İnternet Sitesi Kurmak İçin Gerekenler – Detaylı Anlatım

İnternet sitesi kurmak için gerekenler
Bu günkü yazımda amacım sana internet sitesi kurmak için gerekenler neler onları detaylıca anlatmak. İlk önce onu belirtmek isterim ki, internet sitesi kurmak kenardan baktığımızda kolay görünse de, internet üzerinde bir çok yerde kolay olduğu iddia edilse de aslında karmaşık ve insanı yoran bir olay . Bunu kendi internet sitemi oluşturmak kararını aldığımda gördüm. Günlerce bunun üzerine uğraştım ve sonunda hiç bir tecrübem ve bilgim olmadığı için yarıda bıraktım çünkü bir çok internet sitesi üzerinde bu işin öğle kolay olduğunu okumuştum ki, buna hiç kendimi hazırlamamıştım.

İlk sitemi oluşturdum ve hostingim ile ilişkilendirdim. 2 hafta 3 hafta geçti ve ben internet sitemin verilerine bile ftp üzerinden bağlanamıyordum. Ne kadar çalıştım ama olmadı. Üzerinden  4 yıllık bir zaman geçti  ve 2016 yılında artık insanlarla paylaşacağım bilgilerimin biriktiğini gördüm. Bu kadar zamandan sora site oluşturmayı ve bu site üzerinde şimdi okuduğun gibi tecrübelerimi ve bildiklerimi paylaşmamın zamanı geldiğini anladım.

Başlarda  4 yıl  önce olduğu gibi bir hevesle bu işe yeniden başlamak istedim ama sonra kendimi durdurdum. Çünkü artık tecrübelerim vardı. Tecrübelerim diyorum evet çünkü her başarısızlığımız zaten bir tecrübe. Eğer sen böyle düşünmüyorsan "Başarılı ve Başarısız İnsanlar Arasındaki Altın Farklar" isimli yazımı kesinlikle okumanı tavsiye ederim. Çünkü bu konu hakkında çok detaylı bilgi verdim. Evet tecrübelerimden yola çıkarak araştırmaya başladım. Bu araştırma sürecinde kendimi geliştire bileceğim ücretsiz bir site oluşturdum.

Çok fazla şey öğrendim. Çünkü bu işlere hiç bir şey bilmeyerek direkt başlarsan benim ilk başarısızlığım yani tecrübem gibi sonuç alamazsın. Bu yüzden ilk önce kendini hazır hale getirmelisin ki, siteni oluşturduğunda kendini yavaş yavaş geliştirerek bu işe hakim olasın. Neyse böyle taktikler kullanarak 1 ay sonunda yeni kuracağım internet sitesinin artık hangi temayla çalışacağını ve aşağı yukarı eklentilerini bile artık hazır hale getirmiştim. Bu işlemleri yapana kadar daha bir çok şey yaptım bunları tabii ki sen de yapacaksın. İşte bu yüzden geçelim internet sitesi kurmak için gerekenlere.

 Domain(Alan adı)  – İnternet sitesi kurmak için gerekenler

İlk kurduğum siteye bir isim arıyordum ve siteyi kurmaya karar verdiğim an ilk .com uzantılı domain aldım. Site isminin sadece görüntü ve akıllarda kalma gibi şeylerde işe yaradığını düşünüyordum ama öyle değilmiş. Araştrmam sonucu site isminin Google'da üst sıralara çıkmamızda bile etkili olduğunu öğrendim. Benim eski site adım içeriklerim ile çok az alakalıydı ama sitemi büyütsem bile hiç bir yararı olmayacaktı. Örnek veriyorum biz internet üzerinde resimden de göreceğin üzere "araba" kelimesini arattığımızda site ismi ve yazı url si kalın olarak belirtiliyor.

İnternet sitesi kurmak için gerekenler

Bu da o demek oluyor ki, Google aradığımız kelimeyi ilk sırada çıkan sitenin hem isminde hemde yazı url sinde bulmuş. Böyle bir örnek bu sorunun cevabını açıkça vermiştir umarım. Ama tabii ki, ilk sırada çıkan sitenin alan adında aranan kelimenin olması onun ilk sırada çıkması için tek neden değil. Sadece bizim ilk sırada çıkmamıza yardımcı olacak kriter. Yani domain seçerken bunu dikkate almanı şiddetle öneririm. İçinde bulunduğun sitemde ben her türlü bilgi paylaştığım için alan adımı bu yönde iyiye kullanamadım. Aslında bu da benim yaptığım bir hata. Alan adını seçtim diyelim peki alan adını hangi domain firmasından alacaksın. Bunun için bir çok seçenek var.

En iyi domain firmaları hakkında En İyi Domain Firmaları başlıklı yazımı inceleyerek detaylı bilgi edine bilirsin. Okumanı şiddetle tavsiye ederim.

 Hosting  – İnternet sitesi kurmak için gerekenler

İnternet sitesi kurmak için gerekenlerDomain'e kıyasla çok ama çok önem taşıyan bir seçim. Nereden aldığın, nasıl seçim yaptığın öyle önemli ki, bunu sadece sana tecrübemle anlata bilirim.

Söylediğim gibi bu siteyi kurmamıştan önce ücretsiz olarak bir test sitesi kurdum. Bu test sitesi için hostingi Hostinger'den temin ettim. Zaman geçti ve ben sitemi her gün saatlerimi harcayarak geliştirip istediğim aşamaya getiriyordum ki, bir gün uyandım ve siteme giriş yapamadığımı gördüm. Hostinger'e  yardım mesajı yazdım ve ben tam 50 saat içerisinde cevap verilecek bilgisini gördüm.

Neyse ben bu cevabı bekledim ve 15 tane kullanıcı giriş yaptığı için sitemin kapatıldığını öğrendim. Çünkü belirlenen sınırı aşmışım. Sitemin aslıya alındığı zaman bana limiti aştığım bildirilmişti ama bu bildiriyi tam anlamadım. Neyse 50 saat içinde sorunun bu olduğu bana bildirildi ve ben yedek almadığımı onlara bildirmek için bir mesaj daha yazdım. Böylelikle 5 gün sitem kapalı kaldı ve nihayet yedeklerimi aldım ve o günden sonra Hostinger'den bağımı kopardım. Bunun yanı sıra hız sorunları da oluşmaya başlamıştı.

Bu yüzden en önemli kısım hosting kısmı. Çünkü domain genellikle sorun çıkarmıyor. Hosting seçimi yaparken mutlaka ücret ödeyerek almanı öneririm. Eğer iyi bir siten olsun istiyorsan bu olmazsa olmaz.

Unutma hosting firmasını yanlış seçersen sitenin kapatılması, askıya alınması, hızının yavaş olması, sorunun olduğu zaman internet siteni kurmak için seçtiğin hosting firmasının geç cevap vermesi gibi daha çok fazla sorunla karşılaşa bilirsin.

 Bilmediginhersey.com'un kullandığı hosting  Güzel Hosting. Neden güzel hosting kullandığımı ve en iyi alternatiflerini çok geniş şekilde "En İyi Hosting Firmaları – Kendi Başıma Gelenler" isimli yazımda anlattım. Yukarıda söylediğim sorunları yaşamaman ve işini garantiye alman için okumanı şiddetle tavsiye ederim.

 Kod bilgisi  – İnternet sitesi kurmak için gerekenler

İnternet sitesi kurmak için gerekenlerKod bilgisi seni korkutmasın. İnternet sitesi kurmak için gerekenler listemde koda yer vermemin sebebi sitenin görsel kısmı. Tutalım ki, siteni oluşturdun ve izleyicilerin siteni ziyaret etmekte. Sence siten güzel görünse ve okurların siteni yeniden ziyaret etseler ve daimi okurun olsalar güzel olmaz mı?. Bu işe başlarken hiç bir kod bilgim yoktu. Yavaş yavaş kendi başıma öğrendim. Öğrenmek derken siteni geliştirdiğin zaman zaten istediklerini yapman için otomatik olarak öğreniyorsun. Ben ilk başlarda bu kod işleri nedeniyle zor olacağını düşünmüştüm ama zaman geçtikçe nasıl öğrendiğimi bile anlamadım. Yani bu işin belkide en kolay kısmı. Üstelik internet üzerinden Türkçe kaynaklardan da aradığına ulaşa bilirsin.

 Sabır  – İnternet sitesi kurmak için gerekenler

Bu yazıma benzer yazılarımda hep söylüyorum. İnternet sitesi kurmak için gerekenler içerisinde de sabır var. Sabır olmazsa bu işler olmaz. Bilmiyorum para kazanmak mı amacın yoksa bilgilerini insanlarla bölüşmek mi ama her ikisinde de sabır gerekli. Çünkü siteni kurduğun en az ilk 6-7 ay içinde istediğin verimi alamayacaksın büyük ihtimal. Çünkü bu işler zaman istiyor. Zaman da sabır. Sabırlı davranır ve gerçekten istediğin sonuç için çalışırsan istediğin sonucu alacaksın. Genelde tüm işler böyledir. Sabır ve zaman gerekir. Eğer gerçekten emek harcarsan zaten sonuç alacaksın.

 >  Eğer bir işi yapıyorsan sonuna kadar yapmalısın. Sonunu görmeden bu işi 6-7 ay sonra bırakırsan sonuç almadığını düşünürsün ama belkide 1 ay sonra alacağın sonucu elinle itmiş olacaksın. Bu işe başlamadan önce iyice bunu bir düşün.  Bu kadar zaman beklemeye sabrın yetecek mi?

İlk önce "Hedeflerimize Nasıl Ulaşabiliriz? – Gerçek Tecrübeler" isimli bu yazımı daha sonrasında ise "Başarılı ve Başarısız İnsanlar Arasındaki Altın Farklar" isimli yazımı okumanı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü tüm her şeyden önce sen tüm yapacaklarına inanarak harekete geçmelisin.

Bu yazım da bu kadardı. Umarım senin için yararlı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin