Windows 7, 8 , 8.1 , 10 Kurulum Usb’si Hazırlama

kurulum-usbsi

Birçoğumuz artık bilgisayarlarımıza format atmayı öğrendi. Bu sevindirici bir durum çünkü bilgisayara format atılmasının kolay bir işlem olmasına rağmen insanlar buna para vermekten üşenmiyorlardı ve hala böyle insanların sayısı çok. Teknoloji dünyası günü günden büyüyor ve bizde bu büyümeye ayak uydurmalıyız. Artık bilgisayar üzerinden öyle işlemler yapılıyor ki, onların yanında format hiçbir şey.  Bunu yapmak gerçekten çok kolay. İki tane yolumuz var istersek dvd istersek de usb üzerinden kurulum yapa biliriz. Ama ben bu yazımda usb üzerinden kurulum anlatacağım sebebi ise usb üzerinden kurulumun gerçekten güvenli ve çok daha hızlı olması. Çünkü DVD ile format atarsan dvd üzerindeki herhangi bir çizik yada eksik yazılmış dosya format sonrası birçok sorunlara yol açabilir. Tabii soracaksın ki, dvd eksik yazıldıysa zaten format olmaz. Ama kesinlikle öyle değil. Çünkü bazı dosyalar vardır ki, bunlar format sırasında bilgisayarına yüklenmezse sorun olmaz yani format devam eder ama bilgisayarı kullanmaya başladığında sorun yaşarsın. Kısacası önerim usb kullanman. Yeni nesil ve eski nesil bilgisayarla göre BİOS iki türlü oluyor. Yeni bilgisayarlarda UEFI kullanılıyor.  Şimdi geçelim kurulum usb'si hazırlamaya.

Kurulum Usb'si Hazırlama – Bize gerekenler

Bu iş için bize en az 8 GB kapasiteli usb bellek, Windows 8 , 8.1 , 10 iso dosyası ve Rufus programı gerekli. Iso dosyasını indirirken Microsoft resmi sitesinden indirmeye çalış çünkü iso dosyası üzerindeki en ufak bir oynama bile Windows'un iyi çalışmamasına sebep ola biliyor.

Rufus indirme linki: İndir

Eski bios sistemler için – Kurulum Usb'si Hazırlama

Söylediklerimi yapman tamamen yeterli olacaktır.

Kurulum Usb'si Hazırlama

 1. "Partition scheme and target system type" başlığı altından "MBR partition scheme for Bios or Uefi" seçeneğini seçiyoruz.

2. Daha sonra "Format options" başlığı altında iso yazılan kısmın yanındaki simgeye tıklayarak indirdiğimiz iso dosyasını seçiyoruz.

 3. Daha sonra "Start" butonuna tıklıyoruz ve resimdeki gibi yada ona benzer bir pencere açılarak size usb bellek içerisindeki dosyaların silineceğini kabul etmeniz için soru soruyor "OK" tıklayarak yazdırma işlemini başlatıyoruz. ve yeşil çubuk dolduğunda işlem tamamdır.

Kurulum Usb'si Hazırlama

UEFİ sistemler için – Kurulum Usb'si Hazırlama

Söylediklerimi yapman tamamen yeterli olacaktır.

uefi

 1. "Partition scheme and target system type" başlığı altından "" seçeneğini seçiyoruz.

2. Daha sonra "Format options" başlığı altında iso yazılan kısmın yanındaki simgeye tıklayarak indirdiğimiz iso dosyasını seçiyoruz.


3.  Daha sonra "Start" butonuna tıklıyoruz ve resimdeki gibi yada ona benzer bir pencere açılacak bu pencerede size usb bellek içerisindeki dosyaların silineceğini kabul etmeniz için soru soruyor "OK" tıklayarak yazdırma işlemini başlatıyoruz. ve yeşil çubuk dolduğunda işlem tamamdır.

Kurulum Usb'si Hazırlama

NOT : İşlem bu kadar şimdi artık format atma işlemine başlaya bilirsin. Bu söylediklerimi yaparak Windows 7 UEFI kurulum değil ama normal kurulum usb'si oluştura bilirsin. Windows 7 UEFI kurulum yapman için bazı düzenlemeler yapman gerek. İnternet üzerinde araştırarak bunu bula bilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin