iPhone 6 Kullanıcı Yorumları – Kendi Telefonum

iPhone 6 Kullanıcı Yorumları

Teknoloji dünyası her gün biraz daha büyümekte ve haliyle de akıllı telefon piyasası da buna uyum sağlamakta. Akıllı telefon piyasasının karışıklığını bahane ederek neredeyse 2 yıla yakın süredir kullandığım iPhone 6 kullanıcı yorumumu paylaşmak istedim. Froumlarda okuduğum ve hayatta da gördüğüm kadarıyla bir çok kişi iPhone 6 kullananlar memnun mu? sorusunu soruyor. Memnun olduğum ve olmadığım her şeyi detaylıca anlatarak tüm soru işretlrini kafandan atmanda yardımcı olmaya çalışacağım..

Çünkü akıllı telefon piyasası öyle büyüdü ki, artık insanlar hangi telefonu alacaklarını şaşırdılar. Markası ne olursa olsun bir telefon alırken her kes iyice araştırıyor.

Bu araştırma için bir çok siteler mevcut. Karşılaştırma seçenekleri sunuyorlar ve telefonları karşılaştırıyorsun. Ama bunların hepsini bir kenara bırakıp, en önemli şey olan kullanıcı yorumu nasıl?

Kullananlar beğeniyorlar mı, beğenmiyorlar mı? Bunları öğrenmek, araştırmak gerek. iPhone 6 kullanıcı yorumları ne kadar doğru ve benim tecrübelerimin neler olduğunu yazımın devamında geniş şekilde bula bilirsin.

Ben de bu gün en azınnan yeni iPhone 6 almak isteyenlere kullanıcı deneyimimi söylemek, önceden bilgilendirmek istedim. Makalemin devamında günlük kullanım, oyunlar, genel performans, özellikler, kısıtlamalar ve bunun gibi gerçekten çok fazla detaylara ineceyim.

O zaman lafı çok uzatmadan ilk kullanmaya başladığım zaman hiss etdiklerimden başlayalım.

 İlk kullanım  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

Bir Samsung kullanıcısı olarak iPhone 6 aldığım zaman ilk başlarda çok sıkıldım. Nedenini bir çok insan bilir. En minimum özellik üzerinden örnek vereceğim. Android açık kodlu sistem ve istediğin gibi video, müzik ve istediğin her hangi bir dosyanı telefonuna indire biliyorsun. Ama bir iPhone kullanıcısıysan bunları unutman gerek.

Unutman gerek derken yani Android kadar kolay olmuyor. Farklı farklı programlar kullanarak bunu yapman gerek. Tabii ki, bunun da bir nedeni var. Yazımın devamında tüm bu nedenlere de değineceyim.

Ama bir süre yani  1-2 hafta  kullandıktan sonra kullanımı çok kolay geliyor ve çok garip şekilde artık kısıtlamaları sanki önemsemiyorsun. Zamanla artık sistem sana kendini sevdiriyor ama belirtmek isterim ki ara sıra öyle durum oluyor ki, Android sistemi özlüyorsun. Mesela öyle bir an oluyor ki, bir müzik indirmek istiyorsun ama yapamıyorsun ve bu gerçekten insanı delirtiyor.

 Günlük Kullanım  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

iPhone 6 günlük kullanımı çok kolay bir telefon. Aslında tüm iPhone modelleri böyledir. Android kullandığım zaman iPhone 6 Kullanıcı Yorumları Applegünlük kullanımda hiç iyi olmadığını çok hiss ediyordum. Telefona ne zaman ihtiyacım olsa yani aniden bir işlem yapmam gerekse telefon kilitleniyordu.

Takılma yapıyordu ve her şey bir birine karışıyordu. Yani Android sistemin ne zaman insanı yarı yolda bırakacağı belli olmuyor. Ama iPhone 6 aldığım ve kullandığım zaman bu sorunu hiç ama hiç yaşamamaya başladım. Gerçekten de iPhone kullanımı çok kolay diyenlere hak verdim.

Çünkü gerçekten ne istersen çok kolay erişiyorsun ve en gerekli olduğu anlarda da ihtiyacını yeterince karşılıyor. Yani her şeye hakimsin sanki. Bu benim iPhone’da en çok sevdiğim özellik. Her şey elinin altında ve çok kolay şekilde erişe biliyorsun. Yani günlük kulanıma bakarsak bence 10 üzerinden  10 puan hak ediyor . O zaman geçelim iPhone 6 peroformansına.

 Performans  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

Performasına baktığımız zaman bu makaleyi yazdığım tarih için geçerli hiç bir program, oyun yada her hangi bir uygulamada kasma sorunu yaşatmıyor.

Nedeni ise zaten basit. Çünkü Apple diğer markalar gibi çok fazla model üretmiyor ve iPhone’u 1 yıl içerisinde sadece 2 defa yeniliyor. Tek telefon modelinin de iPhone olduğunu düşünürsek uygulamaların zaten takılmaması gerek.

iPhone 6 modelin’den sonra 6s ve 7 modeli çıksa da iPhone 6 bu gün itibarile yine de performans konusunda hiç bir sıkıntı yaşatmamakta. Neredeyse bundan sonraki  1-2 yıl  içinde de sorun yaşatacağını açıkçası düşünmüyorum.

İlk aldığım zamanlardan şimdiye kadar arkaplan’da  çalışan uygulamalar ne kkadar fazla olursa olsun her hangi bir takılma yada performans düşüklüğü görmedim.

İlk aldığım zaman 1 gb ram miktarına sahip bir telefona bu kadar para verilir mi diye düşünmüştüm ama ram konusunda kesinlikle ama kesinlikle hiç bir sıkıntı yaşatmadığını gördükten sonra kesinlikle düşüncem değişti.

Adamlar akıllıca hareket ederek iyi arayüz optimizasyonu ve iyi bir işletim sistemi geliştimişler bunun sonucunda da 1 gb ram miktarı ile 3-4 gb ram miktarına sahip Android telefonlardan çok daha iyi performans yakalamayı başarmışlar.

Bu yüzden kesinlikle ram miktarının bu kadar az olmasını hiç düşünme.

Ama iPhone’da takılma filan olmaz söyleyenler çok olsa da takılmaların olduğunu söylemek zorundayım. Çok ama çok nadiren olsa da bazen yaşanıyor. Ama genellikle home düğmesini bastığın zaman sorun çözülüyor. Yani kesinlikle telefonu kapatıp açmak gibi bir durum olmuyor.

Telefon iyi performans verdiği ve performans konusunda neredeyse hiç bir sorun yaşatmadığı için bu küçük takılmaları kesinlikle göz ardı ediyor insan.

Bunun yanı sıra İos kapalı bir sistem olduğu için bir süre kullandıktan sonra işletim sistemi şişme filan yapmıyor. Yani bu konuda performans bakımından hiç bir sorun yok.

10 üzerinden puan verecek olursam çok az da olsa takılma nedeni ile  9 puan vermek istiyorum .

 Kullanım dezavantajları  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

Bir iPhone kullanıcısıysan kesinlike bir Android serbestliği bekleme. Söylediğim gibi kapalı sistem ve yine söylediğim gibi bu yüzden de çok stabil çalışıyor ama tabii ki, bu durumun eksi tarafları var.

Diyelim ki, internetten telefonuna bir müzik indirmek istedin. İndirirsin ama iPhone 6 müzik uygulamasına değil. Çünkü bunu yapa bilmen için ya iTunes üzerinde ücretli müzikleri satın almalısın ya da telefonunu bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden istediğin müziği telefon’a atmalısın.

Eğer bunu bilgisayardan yapmak istemezsen App Store üzerinde bulunan fazla sayıda programdan birini indirerek müzikleri internette bu programların içerisinden indire bilirsin. Ama indirdiğin müzikler kesinlikle bu program içerisinde kalıyor ve eğer programı silmek istersen de programla birlikte siliniyor.

Kısacası Apple bize eğer stabil çalışan bir iPhone kullanmak istiyorsak bu gibi zorlukları göz önünde bulundurmamız iPhone 6 Kullanıcı Yorumlarıgerektiğini söylüyor. Bu ise iPhone 6 kullananlar memnun mu? sorusuna bazen evet bazen de hayır cevabı vermemde sebep.

Ama her şeyin olduğu gibi bunun da çözümü var. İnternet üzerinde yeterince yaygın olan jailbreak yöntemleri ile telefonu jailbreak yapa bilirsin. Bunu yaptığın zaman telefonun artık bir android telefondan bile kullanışlı ve özellik dolu olacak. Jailbreak sonucunda istediğin tüm işlemleri telefona uygulaya bileceksin.

Jailbreak yasal olmayan şekilde telefonun işletim sisteminin kırılmasıdır. Bunu yaptığın zaman evet garanti bozuluyor ama daha sonra yeniden orjinal bir İOS kurarsan garanti konusunda hiç bir sorun yaşamazsın.

Belirtmek isterim ki, telefonla çok ilgileniyorsan uzun süre Jailbreak olmadan iPhone kullanmak biraz sıkıcı gelebilir.

Bunun yanı sıra tüm iPhone 6 kullanıcılarının ortak şikayetlerinden biri de şarj süresi ama ben tücrübelerim sonucu böyle bir sorunla karşılaşmadım. Evet oyun oynarken normal akıllı telefonlardan daha fazla şarj tüketiyor ama oyun dışında normal kullanımda  1 günü rahatlıkla çıkarıyor.

Ama şarj konusunda iyi yönlerinden biri de Android telefonlar ile kıyasladığımızda kullanmadığımız zamanlarda şarjı çok ama çok az düşüyor. Neredeyse yok denecek kadar.

 Kamera performansı  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

Kamerası 8 Megapiksel ve iyi performans vermekte. Resimleri çektiğiniz zaman çok iyi olduğunu görüyorsunuz ama resimi yakınlaştırdığında kalitenin rakiplerine kıyasla fazla bozulduğu fark edilir derecede oluyor. Kamera konusunda sıkıntısı bu.

Ön kamerası ise  1.2 Megapiksel  ve bence bu değer az. Ama rakama baktığımız zaman performansı çok iyi. Yani 1.2 Megapiksel bir kamerası olan telefon için fazlasıyla iyi çekiyor.

 Ses performansı  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

iPhone hala stereo hoparlör kullanmasa da sesi yeterince temiz veriyor. Çok çok yüksek ses performası olduğunu söyleyemem ama sona kadar beni tatmin etdiyini söyleye bilirim.

Tecrübelere dayanarak 10 üzerinden rahatlıkla  10 vere bilirim  ama tabii eğer sen stereo hoparlör kalitesi istiyorsan bu değer 8 ola bilir.

 Güncellemeler   – iPhone 6 kullanıcı yorumları

Android telefonların aksine tüm iPhone modellerinde olduğu gibi iPhone 6’da da güncellemeler zamanında ve yerinde yapılmakta. Tabii her yeni İOS sürümü çıktığı zaman yani örnek veriyorum İOS 8 iOS9’a güncellendiği zaman ilk başlarda fazla sorun çıkarsa da çok sık güncellemeler yapıyor ve her güncellemede sorunları hallediyor.

Güncllemeler hem telefon hem de bilgisayar üzerinden yapılabiliyor. Ama tavsiyem eğer bir iPhone 6 alacaksan tüm güncellemeleri sıfırdan iTunes üzerinden kurman. Çünkü telefon üzerinden yapılan güncellemeler daha sonrasında sorun çıkarabiliyor.

 Tasarım  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

Tasarım tabii ki, zevk meselesi ama İPhone 6 rakipleri gerçekten bu konuda güçlü. Evet iPhone 6 premium bir görünüme sahip ama Samsung Galaxy s6 da hiç ama hiç bir şekilde geri kalmıyor.

Tabii bu bir örnek yani Apple seçeneğinden vazgeçersen karşında çok fazla seçenek var.

 Pişman mıyım ?  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

Kesinlikle pişman değilim çünkü 1-2 hafta içinde dezavantajlarına neredeyse tamamen alıştım ve diğer taraftan da kullanım sırasında hiç bir sorun yaşamamaktayım. Doğrusu ilk aldığım zaman bu kadar düşük ram miktarına baktığım zaman kazıklandığımı düşünüyordum ama kesinlikle kullandığım zaman bu düşüncelerimin tamamen yersiz olduğunu gördüm. Genel olarak baktığımızda zatem iPhone kullanıcı şikayetleri Android telefonlara bakıldığında gerçekten az.

Bu yüzden kesinlikle pişman değilim ve muhtelemelen yeni alacağım telefonum da iPhone olacak.

 Değerlendirme  – iPhone 6 kullanıcı yorumları

iPhone 6 araştırmasına geçtiğine göre rakiplerini de iyice araştırmışsın demektir. Fiyatına ve özelliklerine baktığın zaman rakiplerinden geride kalıyor. Ama seçim yaparken en önemli olan deneyimlerdir. Ben uzun süre Samsung kullandım ve gerçekten farkları iyice inceledim.

Eğer kafan rahat etsin istiyorsan ve para verdiğine pişman olmak istemiyorsan iPhone için teknik özellikleri gözden çıkarman ve bir iPhone alman gerek.

Emin ol bunu yaparsan çok uzun süre kafan rahat edecek. Söylediklerimi göz önünde bulundurarak seçimini kolaylıkla yapacağına inanıyorum. Eğer istersen iPhone mu Samsung mu? isimli yazımı inceleyerek daha detaylı bilgi edine bilirsin.

Bu yazım da bu kadardı senin için yararlı bir yazı olduğunu umuyorum.

3 Yorum “iPhone 6 Kullanıcı Yorumları – Kendi Telefonum

  1. ne diyebilirim ki gerçekten bu yazı ile kafamdaki bir çok soru işaretini ortadan kaldırdın teşekkür ederim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin