmiyor. Öldürülen kızın ailesi ve Danielin yaşadığı kasaba ayağa kalkıyor. Hem bu kadar sene sonra böyle bir yanlışlığın ortaya çıkması kabul edilmiyor hemde suçlanacak başkası olmadığı için. Bu filmde olaylar karma karışık şekilde ilerliyor. Belkide hem de bu nedenle en iyi yabancı diziler sıralaması yaparken bu filme yer verdim.

 Kategori  dram

 Ortalama bölüm süresi  1 saat

 IMDb puanı  8.3

 Dizi yayımlanma tarihi  2013 – devam ediyor

 Oyuncular  Aden YoungAbigail SpencerAdelaide Clemens, Clayne CrawfordMichael O'NeillJ.D. Evermore ve başkaları.

 The Last Ship 

En-İyi-Yabanci-DizilerEn iyi yabancı diziler IMDb puanına bakmaz kelimelerinin bir diğer örneği The Last Ship dizisi. Görev için büyük bir gemi ve çok fazla sayıda kişiden oluşan mürettebatı yola çıkıyor. Sözde kuşlarla ilgili araştırma yapmak için iki virolog da bu gemide yolculuğa çıkar.

Ama istenmeyen olaylar gelir başlarına. İnsanları korkutmamak için hiç kimseye söylemedikleri ve dünyanın 80% kapsamış virüs için araştırma yaptıkları ortaya çıkar. Çekişmeler baş tutar ama tüm mürettebatın onlardan başka çaresi olmadığı için bu yalanı kabullenmeye çalışırlar.

Ama daha sonra bu konular geliştikce tüm gemi bir aile halini alır. Bu dizide olan olayları anlatmakla bitmez çünkü her bölümü geçekten olaylarla dolu ve izlerken bu sürenin nasıl geçtiğinin bile farkında olmuyorum.

Filmi izlerken daha çok aksion gibi gelse de benim düşünceme göre daha çok dram izlenimi veriyor. En azından film eğer dünyayı kurtaracak bir gemi üzerine kurulmuşsa ve geminin içindeki her kesin ailesi farklı farklı yerlerdeyse haliyle mücadele benim gözümde drama dönüyor.

 Kategori  aksion, dram, bilim kurgu

 Ortalama bölüm süresi  1 saat

 IMDb puanı  7.5

 Dizi yayımlanma tarihi  2014 – devam ediyor

 Oyuncular  Eric DaneAdam BaldwinCharles ParnellTravis Van Winkle

 The Last Man on Earth 

En-İyi-Yabanci-DizilerEn iyi yabancı diziler sıralamamda bir diğer yeri The Last Man on Earth alıyor. İzlerken beni çok güldüren ama bir o kadar da merak uyandıran bu dizi salgın konusu üzerine kurulu.

Dünyada 2020 yılında bir salgın oluyor ve dünyada hiç kimse kalmazken bağışıklığı olduğu için yaşayan ve her şeyin keyfini çıkarmaya başlayan Phil Miller biraz zaman geçtikten sonra yer yüzündeki tek insan olmadığını görür. Yani tesadüfen onunla birlikte bir kadının da dünyada yaşadığını yani bağışıklılığının olduğunu görür. Zaten böyle olmasa filmin anlamıda olmazdı. Çünkü dünyada yaşamın yeniden sürmesi için iki kişinin olması şarttı.

Ama tabii ki, diziyi komedi haline getiren nedenlerden en önemlilerinde biri de erkekle kadının arasındaki keskin uyuşmazlık. Bu film bende daha çok komedi duygusu uyandırıyor. Onuda kesinlikle belirtmek isterim ki, Will Forte yani dizideki ismiyle Phil Miller çok iyi oyunculuk yapıyor. Bunu söylemek istedim çünkü normalde böyle şeye dikkat etmem ama bu filmi izlerken nedense dikkatimi çekti.

 Kategori  komedi, aksiyon, dram

 Ortalama bölüm süresi  22 dk

 IMDb puanı  7.4

 Dizi yayımlanma tarihi  2015 – devam ediyor

 Oyuncular  Will ForteKristen Schaal ve başkaları.

 Breaking Bad 

En-İyi-Yabanci-DizilerEn son yeri bu filme verdim. Çünkü bu filmi şimdiye kadar izlediğim hiçbir filme değişmem. Çünkü gerçekten çok merakla izlediğim hatta bölümleri bana kısa gelen ve gerçekten en iyi filmler listemde en başta bulunması gereken dizi. Bryan Cranston'un canlandırdığı Walter karakteri çok iyi bir kimyacı. Bir gün akciyer kanseri olduğunu öğreniyor. Para sıkıntısı yüzünden tabii Walter tedavi olmak istemiyor ama ailesi ısrar edince tedavi olmak mecburiyetinde kalıyor. Peki parayı nerden buluyor? Çok iyi bir kimyacı olduğundan piyasadaki en iyi metamfetamini yani uyuşturucuyu üretiyor tabii satıcıya ihtiyac duyduğu için eski öğrencisi Jesse Pinkman ile iş birliyi yapamaya başlıyor. Gerçekten çok iyi bir film ve bu filmi izlemekten gerçekten çok zevk alıyorum.

 Kategori  suç, gerilim, dram 

 Ortalama bölüm süresi  49 dk

 IMDb puanı  9.5

 Dizi yayımlanma tarihi  2008 – 2013

 Oyuncular  Bryan CranstonAnna GunnAaron Paul

 

 >  Bu yazımda her yazımda olduğu gibi yine tecrübelerime ve senin için gerçekten yararlı olacak bilgilere yer vermek istedim. Onu belirtmek isterim ki, eğer sen de zamanını iyi geçirmek hemde bu süreçte bir şeyler kazanmak istiyorsan tüm filmleri ve dizileri ingilizce izle. Hem dilini geliştir hemde filmlerin zevkini çıkar. İnan bana bir süre sonra insan artık o kadar alışıyor ki, filmi yada diziyi ingilizce izlemeyince garip geliyor. Yani en iyi yabancı diziler listemde verdiğim dizileri de ingilizce izlemeni tavsiye ederim. Eğer şimdiye kadar ingilizce film izlemediysen yada az izlediysen "Filmlere Altyazı Eklemek – Tüm Filmlere" isimli yazımı takip et ve filmlere alt yazı eklemeyi öğren. Bunun yanında mutlaka ama mutlaka "İngilizce Geliştirmek İçin – En İyi Çalışma Sistemi 1" isimli yazımı okumanı öneririm. Çünkü filmleri nasıl izlemeliyiz, hangi filmleri internet üzerinden bulamıyoruz ve neden alt yazı ekliyoruz bunların hepsini geniş şekilde anlattım. Gerçekten ingilizceni geliştirmek istiyorsun önerdiğim bu yazılarımı okumayı da unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin