En İyi Yabancı Filmler – Hepsini İzledim

en-iyi-yabanci-filmler

En iyi yabancı filmler isimli yazı hazırlamaya karar verdim çünkü artık izlediğim ve çok ama çok beğendiyim filmleri birileri ile paylaşmak zamanı geldi. Çünkü ben hep söylerim eğer bir şeyler biliyorsan ve insanların yararına olacaksa onu hiç bir zaman paylaşmaktan çekinme. Çünkü ben böyle yapıyorum ve bu sitede gördüğün tüm konuları bu yöntemlerle bir yerlerden yada birilerinden öğrendiklerimle yazıyorum. Konudan fazla uzaklaşmayalım. "En İyi Yabancı Diziler Listem – Sadece İzlediklerim" isimli yazımdaki dizileri IMDb puan sıralasıyla seçmemiştim ama bu filmleri IMDb puanına göre seçtim ve izledim. Çünkü açıkcası hiç kimseden film tavsiyesi istemedim o yüzden bu yöntemi denedim. IMDb puanı iyi olan filmler oldu ve hiç beğenmedim. Genellikle izlediğim filmler çok güzel filmler oldu. Zaten her birinin hakkında sana geniş bilgi vereceğim ama tabii ki, filmin heyecanını kaçırmadan. Neyse ilk önce filmlerimi sıralayalıp sonra da hakkında bilgi ve gerekli bilgileri paylaşacağım. Senin için iyi filmler olacağına ve beğeneceyine kesinlikle inanıyorum.

 Hangi filmlerden konuşacağım  – En iyi yabancı filmler

 1  The Shawshank Redemption

 2  The Pianist

 3  Inception

4 Injustice

Bu filmleri izlediğim zaman gerçekten zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Biri hariç. O da Inception. Çünkü gerçekten insanın mantığını çok zorluyor. Bu konuda daha detaylı bilgiyi hepsi hakkında tek tek yazacağım zaman vereceğim. Geçelim o zaman detaylara inmeye.

 The Shawshank Redemption  – En iyi yabancı filmler
Bu filmi izlerken gerçekten En iyi yabancı filmler isimli bir yazı yacağımı artık kendi kendime söylemiştim. Çünkü gerçekten çok ama çok güzel bir film ve insan izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor. Bu durumu vurguluyorum çünkü az da olsa sıkıcı olan bir film olduğunda ben hemen sıkıldığım ve filmi sonunadek izlemediğim için benim için çok önemli bir kriter bu. Film hapisaneye düşmüş bir bankacının hayatı üzerine kuruluyor.

en-iyi-yabanci-filmler

Hiç bilinmeyen şekilde Andy Dufrense (Tim Robbins) karısını ve sevgilisni öldürmek suçundan hapisaneye düşüyor. Tüm inkar edilmelere rağmen 20 yılını hapisanede geçirmek zorunda kalır. Çok iyi bir bankacı hayatı yaşamış Andy bu duruma Red lakaplı daha çok dışarıdan içeriye her şeyi sokmayı beceren biri gibi tanınan birisiyle tanışır. Artık Andy tüm sorunlarını onunla konuşur ve hapisane hayatına bir tarafdan alışırken bir taraftanda orada ki inanlara birşeyler öğretmeye çalışır. Ama bunun yanında aynı zamanda hapisane müdürünün tüm kara para işlerini görür. Filmde benim düşünceme göre öğrenmek öğretmek ve bilginin üzeri vurgulanıyor ve büyük oranla konu bunu üzerine kuruluyor.

 Kategori   Suç, Dram

 Süre   2 saat 22 dk

 IMDb puanı   9.3

 Oyuncular   Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler

 The Pianist  – En iyi yabancı filmler

The Pianist filmi tam bir dram filmi olduğu halde hiç sıkılmadığım bir film. Çünkü film sahneleri o kadar doğal ve o kadar iyi çekilmiş ki, insan sanki filmi yaşıyor. Özellikle filmin başrol oyuncusu olan Wladyslaw Szpilman ( Adrien Brody) o kadar iyi oynuyor ki, insan gerçekten film izlediğini unutuyor. Almanyanın İkinci Dünya savaşında Polonyanı işgal etmesi sonucu ünlü bir piyanist olan Szpilmanın hayatı tamamen değişiyor. Her kesin taşınmasına rağmen bir şekilde Polonyada kalarak yaşamını sürdürüyor.

en-iyi-yabanci-filmler

Eski arkadaşlarından yardım alıyor  ve yeni arkadaşlar ediniyor ve gizli gizli farklı evlerde yaşıyor ve sonunda çıkışı kalmayınca Çok soğuk bir sığınak bulup saklanıyor. Tabii bir tarafdan soğuk bir taraftan da piyano yanında durup ses çıkmasın ve yerin anlaşılmasın diye onu çalamamak bir piyanist için gerçekten zor oluyor. Ama onu bulan bir Alman subayı sayesine hayatta kalıyor ve film çok merak uyandrıcı şekilde devam ediyor ve gerçekten olaylar bitmiyor ve heyecanını kaybetmiyor.

 Kategori   Biografi. Dram, Savaş

 Süre  2 saat 30 dk

 IMDb paunı   8.5

 Oyuncular   Adrien BrodyEmilia FoxMichal ZebrowskiEd Stoppard

 Inception  – En iyi yabancı filmler

Bu film gerçekten izlerken beynimi çok fazla karıştırdı. Artık filmi izlerken beyin seviyemin düşük olduğunu hiss etmeye başlamıştım. Çünkü o kadar zihinsel oyun var ki, insan neyin içinde olduğunu şaşırmaya başlıyor. Film zaten zihinsel oyunlar üzerine kurulu. Filmin baş röl oyuncusu Dom Cobb ( Lenardo DiCaprio) gerçek bir hırsız olarak filmde yer almakta.

en-iyi-yabanci-filmler

Uyku hırsızlığı yaparak insanların bilinç altındaki sırları ve gizli kalması gereken bilgileri çalar. Yani insanların işini görür ve parasını alır. Ama bu filmdeki asıl görevi başka. Bu sefer birisinin beyninden sırrını ve bilgisini çalmak yerine yerleştirmeliydi. Zaten orada varmış gibi göstermeliydi. Bunun için Cobb kendi takımını kurar ve işe koyulur. Filmin üzerine kurulduğu konu bu. Böyle anlattığıma bakma aslında çok ama çok karmaşık bir film eğer izlersen zaten kesinlikle bana hak vereceksin.

 Kategori   Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu

 Süre  2 saat 28 dk

 IMDb paunı   8.8

 Oyuncular   Leonardo DiCaprioJoseph Gordon-LevittEllen PageTom Hardy

 The Martian  – En iyi yabancı filmler

The Martian yani Marslı benim en çok sevdiyim, izlerken hem komedi hem de dramı gerçekten hiss ettiğim film. Bu yüzden de  bu filmi en iyi yabancı filmler listeme dahil ettim. Filmin konusu isminden de anlayacağın üzere Marsa düzenlenen bir araştırma üzerine kurulu. 

en-iyi-yabanci-filmler

Ares III takımının mürettebatı görev için Marsa gider ama hiç beklenmeyen bir fırtına sonucu geri dönmek zorunda kalan mürettebat filmin başrol oyuncusu olan Mark Watney'i ( Matt Damon) kaza sonucu geride bırakmak zorunda kalır. Öldüğü düşünülen Matt bir şekilde uyanır ve yaşamını devam ettirme çabasıyla yaşar ve burada kendine yeni bir hayat kurar tabii ki, belli bir süreliğine. Başına yine olaylar gelir ama ayakta durarak sonuna kadar ölmemeye direnir. Gerçekten bu filmi de izlemeni tavsiye ederim.

 Kategori   Macera, Dram, Bilim-Kurgu

 Süre  2 saat 24 dk

 IMDb paunı   8.0

 Oyuncular   Matt DamonJessica ChastainKristen WiigJeff Daniels

 Mr.Nobody  – En iyi yabancı filmler

Mr.Nobody dünyada kalmış son insan üzerine kurulu bir film. 2092 yıllarında yaşanan bu olay sayesinde film kurulur. Hasta yatağında olan Nemo adult film sürecinde 2 hayat peşinde koşar ve hangisini seçmeli olduğunu bilmediği için iki farklı hayatı gözünde canlandırır. Film insanın beynini biraz karıştırsa da merak uyandırıcı bir film olduğunu kesinlikle söyleye bilirim. Beyin oyunları katkılı bir film. Yani beynimizi biraz yoruyor ve çalıştırıyor.

en-iyi-yabanci-filmler

 Kategori   Fantazi, Dram, Romans

 Süre  2 saat 21 dk

 IMDb paunı   7.9

 Oyuncular  Jared Leto, Sarah PolleyDiane Kruger

Ben bu filmleri tamamen ingilizce izledim ve inan bana daha keyifli olutyor böyle izlemek. Bunun için tabii ki uzun süre kendimi geliştirdim. Bunun için "İngilizce Geliştirmek İçin – En İyi Çalışma Sistemi 1" isimli yazımı okuya bu teknikleri detaylı öğrene bilir ve "Filmlere Altyazı Eklemek – Tüm Filmlere" isimli yazımı okuyarak film izlerken yapman gerekenleri detaylıca anlaya bilirsin. Çünkü gerçekten bu filmleri ngilizce izlemek filme ayrı bir güzellik katıyor ve insana gerçekten zevk veriyor. Bu yüzden önerdiğim yazıları okumayı unutma ve kendini geliştirmeye de hemen başla.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin