Özgün Makale Nasıl Yazılır? – Seçilir?

özgün makale nasıl yazılır?

Bazılarımızın sitesi var bazılarımız makale yazarlığı yapıyor ve bazılarımıza makale gerekli peki nasıl kopyalamadan kendimize özgün bir makale yazmalıyız. Bunun için kesinlikle farklı yerlerde topladığın makaleleri parça parça birleştirmen yada her hansı bir makaleyi belli sitelerde spin (cümle yada kelime yerlerini değişme) yapman senin için hiç bir yarar sağlamaz. Peki özgün makale nasıl yazılır?. Unutma hem gerçek hayatta hemde internet üzerinde özgün olmayan, yarım özgün, yada kopya içerikler hem insanlar tarafından tartışılır hemde beğenilmez ve örnek verecek olursak sitenin kalitesi ve insanların gözündeki değeri gerçekten düşer. Site üzerinden örnek veriyorum çünkü benimde işim bu.

Özgün makale nasıl yazılır? – Makale seçimi

İlk önce özgün bir makale yazman için makale seçimini iyi yapman gerekir. Bunun için ilk önce bildiklerinden başla. Hangi konu hakkında iyi ve orta seviye olsa bile bir şeyler bildiğini düşün. Daha sonra bu konu hakkında internet üzerinde iyi araştırma yap. Bilgi topladıktan sonra tam olarak kendi cümlelerini kurarak yazmaya başla. Zaten bilgi topladıktan sonra işler kolay hallolur. 

Makaleyi nasıl yazmalısın – Özgün makale nasıl yazılır?

özgün makale nasıl yazılır?İlk önce makaleye iyi bir giriş yap yani okuyan kişi seninle sohbet eder gibi hissetsin. Yani samimi ol. Sen samimi olursan karşındakinin sana ve otomatik olarak senin makalelerine olan sevgisi artar. Ama makaleni yazdığın zaman kesinlikle doğru bilgi ver yada tecrübelerini örnek getir. Okuyan insan sana güvensin. Boşuna makalen uzun olsun diye gereksiz cümleler kurma. Sadece gerekli şeyleri iyi şekilde okuyucuna ulaştır yeter. Tabii ki, eğer bir site yöneticisi isen makalen en az 300 kelime olmalı. Ama böyle olsa bile gereksiz cümleler yerine tecrübelerinden konuşa bilir yada her hangi bir ek bilgi bularak paylaşa bilirsin. Unutma okuyucuyu sıkma. Makaleni nasıl okuduğunu ve zamanın nasıl geçtiğini bile anlamasın.

İnsanların senin makalene ihtiyacı var mı? – Özgün makale nasıl yazılır?

Evet düşün ve araştır. Yazdığın makaleyi kaç insan okuya bilir?. Kaç insan bunu araştırır?. Özgün bir makale yazıyorsun ama eğer hiç kimse bu makaleyi beğenmezse ne önemi var ki? Sen zaten yazdıklarını biliyorsun başkasına bir şey vermedikten sonra buna zaten gerek yok. Şöyle söyleyeyim kendin için makale yazmış olursun. Ne kadar mantıklı bu? Değil. O yüzden söylediklerimi iyi değerlendir ve gereken şeyi yap. Özgün makale nasıl yazılır? sorusunun cevabı bu kadardı uzatmaya gerek yok zaten gerisi sana kalmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin