Özgüven Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Özgüven Nedir? Nasıl Geliştirilir?

İşte gün içinde birçok insanla konuşuyoruz yani daima iletişim içindeyiz. Kimisi sohbet ediyor kimisi tartışıyor, kimisi toplantı yapıyor. Öyle sanıyoruz ki, bu konuşmalar insanlara sadece iletmek istediyimiz kelimeyi ulaştırıyor. Bu hepimizin doğru bildiği yanlıştır. Eğer birisinin karşısında konuşuyorsak bu bizim tüm hareketlerimizi ondan hoşlanıp hoşlanmadığımızı, kendimizi onun karşısında nasıl hiss ettiğimizi, onu küçümseyip yada gözümüzde büyütdüğümüzü, yada o kişiye ne kadar saygı duyduğumuzu ve bunun gibi bi çok şeyi o kişiye ulaştırır. Eğer sen özgüven nedir? nasıl geıiştirilir? sorularının cevabını bilmiyorsan, insanlar karşısında tüm her yerde kendini nasıl doğru şekilde ifade edeceğini bilmiyorsun demektir. Buradan kastım kendini olmadığın biri gibi göstermen değil. Biraz daha inceliklerine ve detaylarına inmek istiyorum. Sitemde bu konulara geniş yer vermek istiyorum. Çünkü günümüzün en büyük problemlerinden birisi ve birçoğumuz bunun farkında bile değil. Halbuki her gün bunu kendimiz yaşıyoruz ve bu duygunun ne olduğunu bilmiyoruz. O yüzden hadi geçelim bu sorunun detaylarına inmeye.

Özgüven nedir?

Özgüven kelimesinin senin için tam ifade etdiği anlamı açıklamaya çalışsam bu hiç doğru olmaz. O kadar kelimeyi ifade ediyor ki nerden başlayacağımı bilmiyorum. Birileriyle konuşuyoruz ve bazen birilerinden etkileniyoruz. Konuşmasından, duruşundan, yüz ifadesinden. İşte bu o kişinin öz güveninin ifadesidir. Birisiyle konuştuğun zaman konuşmasından etkinlendiğin zaman bu o kişinin sana özgüvenini hissettirmesidir. Birisi sana özgüvenini özgüven nedir? nasıl geıiştirilir?hissettiriyorsa o insanın her hareketi senin gözünde güvenilir hale gelir ve etkilenirsin. İşte özgüven böyle birşey yani senin özgüvenin ne kadar yüksek olursa hayatın bir o kadar değişir. Başka bir örnek vermek istiyorum.  Birileri televizyonda o kadar insanın karşısında hiç bir sorun yaşamadan çok güzel şekilde konuşuyor. Peki hemen şu an sen yapa bilirmisin aynı şeyi? Cevabın hayırsa ki bence büyük ihtimal öyledir işte o zaman senin özgüven eksikliğin var. İşte özgüven budur. Yapman gereken ve yapmak istediğin her şeyi yapa bilmektir. Hiç kimse her hangi bir şeyi yapabilmese bile  senin yapabileceğine inanman ve kendinden şüphe duymamandır. Bu dünyada hiç kimse hiç bir işe yaramadığı halde senin yaradığını düşünmendir. Özgüven nedir? sorusunun artık cevabını anladığını umuyorum. Şimdide geçelim onu nasıl geliştireceğimize.

Özgüven nasıl geliştirilir?

Peki bu kadar önemli olan, hayatımızın büyük bir parçası olan birşeyi kolay bir şekilde geliştire bilirmiyiz?. Bu sana ve senin düşüncelerine bağlı. Örneklerden yola çıkarak sana özgüven nasıl geliştirilir? sorusunun cevabını vereceğim. Düşün mesela bilgisayardan anladığını varsayarak örnek veriyorum. özgüven nedir? nasıl geıiştirilir?Bir arkadaşın Facebook’u çökertti ve tüm verileri sildi ve Facebook tarafından ödüllendirildi (açıkları bulduğu için).Aynı şeyi yapabilirmisin? Bilgin tam olarak bunu yapmana yetmese bile. Cevabın hayır ise bu soruyu sana sormak istiyorum. Neden hayır? Yeterli kadar bilgin olmadığı için mi? yada eğer yapamazsan insanların diline düşersin diye mi? Eğer senin özgüvenin olsaydı tam olarak nasıl yapacağını bilmeseydin bile “Tabii ki yaparım doğru biraz araştırmam gerek ama benim için sorun değil ” cevabını verirdin. Birileri birşeyleri yapamasa bile neden sen ilk olmayasın? Her şeyi yapa bilirsin çünkü bu hayatta eğer istersen her şeyi yapman MÜMKÜN. Her kes gibi sende birilerinin sana etrafdan baktığını ve yapacağın bir yalnışta sana güleceğini mi düşünüyorsun? Tabii ki, düşündüğün gibi değil. Tutalım ki evet öyle her kesin gözü üzerinde. Çok güzel öyle olsun. Eğer bir şeyi yapıyorsan mesela Facebook’u çökerteceksen en iyisini senin yapacağını anla artık. Çünkü en iyisi olmaman için sebep yok. Eksiklerinmi var? o zaman tamamlayacaksın. Çünkü her şey MÜMKÜN. Her şey senin kendine inanmana kalmış. İnanmalısın çünkü en iyisi sensin. Böyle bakman gerek olaylara. Kendine özgüvenin olmazsa hayatta durmadan yerinde sayacaksın ve geriye gitmeye başlayacaksın. 

Söylediklerim özgüven nedir? nasıl geliştirilir? sorularına cevap verecektir sadece okuduklarını iyice düşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin