İngilizce Geliştirmek İçin – En İyi Çalışma Sistemi 1

basliksiz-2

Bu yazımı okuduğuna göre artık sende ingilizcenin dünyada ve ülkemizde yaygınlaştığını günlük hayatımızda gerektiğinin farkındasın. Gün geçtikce ingilizce hızla yayılıyor. Hayatımızın neredeyse her anında karşımıza çıktığı için bize sorun oluştura biliyor.

Mesela birşeyler arıyorsun ama türkçe sitelerde hiçbir türlü bulamıyorsun. Emin ol aradığın her konu hakkında bilgiyi ingilizce sitelerde bula iliyorsun ama tabii ki, fikrini google’ye doğru ifade etdiğin sürece. Bunun için eminim bir çok sitede araştırma yapmışsındır.

İngilizce geliştirmek için internet üzerinde bir çok paylaşım ve yöntem var. Nereden bildiğimi sorarsan, internet üzerinde bende bu konuyu çok uzun süre araştırdım. Bir çok yöntem denendim ingilizcemi geliştirmek için.  Ama araştırmamda karşıma çıkan yöntemler her girdiğim sitede karşıma çıkıyordu.

Yani ingilizce bilmeyen her hangi site sahibi bazı sitelerden öğrendiği kısıtlı bilgileri kopyalıyordu. Bu yazımda denediğim yöntemlerden işe yarayanları seninle paylaşacağım. İngilizce geliştirmek için yöntemini doğru ve ingilizce seviyene göre seçmen gerek.

Dikkat etmen gereken önemli incelikler var ve bu incelikleri şimdiden belirlersen çıkacağın bu yolculukta karşına çıkacak sorunların 50% bir kısmını şimdiden hall etmiş olursun. Bu yazımda geliştirmen için bilgileri sana bir set halinde sunacağım ve hepsinin paralel yapman gerek.

Sunacağım yöntemler set şeklinde olacak. Yani daha sonra paylaşacağım 2 ci yöntemle bu yöntemi birlikte uygulama. Çünkü bu yöntemleri her şeyi göze alarak set haline getiriyorum.

İngilizce geliştirmek için – Kullanacağımız yöntemler

1. Film izlemek

2. Kelime öğrenmek (Farklı yöntem)

3. Müzik dinleme (Farklı yöntem)

Nasıl kulanacağız – İngilizce geliştirmek için

Film izlemek

film-1155439_960_720İngilizce geliştirmek için nasıl  film izlemek gerektiğini ayrıntılı şekilde yazdm. Bu nedenle aynı şeyleri burada yeniden yazmam sadece boşuna yazı olur. Bu makalenin devamını okumadan önce buraya tıklayarak fılm izlemenin detaylarını öğren ve daha sonra bu yazımı okumaya devam et.

 

 

Kelime öğrenmek

Bunu yapmak birçoğumuza gerçekten zor geliyor. Biz bu işi eylenceli ve sıkıcı olmayan hale getirmek için film izlemeyle ilişkilendireceğiz. Tutalım ki, benim daha çok tercih ettiğim yabancı dizileri izliyor yada yabancı her hangi bir film izliyorsun.wo7mradkİlk önce onu belirtmem gerekiyorki, yabancı filmleri izliyorsan eğer ingilizce seviyen orta düzeyden düşükse türkçe dublaj ve aynı zamanda ingilizce altyazılı izle.

Ama eğer orta düzey ve daha yüksekse orjinal ingilizceyle ve aynı zamanda ingilizce altyazıyla izle. İnternet üzerinde türkçe dublaj ve ingilizce altyazılı filmleri bulmak zor.

Bu sorunu nasıl hall edeceğimizi “Filmlere Altyazı Eklemek – Bütün Filmlere” isimli yazıma tıklayarak kolaylıkla öğrene bilirsin. Burada asıl amaç her iki izleme türünde de bilmediğimiz ingilizce kelimeleri görmemiz.

Yani biz bilmediğimiz kelime olduğunda telefonumuzda Google Translate gibi bir program kullanarak anlamına baka biliriz. Aradığımız kelimeler tarayıcı geçmişinde kaldığı için gittiğimiz her yere götürüp her fırsat bulduğumuzda okuyacağız.(Telefonuna yükleyemiyorsan bunu bir not defteri tutarak burayada yaza bilirsin).

Bu sıkıcı olmayacak çünkü öğrendiğin kelimeler filmlerde karşına çıktığında ve sen anlamını bildiğinde kendin artık bunun nasıl güzel birşey olduğunu anlayacaksın. Bu ilk başlarda atıyorum 40 dakikalık bir filmi 1 saat içinde izlemeni gerektirecek.

Ama bu süreç neredeyse 2 hafta sürecek. Tabii ki, bunu her gün film izlemeni ve her gün bilmediğin kelimeleri öğrendiğini varsayarak söylüyorum. İnan bana farkı açık şekilde kendin göreceksin.

Ama kesinlikle ingilizce dublaj ve türkçe altyazılı film izleme. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü bilmediğin kelimleri öğrenme şansın olmuyor. Bu daha sonra yapacağın aşama ola bilir.

Müzik dinlemek – İngilizce geliştirmek için

music

Artık türkçe müzikleri unutmalısın. Bu günden itibaren ingilizce müzikleri lyrics şeklinde dinliyorsun. Karaoke değil lyrics! Lyrics şeklinde dinlediğin bu müzikleri aynı zaman telefonunda bulundur ve bu müzikleri sık sık dinle.

Lyrics şeklinde dinlerken öğrenmeye ve anlamlarını anlamaya çalış. Bu senin için büyük bir artı olacaktır. Hem kelime hazinen genişlenecek hemde kulağın ve beynin ingilizce kelimelere alışacak.

Söyleyeceklerim bu kadardı umarıım senin için bilgilendirici olmuştur.

2 Yorum “İngilizce Geliştirmek İçin – En İyi Çalışma Sistemi 1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin