Hostinger Nasıl? – Başıma Gelenler

Bu gün seninle tüm dünyada aynı zamanda Türkiyede de hala çok geniş şekilde tercih edilen Hostinger hakkında kendi deneyimlerimi paylaşacağım. Bu yazımı okuduktan sonra Hostinger nasıl? Sorusunun tam şekilde cevabını alacağından emin ola bilirsin. Aslında Hostinger hakkında bir çok yazımda kısa bilgi verdim ama bu yazımı sırf Hostinger için yazmak istedim. Çok uzatmadan geçelim incelemeye.

Tam  4 ay  YouTube'da kanal oluşturup bu işe kafa yorduktan sonra YouTube'u  sevmediğimi gördüm ve bu yüzden de site oluşturmaya karar verdim. Tabii başka şeylerde vardı ama neyse konumuz bu değil. Haliyle bir araştırma içine girdim. Bilgisayarla çok içli dışlı olsam da site kurarken en önemli faktörleri tam olarak bilmiyordum.

Neyse araştırma yapmaya başladım. Başlarda hosting firmalarının ve hosting paketlerinin ne gibi farkları olacağını bile bilmiyordum. Bu yüzden doğal olarak ücretsiz hosting veren firmaları aramaya başladım.

İnternet üzerinde biraz araştırma yaparsan sende fark edeceksin ki, ücretsiz hosting firmaları diye araştırdığında en ön sıralarda ve tavsiyelerde Hostinger geliyor. Bende anlayacağın üzere bu kadar tavsiye ve önerilerin boş olmadığını düşünerek Hostinger'den bir ücretsiz hosting paketi satın aldım ve sitemi kurdum.

İlk 1 ay hiç bir eksiklik yada problem yaşamadım. Çünkü ilk 1 ay içinde sitemin tasarımı ile uğraştım. Bu süreçte sitemin hızına hiç dikkat etmemiştim. Çok az sayıda makale yazmıştım çünkü site daha yeniydi ve tasarımının güzel olmasını istiyordum. Bu yüzden gece gündüz bununla ilgileniyordum.

Neyse zaman geçti ve ben neredeyse tüm tasarım işlerini bitirmiştim geriye makale sayısı arttırma kalmıştı. Ama bir gün uyandığımda sitemin açılmadığını gördüm. Tabii ilk önce hiç bir şey anlamadım. Çünkü sitemde trafik yoktu ve fazla trafik yüzünden kapanmış  olamaz yada girilemez hale gelemezdi. Yani bu olasılıkları tamamen aklımdan çıkarmıştım.

Hızlı bir şekilde Hostinger kullanıcı panelinden iletişime geçtim. İletişim sayfası açılır açılmaz karşıma "Mesajınıza en geç 50 saat içinde cevap verilecektir" gibi bir yazı çıktı. İşte o zaman Hostinger'e nefret etmeye başladım.

Gerçekten sorun yaşadığın zaman hosting firması ile iletişim kurmaktan başka çıkış yolun kalmıyor. Destek sistemi de böyle oldu mu beklemekten başka çıkış yolun kalmıyor.

Hostinger Nasıl? HostingerNeyse çaresizce sorunumu tam şekilde yazdım ve gönderdim. Tam olarak  2 gün  içinde cevap geldi. Düşünsene sitem yavaş yavaş trafik almaya başlamışken 2 gün kapalı kaldı. Gelen cevap ise gerçekten beni çok güldürdü. Bana sitemin çok trafik aldığını ve limiti aştığını belirttiler. Çok trafik derken aklına yüksek rakamlar gelmesin. Sadece 18 ziyaretçi giriş yapmış diye sitem askıya alınmış.

Bu beni çok güldürdü ve aynı zamanda gerçekten çok kızdırdı. Çünkü sitemin tasarımı daha yeni bitirmiştim ve sitem yavaş yavaş trafik almaya başlamıştı ki, sitem askıya alınmıştı.

En kötüsü ise benim hiç bir şekilde yedek almamamdı. Bu yüzden de hiç değilse yazdığım 15 tane yazımı kurtara bilmek için yeniden yardım fişi oluşturdum ve yedekleri almam için sitemin yeniden aktif hale getirilmesini istedim.

Anlayacağın üzere yine bu mesajıma da cevap 2 gün içinde geldi ve sitem genel olarak  5 gün  sonra yeniden ulaşılabilir hale geldi.

Diğer bir taraftan ise yenice düzene soktuğum sitemi başka bir hostinge taşımalıydım. Yani anlayacağın sorun üstüne sorun yaşadım.

 5 gün bana ne öğretti? Ne öğretmedi?  – Hostinger Nasıl?

5 gün sitem kapalı kaldığı süreden sonra artık işimi garantiye almam gerektiğini anladım. En azından sitemin yedeğini almış olsaydım sitem 5 gün değil 2 gün kapalı kalmış olurdu.

Peki ya Hostinger? Hostinger ise beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Evet ücretsiz hosting'den çok fazla bir şey beklememek gerek ama 18 ziyaretçi nedeni ile site askıya alınması da gerçekten insanı güldürüyor.

En azından sitemin askıya alınması yerine uyarı yapılması daha doğru olmaz mıydı? En azından gerekli dosyaları ala bilir yada her hangi bir yöntem arardım.

Bir diğer kötü yanı ise söylediğim gibi destek sistemi. Çok ama çok geç cevaplanma süresi. Benim sitem günlük 1000 ziyaretçi alan bir site de ola bilirdi. Peki o zaman nolacaktı. Hem sitemin trafiği düşecekti hem gelirim azalacaktı.

Bunlar başıma geldikten sonra acaba ücretsiz hosting kullanıyorum mu diye bu kadar sorun yaşadığımı düşündüm. Tabii ki sitemin askıya alınma sebebi ücretsiz hosting kullanmam olmuştu. Bunu zaten biliyordum. İnternet üzerinde araştırma yaptığım zaman Hostinger ile çok ama çok fazla insanın sorun yaşadığını ve çok fazla insanın şikayetçi olduğunu gördüm.

Destek sistemi başta olmakla çok fazla şikayet var. Neyse bu kadar sorundan sonra ne yaptığımı eminim merak ediyorsundur. Hosting arayışına geçtim ama bu sefer tabii ki ücretli bir hosting firması arıyordum.

Araştırmaları sonucu Güzel Hosting kullanmaya karar verdim. Gerçekten ama gerçekten bu güne kadar bir kez bile pişman olmadım. Hem destek sistemleri ile beni yeterince tatmin ettiler hem de performansları ile.

 >  Genel olarak sana tavsiyem kesinlikle ücretsiz hiç bir hosting firmasını tercih etmemen. Eğer bu işi ciddi şekilde yapmak istiyorsan kesinlikle ücret ödeyerek hosting satın al.

Bu yazım da bu kadardı senin için detaylı ve yeterince yararlı olduğunu umuyorum.

3 Yorum “Hostinger Nasıl? – Başıma Gelenler

  1. Güzel hosting ile de ücretsiz plan mı kullanıyorsunuz? Hostinger sizin gibiler yüzünden ücretsiz planda destek servisini kapattı. Bir anlayamadınız ÜCRETSİZ. Ücretli al, canlı destek ile ne işin varsa çöz!

    1. Yazımı bir daha dikkatli şekilde okumanı öneriyorum. Çünkü yazımda zaten ücretsiz hosting kullandığımız zaman çok fazla bir şey beklemememiz gerektiğini söyledim. Ben Hostinger’in bana hiç bir bildirim göndermeden sitemi askıya alması ve sorularıma çözüm odaklı olmayan ve çok geç cevaplar vermesinden bahsettim. Tabii ki, her kesin düşüncesi farklı düşüncene saygı duyuyorum bu yüzden.

      1. Hostinger siz üye olduğunuzda bildirim gönderiyor. 🙂 Hocam istiyorsanız siz ücretsiz hosting verin tüm Dünya’ya da sizinkini kullanalım 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin