Saç Dökülmesinin Nedenleri – Erkeklerde Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesinin Nedenleri - Erkeklerde Saç Dökülmesi

Bu gün seninle kendi başıma gelen ve neredeyse 1 yıldır araştırma yaptığım erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgi paylaşmak istedim.  Biz erkeklerde gerçekten çok ama çok fazla görülen bir sorun olduğu zaten kesinleşmiş bir şey.

Bu yüzden de saç dökülme sorunlarının nedenleri ve bu nedenleri uygun hangi yolu izlememiz gerektiği hakkında detaylı ve ciddi anlamda yararlı olan güvenilir bilgi ve tecrübelerimi paylaşacağım.

Bazılarımız bu durumu umursamaz, bazılarımız saç dökülmesine ciddi bir problem gibi bakmaz ve tamamen saç kaybı olduğu zaman hatasını anlar, bazılarımız bu durumu çok önemser ama karşısına geçemez.

Saç dökülmesinin nedenleri

 Genetik  – Saç dökülmesinin nedenleri

Genetik saç dökülmesi günümüzde gerçekten bir çoğumuzun karşısında duran  tedavisi en zor saç dökülme şeklidir. Çünkü genetik saç dökülmesi tedavisi doğru şekilde yapılsa bile bu sadece süreci uzatmada işe yarıyor. Mesela senin saçın  20 yaşından  itibaren dökülmeye başladıysa yani saç kökleri ölmediyse tedavi uygulayarak bu süreci gerçekten ciddi ölçüde uzata bilirsin.

Peki genetik saç dökülmesine sebep olan şey ne? Genellikle DHT hormonu. DHT hormonu erkeklerde testeron ve başka maddelerin birleşmesi sonucu oluşuyor ve saç köklerine sinyaller gönderiyor.

Zaten sorunda burada bu sinyaller saçı beslemek yada başka bir şey için değil. DHT hormonu nedeni ile saçlar yaş ilerledikçe dökülür. Yani zamanla dökülme hızı artar. Aynı zamanda saçların büyümesini de zamanla yavaşlatır.

Bu sinyaller saç köklerine giderek saç köklerinin zamanla zayıflamasına ve uzun vadeli sürede saç köklerinin tamamen ölmesine neden olmaktadır. Yani bildiğin 50-100 arası saç dökülmesi normal. Ama saçların çok daha fazla dökülüyor ve yerine yenisi çıkıyorsa kesinlikle ama kesinlikle tedaviye başlamanın zamanı.

Eğer saçlar dökülüyorsa ve yerine yenileri çıkıyorsa bu demek oluyor ki, yeni çıkan saçlar eskisinden daha güçsüz ve ince. Çünkü DHT hormonu saç köklerini zamanla güçsüzleştirdiği için yeni saçlar her seferinde daha da güçsüz ve sağlıksız çıkmaya başlar. Bu yüzden saç dökülmesini önlemek için çok hızlı harekete geçmen gerek.

Eğer bu durumu önlemezsen yani saç dökülmesi için tedavi uygulamazsan zamanla güçsüzleşen saçlarının artık kökleri ölür ve neredeyse saç ekiminden başka uygulanacak yöntem kalmaz. Çünkü tedaviler artık çıkmayan saçları geri döndürme de ne yazık ki başarılı değil.

Genetik saç dökülmesini anladığımıza göre geçelim saç dökülme sorununa neden ola bilecek diğer nedenlere.

 Yaş nedeni ile dökülmeler  – Saç dökülmesinin nedenleri

Söylediğim gibi DHT hormonu zamanla yani genç yaşlardan başlayarak yavaş yavaş dökülmeye başlar. Yaş faktörünü düşündüğümüzde minyatürizasyon tamamen farklı.

Çünkü genellikle genç yaşlarda dökülmeye sebep olmaz. Genellikle yaşlanma ile oluşuyor ve  yaşlanma zamanı görülüyor. Zaten bu nedenle yaş düzeyi nedeni ile minyatürizasyon genellikle normal karşılanır ve çok umursanmaz.

Hormonla bağlı olan bu saç dökülmelerinde en önemli faktör enzim alfa 5 redütazin enzimidir. Diğer çok fazla sayıda hormonla iletişime geçerek erkek tipi saç dökülmesine neden olmaktadır

Saç Dökülmesinin Nedenleri - Erkeklerde Saç Dökülmesi Saç mantarı  – Saç dökülmesinin nedenleri

Mantar ise en kolay tedavi edilen saç dökülme nedenidir. Her hangi bir yaş sınırlaması olmadan herkeste görüle bilir. Zaten benim  de saç dökülme sebebim genetik saç dökülmesinin yanı sıra saç mantarıydı. Tedavisi çok kolay şekilde yapılıyor.

Genellikle baş derisinde kaşıntı yapıyor ve çabuk yağlanmaya neden oluyor. Ama tabii hangi mantar sorunu yaşadığını mutlaka analiz vererek öğrenmelisin.  Söylediklerim saç mantarının genel belirtileri. Çünkü yanlış mantar tedavisi yaparsan hiç bir sonuç vermeyecektir. Zaten analiz yaptırmadan ve doktora görünmeden tedavi uygularsan çok sayıda çeşidi olan bu hastalığı kesinlikle tedavi edemezsin.

 Kan azlığı  – Saç dökülmesinin nedenleri

Erkek saç dökülme nedenlerinden biri olan bir diğer etken ise kan azlığıdır. Genellikle her yaşta saç dökülmesine neden olmaktadır. Tedavisi kolay yapılır ve çabuk atlatılır. Tabii her saç dökülmesi gibi tedavisi zamanında yapılmazsa saç kökleri ölür ve bir çözümü kalmaz. Çok kısa zamanlı tedavisi var. Çocuk yaşlarımda ben de kan azlığı sorununu yaşamaktaydım hemde ileri düzeyde olanı. Bu yüzden nasıl bir süreç geçtiğini biliyorum.

 Vitamin eksikliği  – Saç dökülmesinin nedenleri

Evet bir çok şeyin nedeni olan vitamin eksikliği bir çok şeyin nedeni olduğu gibi aynı zamanda saç dökülmesinin de nedeni. İlk önce vitamin eksikliğini gidermek için doktor tavsiyesi üzerine vitamin ala bilirsin.

Ama tabii ki, önerilen bunu doğal yollardan yapman. A, B, C, D saç dökülmesine neden olan vitaminlerden en önemli bir kaçı sadece. Önceler saç için vitaminin bir yararı olmadığını düşünürdüm ama hiç öyle değil.

Mesela saç dökülme nedenin hem DHT hem de vitamin eksikliği ise. Kolay yoldan vitamin eksikliği sorununu çözerek saç dökülmesini şimdiden bir miktar azaltmış olursun. Aynı zaman yaptığın bu işlem saç kaybını da geciktirir. Kazandığın bu süre zarfında d DHT hormonu bozukluğu sorununu da halletmiş olursun.

 Stres  – Saç dökülmesinin nedenleri

Stres saç dökülmesine etki eden bir diğer neden.  Araştırmalar sonucu iş adamlarının stresli olduğu dönemlerde saç dökülme sorunu yaşadıklarını söylüyor. Yani kısacası bu sorunu halletmek zor olsa da bir yolunu bulmalısın. Çünkü stres öyle bir şey ki, insanın tedavi ederek yada başka türlü bu sorunu atlatması zor. O yüzden sorunlarını hallederek bu durumu atlatmaya çalış.

 Tecrübelerim 

Neredeyse 2 yıl önce saç dökülmesi sorunumun oluştuğunu gördüm. Aslında çocukluktan beri saçlarımda az az dökülme vardı ama onun nedeni kan azlığıydı.

Neyse aynı zamanda genetiğimde zaten saç dökülmesi sorunu var. 2 yıl önce saçlarım dökülmeye başladı ve dökülmeye başladıktan 6-7 ay sonra tedavi uygulmaya başladım.

Ama yaptığım bir yanlış vardı. Tedaviyi uygulamadan önce dökülme sebebini öğrenmemiştim ve bilmiyordum.

Araştırma yaptım ve internette çok sık kullanılan ve çok iyi etkisi olduğu belirtilen bir karışım buldum.

Saç dökülmemi önlemek için  Evigen(Evin), Bepanthnen, Bemiks  karışımını uygulamaya başladım. 1 aylık bir süreçten sonra saç dökülmemin azaldığını fark ettim ve o zamanlar sevinmiştim. 2-3 ay tedaviye devam ettim.  İlaçları bulamamam nedeni ile 1 ay tedaviyi erteledim ve karışımı uygulamadım ve saçlarımın yeniden eskisi gibi dökülmeye başladığını gördüm.

İşte yanlış burdaydı o zaman anladım ki, ben sadece saçlarımı güçlendiriyorum. Yani dökülme sebebini her ne olursa olsun önlemek için sadece saç köklerine dışarıdan karışım uygulayarak onları güçlendiriyorum. Bu nedenle anlamıştım ki karışımı uygulamadığım süreçte hep saçlarım yeniden eskisi gibi dökülecek.

Testler yaptırdım ve saç dökülme nedenimin mantar olduğu öğrendim. Tedavisini 1 aylık bir süre tam olarak yaptım ve hiç bir sorunum kalmadı. Yani aslında bu kadar kolay bir işlem ama saç dökülme sorunu yaşayan erkeklerin 95%’lik bir kısmı bu işlemi yapmıyor.

Çünkü örnek veriyorum DHT hormonunda bir bozukluk var bozukluk kalacak ve ben sadece o bozukluğun saçlarıma durmadan verdiği zararı dışardan onaracağım. Yani bu yöntemi ömür boyu uygulamam gerekiyordu. Tabii ki bu mümkün değildi. Bunun yanı sıra evet bu karışım şimdilik işe yarıyor ola bilir ama DHT hormon bozukluğu sorunu ilerledikçe o da işe yaramayacaktır

Bu yüzden gerekli tüm analizleri ve testleri yaptırıp dökülmeye neyin sebep olduğu tam olarak öğredikten sonra tedaviye başlamalısın. Sebebi bulup ortadan kaldırdıktan sonra zaten sorunun kökten hallolacak.

Günümüzde saçı olmayan bir çok kişi görüyoruz ve sayıları çok fazla. Emin ol onların 95%’lik kısmı dökülme sebebine uygun tedavi uygulamadıkları için bu sorunu yaşamaktalar.

Düşün arkadaşlarına yada akrabalarına saçlarım dökülüyor desen ne derler? “Git bu yağı uygula” , “Git şu karışımı uygula kesin düzelecek” gibi cümleler duyacaksın.

Örnek veriyorum bir akraban sana D vitamini kullan geçer dediği zaman sorunun sebebini bilmediği için bu tavsiyeler hiç bir önem taşımaz ve her gün gördüğün insanlar gibi saçsız kalırsın.

 >  Söylediklerimin senin için yararlı olacağını ve doğru yol izleyerek bu sorunu çözeceğini umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin