Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Fark

Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Fark

Gün geçtikçe internet üzerinde siteler artıyor. Bu yazımı okuduğuna göre ya sende yeni bir site kuracaksın yada siteni taşıyacaksın. Bu aşamada tabii ki hosting seçimi çok önemli.

Sitenin sağlam temeli olmazsa ne yaparsan yap istediğin verimi ve performansı alamazsın.

Karşımızda farklı özelliklere sahip iki hosting seçeneği var ve ikisinin farkını iyice anlaman gerek. Windows hosting ve Linux hosting farkını anlaman için ikisi hakkında da yeterli bilgi vereceğim. Lafı çok uzatmadan geçelim iki hosting tipinin farklarına ve benzerliklerine.

 Linux Hosting  – Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Fark

Linux hosting kullanıcılarının sayı gün geçtikçe artmakta. Bunun asıl sebebi sitelerin büyük çoğunluluğunun php, mysql veritabanı kullanmasında. Tabii ki yazınızaca sebep bu değil. Aynı zamanda performans konusunda daha iyi olması ve bunun yanında fiyatının uygun olması sayesinde gerçekten site sahiplerini kendisine çekmeyi başarıyor.

Her hangi sistem güncellemesi olduğu zaman kullanılan Linux hosting yeniden başlatılmaz yani sorun oluşmaz. Bunun yanı sıra Joomla, WordPress ve Smf gibi altyapıların kullanımında da en iyi verimi vermektedir.

Linux Hosting kesinlikle hiç bir şekilde Asp desteği sunmamaktadır.

Bilmediginhersey.com’da da Linux hosting kullanmaktayım. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadın. Belirtmek isterim ki, bilmediginhersey.com altyapı olarak WordPress kullanmakta. Tabii Linux hosting daha hızlıdır ve daha çok kullanılıyor diye bu her site için geçerli değil.

Çünkü her hosting firması farklı performans göstermektedir. Bilmediğinhersey.com’da Güzel Hosting hizmetini kullanmaktayım. Hizmetlerinden çok memnunum. Güzel hosting firması hakkında daha detaylı bilgi için Güzel Hosting Nasıl? – Deneyimlerim başlıklı yazımı okuya bilirsin.

 Windows Hosting  – Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Fark

Windows hosting ise Linux hosting’e baktığımız zaman daha az kullanılıyor. Çünkü genellikle Windows hostingLinux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Fark ASP kullanımının en önemli nedeni Asp desteği sunması. Bunun yanında ise aynı zamanda Linux hosting gibi Php Mysql desteği de sunmakta. Ama tabii ki Linux ile aynı performansı vermiyor. Zaten aynı performansı verirse, site sahiplerinin çoğu Linux yerine Windows hosting seçerlerdi.

Ücret bakımından Linux’a nazaran fiyatı daha yüksek. Genel olarak söylemek gerekirse Asp destekli site kurmak isteyenlerin bu hosting tipini seçmekten başka yolları yok.

 Tavsiyem  – Linux Hosting ve Windows Hosting Arasındaki Fark

Eğer bir Asp destekli site kurmak istiyorsan yada siten hem Php hem Asp desteklesin istiyorsan zaten mecburi şekilde Windows hosing kullanmalısın. Yani başka bir çıkış yolun yok.

Eğer Asp destekli site kurmana gerek yoksa kesinlikle Linux tabanlı hosting kullanmanı öneriyorum. Çünkü performans bakımından daha iyi ve hiç bir şekilde sorun çıkarmıyor. Aynı zamanda fiyatı da daha düşük.


 >  Ayrıca benim gibi WordPress alt yapılı bir siten varsa kesinlikle Wordpress için Linux mu Windows mu? Sorusunun cevabı Linux. Çünkü deneyimlerim gerçekten de WordPress altyapısının Linux tabanlı sistemde iyi çalıştığı bana gösterdi.

Bu yazım da bu kadardı senin için detaylı ve faydalı olduğunu umuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin