Format Sonrası Programlar ve Tüm Yapılması Gerekenler

Format Sonrası Programlar ve Tüm Yapılması Gerekenler

Gün geçdikçe ve teknoloji çok ama çok hızlı gelişdikçe haliyle senin benim gibi bilgisayar kullananların da sayı her geçen gün çoğalıyor. Bu doğal çünkü artık teknoloji çağımızın olmazsa olmazı haline geldi. Neredeyse her gün kullandığımız bilgisayarlar bu yoğun kullanımlardan sonra yavaşlıyor ve nedenini bilmiyoruz. Genel bir yavaşlama söz konusu oluyor. Bunun nedeni Windows işletim sistemlerinin çabuk şişme yapması. MacOS’da bu süre çok daha uzun sebebi ise kapalı bir sistem olması. Ama tabii ki, şişme sorunun tek sebebi bu değil bilgisayarına bulaşmış her hangi bir virüs bile bilgisayarını alt üst edebilir. Ama zamanla yavaşlama dediğimiz sorunun çözümü formattan geçiyor. Bu gün seninle bu çok sık kullandığımız format atma sonrasında programları ve driverleri, güncellemeleri yapmayı ve genel olarak söyleyecek olursam format sonrasın da bilgisayarı tam hazır hale getirmeyi anlatacağım. Hadi işlemlere başlayalım.

Format sonrası programlar ve tüm yapılması gerekenler – Hangi işlemleri yapacağız

1. Güncellemeleri yapmak

2. Driver’ler kurmak

3. Antivirüs kurmak istersen antivirüs seçimi yapmak

4. Gerekli programları kurmak

5. Microsoft Office etkinleştirmesi yapmak

Güncellemeleri Yapmak – Format sonrası programlar ve tüm yapılması gerekenler

Format Sonrası Programlar ve Tüm Yapılması GerekenlerFormat sonrası ilk yapman gereken güncellemeleri yapıp bilgisayarının hızını ve stabilliğini iyileştirmek ve bunun üzerine güncellemelerle  bir çok oluşabilecek sorunu şimdiden hall etmek.

1. Bunun için başlat kısmından “update” yada”güncellemeler” yazıp arat.

2. Çıkan sonuca tıkla ve “Check for Updates” yada “Güncellemeleri kontrol et” yazısına tıkla.

3. Windows güncellemeleri kontrol edip, indirip, dosyaları kurup, sana yeniden başlatma için haber verecek.

NOT:  Yeniden başlatma zamanı sakın bilgisayarını hiç bir şekilde kapatma bu işlem uzun süre bilir çünkü güncellemeler bilgisayarına tamamen kurulacak. Sakın sabırsızlık yapıp bilgisayarını kapatma.

Driver kurulumunu yapmak – Format sonrası programlar ve tüm yapılması gerekenler

Driver kurulumu için aynı şeyleri yeniden yazmak istemiyorum o yüzden buraya tıklayarak ilgili yazımı oku ve daha sonrasında buraya dön.

NOT: İlk adımda yaptığımız güncelleme sonucunda önemli donanım driverleri yükleniyor (Ekran kartı gibi). Ama önemli driverleri yukarıda da belirtdiğim gibi diğer makalemden oku.

Antivirüs seçimi – Format sonrası programlar ve tüm yapılması gerekenler

Antivirüs kurulumu aşamasında beFormat Sonrası Programlar ve Tüm Yapılması Gerekenlernim tavsiyemi sorarsan antivirüs kurma derim. Ama karar vermezden önce kullanım sıklığına göre kurulup kurulmayacağını, hangisinin iyi hangisinin kötü olduğunu, indirme linklerini ve hakkında bilgileri içeren yazımı oku. Aynı yazıları buraya yazmamında bir anlamı yok çünkü.  “En iyi Anti-virus Programı 2016 – Gerekli mi?” isimli yazımı okuduktan sonra bu makaleme devam et. Çünkü işlemler daha bitmedi.

Gerekli programları kurmak – Format sonrası programlar ve tüm yapılması gerekenler

Format Sonrası Programlar ve Tüm Yapılması GerekenlerFormat sonrası programlar herkesin kafasını karıştırır. Evet burası çok önemli söyleyeceğim programlar bilgisayarda mutlaka bulunması gereken programlar. Zaten diğer programlar senin ihtiyacına göre degisecek

1. Microsoft Office 2013(önerdiğim sürüm bu) – İndir

2. Winrar – İndir

3. 7-zip – İndir

4. Belirtdiğim gibi istersen antivirüs – Belirli bir antivirüs linki vermek istemiyorum dediğim gibi bu yazımı incele ve istediğini verdiğim linklerden indir.

5. DirectX ( Grafik performans arttırma için Microsoft tarafından geliştirilmiş sürücü) – Geniş bilgi için buraya tıkla

Bu söylediğim programlardan Winrar ve 7-zip kurulumu zaten kolay.

Microsoft Office 2013’e  gelince belirtdiğim gibi nasıl indireceğini,kuracağını,etkinleştireceğini daha önce yayımladığım bu makalemde geniş şekilde paylaştım.

Evet söyleceklerim bu kadar. Öncelikle onu belirtmek isterimki diğer yazılarıma bu kadar yönlendirme yapmamın sebebi bu yazıları tekrar bu makala de paylaşmamak. Çünkü gereksiz bir davranış olur. Bu maklemin seni yeterli kadar bilgilendirdiğini düşünüyorum.

Yorum “Format Sonrası Programlar ve Tüm Yapılması Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin