Finansbank Nasıl Bu Kadar Büyüdü – Tüm Detaylarıyla

Finansbank e Finans bankacılık

Bu gün paylaştığım diğer konularla neredeyse hiç bir alakası olmayan bir konu hakkında bilgi vereceğim. Bankacılığın büyümesi, günümüzde doviz kurlarının oynaması sonucu bir çoğumuz sorunlar yaşıyoruz, bazılarımızın aklında ise sorular kalıyor.

Bu yazımı yazarak hem Türkiyede çok hızla büyüyen bir banka olan Finansbank hakkında bilgi paylaşıcam hem de bu bilgiler arasında aklında kalan bir çok sorulara cevap vermeye çalışıcam.

Finansbank günümüzde çok ama çok önemli yerlere gelmiş bir banka bunu gerçekten herkes çok açık şekilde göre biliyor. Küçük bir araştırma yaptığımda bir ay içinde sadece Finansbank kelimesinin 10.000.000’a kadar aratıldığı sonucuna ulaştım. Herhalde bu rakamlardan sonra tüm söylediklerim senin için daha anlamlı hale gelmiştir.

 1987  yılında kurulan Finansbank   Hüsnü Özyeğin  tarafından kuruldu. Hüsnü Özyeğin bu bankayı kurarken sıfırdan başlamadı. Daha öncesinde çok fazla tecrübe edindi ve bunun sonucunda günümüzde büyük yerlere gelmiş Finansbank’ı kurdu. Yani Başarı Hikayeleri – İlginç Başarı Öyküleri başlıklı yazımda bahsettiğim başarılı insanlar gibi birden bire bu yerlere gelmedi. Kendini geliştirdi ve işe koyuldu.

İlk olarak arkadaşının kurduğu Pamukbank’ta genel müdür olarak çalışsa da daha sonra günümüzde önemli bir yere sahip olan Yapıkredi bankasının genel müdürü oldu. Bu onun için gerçekten çok iyi bir tecrübe olmuştu.

İşte bu tecrübelerin sonucu artık kendi bankasını kurması gerektiğini anladı ve 1987 yılında Finansbank’ı kurdu.  Tam olarak 19 yıl bu bankayı ayakta tutmayı başardı ve büyüttü. İşini ne kadar sevse de, ne kadar tecrübeli olsa da Hüsnü Özyeğin 2016 yılında bankasını  National Bank of Greece yani NBG ‘ye  sattı.

NBG de bir yunanıstan bankasydı ve görünen o ki, Finansbank’ın büyüyeceğini anlamıştı. Zaten düşündüğü gibi de oldu ve 10 yıl sonucunda Finansbank çok iyi yerlere geldi.

Daha sonrasında ise bir kaç sorun sonucu NBG, Finansbank’ı  Qatar National Bank(QNB) ‘a sattı.

O günden bu güne çok hızla büyüyen firma zaman geçtikçe hizmetlerini tabii ki, arttırmaya başladılar. Finansbank ticari internet bankacılığı, eFinans gibi hizmetler sunuyor.

Araştırmalarım sonucu Finansbank ve Cybersoft anlaşması sonucu  e finans hizmetinin sunulduğunu ve gerçekten çok ama çok fazla kullanıldığını gördüm.

Hem de Finansbank bu hizmeti 2013 yılında oluşturmuş. Sadece 4 yıl içerisinde bu kadar fazla kullanıcıya ulaşmış.

 Nedir bu eFinans?  – Finansbank Nasıl Bu Kadar Büyüdü

 eFinans  bankacılığı elektronik ortama geçirmeyi hedefleyen bir sistem. Elektronik sisteme geçirmek derken söz konusu sadece bir iki işlem değil.

e-Defter, e-Fatura gibi işlemleri bize sunmakla birlikte aynı zamanda kısa zaman içerisinde e-Arşiv, e-Çek, e-İrsaliye gibi işlemleri de elektronik ortam üzerinden yapa bileceğiz.

Bizim için çok kolaylık sağlayacağı zaten çok belli bir şey. İstediğimiz her türlü fatura ödeyebileceğimiz bu sistem bize toplu ödeme seçeneği bile sunuyor.

eFinansKep sistemi ise güvenli elektronik imzalar kullanılarak kayıtlı imzalı posta sistemi ile yapılıyor. Kısacası KEP,  Kayıtlı Elektornik Posta  kelimlerinin kısaltılmış hali.

Ama düşünsene biz bu işlemleri birileri ile muhattap olarak, daha fazla zaman harcayarak yapıyoruz. Üstelik bazen sinirleniyor bazen de istediğimiz gibi faturamızı bile ödeyemiyoruz. Bu durumda gerçekten insan eFinans’ın önemini anlıyor.

Bu işlemleri  Cybersoft  ile birlikte yapması ise işlerin daha da ilerleyeceğini ve teknolojik gelişmelerin durmadan geleceğini bizlere açık şekilde gösteriyor.

Cybersoft orta ve büyük firmarın teknolojik altyapısını kuruyor ve işini kaliteli yaptığını için türkiye içerisinde çok iyi şekilde tanınıyor. Bunun yanı sıra küçük araştırmam sonucu Cybersoft’un ISO 9001:2008 sertifikasyonuna sahip olduğunu gördüm ve hiç şaşırmadım.

Kısacası söylemek gerekiyorsa Finansbank kiminle çalışılması gerektiğini çok ama çok iyi şekilde biliyor. İşini hem iyi yaptırıyor hem de kaliteli yaptırıyor. Tabii ki güvenlik ilk sırada geliyor ve bu konuya çok önem veriliyor. Bu yüzden güvenlik konusuna hiç değinmeme bile gerek yok diğe düşündüm.

Genel olarak ele alacak olursak Finansbank bankalar arasında kendi yerini çoktan almış durumda. Başta eFinans olmakla birlikte gerçeken çok iyi ilerleme kaydetmiş.

Zaten kiçik bir araştırma yaptığın zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın. Bu yazım da bu kadardı senin için yararlı olduğunu umuyorum.

Yorum “Finansbank Nasıl Bu Kadar Büyüdü – Tüm Detaylarıyla

  1. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin