Sosyal Medya Ajansı Nedir? Ne iş Yapar? Gereklimi?

Sosyal Medya Ajansı Nedir? Ne iş Yapar? Gereklimi?

Bu gün seninle sosyal medyanın inceliklerine inerek artık bunu bir iş haline getiren sosyal medya ajansları hakkında geniş bilgi paylaşacağım. Sosyal medya ajansı nedir? Ne iş yapar? Bizlere gerekli mi? gibi tüm soruların cevabını vereceğim. Sosyal medya bildiğin gibi artık günlük hayatta her kesin olmazsa olmazı haline gelmiş durumda.

İnsanlar artık sosyal medyadan haber almak için değilde hayatlarını paylaşmak için kullanıyorlar. Bu kitle giderek büyüyor. Bir düşün etrafına baktığın zaman insanlar sosyal medyayı haber okumak yada bir şeyleri öğrenmek için mi kullanıyor yoksa hayatlarını paylaşmak için mi?

Zaman geçtikçe bu hastalık haline geldi ve artık bir çokları sosyal medya hesaplarına tanımadıkları bir sürü insanı toplayarak ilgi çekmeye, paylaşılmaya, konuşulmaya başladılar.

Tabii zamanla nasıl bağımlı hale geldiklerinin ve sosyal medyanın zararlarının farkında bile olmadılar. Tabii bu durum her zaman olduğu gibi işe dönüştürülmeye başlandı. Artık gençler işe koyuldu ve sosyal medya hesapları geliştirerek yani çok büyük kitlelere ulaşarak bu hesaplara alıcı aramaya başladılar. Sosyal Medya Ajansı Nedir? Ne iş Yapar? Gereklimi?Peki buldular mı? Tabii ki evet.

Zaman geçtikçe sosyal medya hesapları oluşturuldu çok büyük takipçi sayılarına ve izleyicilere ulaşıldı ve ve paralar kazanıldı.

Ama bu durum  böyle devam etmedi zaten edemezdi. Çünkü bir süre sonra alınan hesaplar beklentileri karşılamadı. Çünkü hiç bir özellik yada başka bir şey düşünülmeden sadece takipçi ve izleyici kitlesi arttırılarak satılıyordu. Bu da hesapları alanların hiç bir beklentileri karşılamıyordu.

İşte bu durumda da sosyal medya ajansı dediğimiz şey ortaya çıktı. Peki sosyal medya ajansı nedir?

Sosyal medya ajansı bize sosyal medya hesaplarımızı geliştirmekte,izleyici toplamamızda, takipçilerimizle en iyi şekilde iletişim kumamızda bize yardım etmekte. Genel olarak sosyal medya ajansı ne yapar sorusuna cevap verecek olursak:

 1  Sosyal medya hesaplarımızda nasıl ve ne tür paylaşım yapmamız yapmamız gerektiğini araştırıyor.

 2  Paylaşımlarımızın hedeflediği kitleyi belirliyor.

 3  Bizi izleyenlerin beklentilerini öğreniyor.

 4  En iyi şekilde takipçilerimize nasıl hitap edeceğimize yardım ediyor.

 5  Hesabımızı derinlemesine inceliyor.

 6  Kitlemize uygun paylaşım yapmamızda bize yardım ediyor.

Bunlar sadece bir kaç tanesi. Yani kısaca söylemek gerekirse sosyal medyayla ilgili tüm problemlerimizi çözmekteler veya çözümünde yardımcı olmaktalar.

O zaman böyle bir soru ortaya çıkıyor. Çok büyük takipçilere, izleyici kitlesine sahip sosyal medya hesaplarını bize sunan bir çok insan ve bir çok seçenek varken neden biz daha yüksek ücretler ödeyerek sosyal medya ajansları ile çalışalım ki?

Bir çok nedeni var ama en önemli nedeni kalite ve garanti. Söylemek istediğim tam da bu. Birisinden ücretini ödeyerek bir hesap aldığın zaman sana garanti veriyor mu? Sözde garanti kastetmiyorum. Tam olarak yasal ve tam geçerli bir garanti veriyor mu? Hayır.

Sosyal medya ajansı bunları en kaliteli şekilde yapıyor. Tabii ki kaliteli ajans kastediyorum. İlk olarak senin isteklerini belirliyor. Daha sonra isteklerine uygun yani oluşturmak istediğin kitleye göre bir yol belirliyor ve incelemelere başlıyor. Bu yüzden sonuçların kaliteli olması kaçınılmaz oluyor.

Bunları aşama aşama yaparak en iyi sonuç için bir bina inşa etmeye başlıyor. Binanın temelini atmak hepimizin bildiği gibi en başta geldiği için detaylıca araştırmalar yapılıyor. Her şeyden önce hesap sahibinin istekleri göz önünde bulunduruluyor ve öneriler veriliyor.

Bu yol üzerinde kararlar veriliyor. Yani:

 1  Ulaşılması istenen kitle

 2  Paylaşımlarla kitle arasındaki uyumluluk

 3  En iyi sonucu almak için paylaşılacak konular belirleniyor

 4  Yaş kitlesi inceleniyor ve paylaşımların yaş kitlesiyle olan uyumluluğu denetleniyor

Bunun gibi daha bir çok işlem yapıldıktan sonra harekete geçiliyor.

Örnek veriyorum bir İnstagram profili satın aldın ve 20.000 takipçin var. Bir paylaşım yapıyorsun  3-4  takipçin sadece yorum yapıyor ve  100-200  beğeni geliyor. Bu değerler çok düşük.

Peki nedeni ne? Tabii ki sadece satış için hazırlanmış programlarla takipçi toplanmış sosyal medya profilleri. Düşünsene aldığın hesap türkçe ve örnek veriyorum terimler paylaşacaksın ama takipçilerinin 80%’lik bir kısmı yabancı.

Böyle bir durumda sence iyi bir sonuç beklemek akıllıca mı? Tabii ki hayır. Çünkü bu durumla sadece 1000 takipçisi olan bir profil aynı performansı veriyor hatta daha iyisini.

Tabii bunun yanında izleyici kitlen de daimi olmuyor. Zaman geçtikçe azaldığını görüyorsun.Neden mi? Bir düşün hiş bir şey anlamadığın, yabancı dilde olan bir sayfayı neden takip edesin ki? Neden yok.

İşte işler burada kopuyor. Bu hesapları satanlar sana böyle bir seçenek sunmuyor genellikle. Çok nadir durumlarda sunuyor ama bu durumlarda ücreti fazla istiyor. Sunuyor derken sadece mesela Türk takipçiler olacağını söylüyor bu kadar.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman karşımızda iki seçenek beliriyor.Sosyal Medya Ajansı Nedir? Ne iş Yapar? Gereklimi?

  Ya inşa edeceğin binanın temelini sağlam atmayacaksın.  İlerlemen çok ama çok zor olacak.

 –  Yada zamanını doğru değerlendirerek doğru adımlarla sağlam temel atacaksın ve doğru adımlarla büyüyeceksin.

İkinci seçeneği seçtiğini varsayarak yazıma devam ediyorum. Onu belirtmek isterim ki, sosyal medya hesapları ile daha çok, firmalar anlaşıyor.

Çünkü genellikle ürünlerini bir izleyici kitlesi olduğu için bu yöntemi kullanmıyor. Tabii normal bir kullanıcılar bu yöntemi çok fazla kullanmıyor genellikle. Böyle güvenilir bir hesap oluşturmaya gerek duymuyorlar.

Genellikle firmalar bunu yapıyor. Çünkü çok önemli ölçüde satış istatistikleri ve gelir artımı oluşuyor. Şirketler ise bunu çok iyi biliyor. Yani sosyal medya ajanslarına yatırdıkları paranın çok ama çok fazlasını kazanıyorlar.

Aynı zamanda ajansların bir diğer artısı ise istersen sana yol gösteriyor istersen de tüm sosyal medya hesaplarını idare ederek seni istediğini sonuca ulaştırıyor.

Yani her iki yöntem de senin isteğine kalmış ve iyi bir  ajans bulduysan gerçekten iki yöntemle de iyi bir sonuç elde edeceksin.

Şirketler veya büyük firmalar yada kurumlar ikinci seçeneği tercih ediyor. Çünkü zaten ilk yöntemi tercih ettikleri zaman da işi birilerine yaptıracakları için en başından kolay ve güvenilir yöntem olan kullandıkları ajansı seçiyorlar.

Çünkü bu yöntemle kıyasla küçük ücretler ödeyerek alıcı kitlesi oluşturuyorlar ve bu yöntemle çok büyük ölçülü reklam yapmış oluyorlar hemde sırf reklam için her hangi bir şirkete ödeyecekleri fiyatın çok ama çok altında bir fiyat ödeyerek.

Tabii sadece şirketler yada sadece her hangi bir firma sosyal medya ajansları ile anlaşmıyor. Yine İnstagram üzerinden örnek verecek olursam bir profil oluşturuyorsun ve amacın çok büyüyerek güzel bir bilgi sayfası oluşturmak.

Bunun için sosyal medya ajansı ile anlaşırsan hemde sırf sana gerekli olan kitleyi toplaya bilirsin. Bunun ardından mesela İnstagram üzerinde bir sayfan varsa zaten sayfanı geliştireceksin ve alacağın reklam tekliflerinden sonra zaten ödediğin parayı kolayca çıkaracaksın. Tabii bu sadece bir örnekti.

 <  Yani genel olarak ele almak gerekirse. Sosyal medya ajansları şirketlerin, firmaların, ünlü markaların ve daha bir çok sosyal medya sahibinin sosyal medya isteklerini karşılıyor. Kendi dilimizde söylemek gerekirse hesapları bir çocuk kendimizi de bir ebeveyn gibi düşünürsek bize büyütmeyi, geliştirmeyi, adam etmeyi öğretiyor ve öğrettiklerini yapmamızda bize yardım ediyor yada çocuğu büyütüyor ve geliştiriyor daha sonra yapılacakları bize öğretiyor.

Bu yazımda bu kadardı. Umarım senin için yararlı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin