Sosyal Medya Nedir? – Popüler Sosyal Ağlar Hangileri?

sosyal medya nedir,sosyal medya siteleri,sosyal ağlar listesi

Sana sosyal medya nedir? sorusunun kısaca cevabını vererek bilmen gereken bilgileri kaybetmeni istemiyorum o yüzden bu yazımda sana sosyal medya nedir? sorusunun yanında hem de sosyal medyanın yararları? sosyal medya siteleri? en popüler sosyal ağlar? sosyal ağlar listesi? gibi tüm sorulara bu yazımda cevap vereceğim.

Belirtmek isterim ki, en tanınmış ve en çok kullanılan sosyal ağlar hakkında da seninle bilgi paylacağım. Yıl 2016 ve ben bu güne kadar sosyal medyanın ne olduğunu bilmeyenin kalmadığını düşünüyordum. Ama sitem için yazı hazırlıyordum ve araştırma içerisindeydim ki, sosyal medya arattığımda en çok aranın sosyal medya nedir? sorusu olduğunu gördüm. Açıkcası bu beni şaşırttı ve işe koyuldum.

Bu sorunun cevabını nasıl verebilirim diye çok düşündüm. Açıkcası bu sorunun kısa cevabı çok şeyi gölgede bırakıyor. O yüzden geniş bilgi vereceğim ve emin ola bilirsin ki sosyal medya ile ilgili tüm sorularına cevap bulacaksın.

Sosyal medya nedir?

Gün içinde senin yaptığın gibi hepimiz bir çok insanla iletişimde oluyoruz. Bazılarımız az, bazılarımız çok. Yeni insanlar tanıyoruz bazılarımız az, bazılarımız çok. Önceler bunu yüz yüze yapardık. Konuşur ve sık sık buluşurduk. İnsanlarla iletişimimizi gerçek hayatta kurardık. Zaman geçti ve artık bu bize yetmemeye başladı. Diğer bir tarafdan da teknoloji dünyası büyüdü.

Her gün yeni gelişmeler her gün yeni cihazlar, uygulamalar görmeye başlamıştık. Artık geliştiriciler her dala ulaşmaya başlamıştı. Bir şeylere ulaştıkca bildiğin gibi hedefler daha büyür.

Neyse geliştiriciler artık bu hızla büyüyen teknoloji dünyasında sosyal medyanın gerektiğini düşündüler ve anladılar böylelikle sosyal medya platformları oluştu. Geliştiriciler yani geliştirici derken bunarın içerisinde okul zamanlarından bu işi yapanlar ve şimdi milyoner olanlar var. Bunların hepsini detaylı anlatacağım tabii. Sosyal medya siteleri, platformları çok olduğu için ve farklı özellikleri bizlere sunduğu için haliyle her birinin özelliğini söylemekle bu sorumuza cevap bula biliriz.

Detaylı anlatmdan önce genel olarak bu durumu açıklamak istiyorum. Yıl 2016 ve ülkemizin nufuzunun 46.3 milyonu internete bağlanıyor ve bunların 42 milyonu aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Bu bize sosyal medyanın hayatımızda ne kadar önemli hal aldığını göstermekte. 

Kimisi sosyal medyada birileriyle tanışıyor ve bunu gerçek arkadaşlığa çeviriyor kimisi ise sosyal medya üzerinden dolandırılıyor. Kimisi burada hayatındaki tüm olan bitenleri insanlarla paylaşıyor kimisi ise haberleri televizyondan izlemek yerine buradan öğreniyor. Kimisi ise başka ülkelerdeki yakınlarıyla iletişim kuruyor, görüntülü konuşuyor. Yani gittikçe bu sistem gelişiyor. Artık her hangi bir haber çıktığında artık televizyonlardan önce saniyeler içerisinde sosyal medyadan öğreniyoruz.

En basitinden yakınlarımız doğum günümüzde arayıp doğum günümüzü kutlamak yerine bunu sosyal medyadan yapıyor. Yani sosyal medya hayatımızın içine bu kadar girdi. Sosyal medya nedir sorusuna detaylı bir cevap olmuştur diye düşünüyorum.

Yararları  ve zararları –  {Sosyal Medya Nedir? – Sosyal Medya Platformları Hangileri?}

sosyal-medya-nedirBazen sosyal medya kullanıcısı olduğumu varsaysam bile bazı sosyal medya siteleri ve ya platformları ücretli olsun istiyorum. Çünkü örnek veriyorum YouTube sitesini açıyorsun, bir video görüyorsun uzunluğu 1 saat. Vaktini daha yararlı yerlere harcamak ve çok ama çok daha iyi değerlendirmek varken bu videoya tıklıyorsun ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsun.

Mesela ben bu makalemi yazarken girip Youtube’da bir video izleseydim bu gün sosyal medya nedeni ile bu yazımı sitemde bulamayacaktın. Benim işlerim aksayacaktı. Her kes doğru karar verip her şey için doğru zamanı bulamıyor. İnan bana bu sorun çok yaygın durumda. Belki sen ben yada bir çok insan zamanımızı doğru bölebilir.

Her şeyi doğru zamanda yapmaya çalışırız ama. Peki bunun farkında olmayan yada artık sosyal medya bağımlısı haline gelen diğer insanlar?. Bazıları gününün 4-5 saatini sosyal medya üzerinde harcarken sosyal medya sitelerine girip eğlendiğini ve güzel zaman geçirdiğini düşünüp geleceğini karartırken bu durumun karşısını nasıl almalıyız peki?

İlk önce böyle insanlararı uyarmak ve durumu anlatmak lazım. Uyarılan ama hala anlamayan bu insanlar için çare bazı sosyal medya dallarını sınırlı süreliğine de olsa ücretli yapmaktır belki. Tabii bu şimdi ve gelecekte ola bilecek bir gelişme değil.

Çünkü insanlar bu işten milyonlar kazanıyorlar. Birileri bilinçlensin diye hiç kiimse bu kadar paradan vazgeçmez. Ama beynine söz geçiremeyen bu sosyal medya bağımlılarının karşısını almanın çok fazla yolu yok. Eğer bu insanlar sosyal medyayı belli bir süre yani 1-2 hafta kullanmazlarsa gerçek hayatın ve sosyal medya bağımlısı olduklarının farkına varırlar.

Sosyal medya çok ama çok güzel bir şey. Ama iyi değerlendirdiğimizde. Eğer bir bilgi öğrenip haber okuyorsan yani yararlı bir şey yapıyorsan ve doğru zamanda yapıyorsan iyi bir şey. Ama tutupta birisinin paylaştığı resimlere bakıp zamanını boşa harcıyorsan sosyal medya senin geleceğini mahveden bir sorun haline gelir.

Açıkcası bu sorunun hall olacağını düşünmüyorum. Bunun sadece gerçek bir çözümü insanlara boşuna vakit kaybettiklerini iyice anlatmak ve anlamalarını sağlamak. Söylediğim gibi hiç kimse senin benim için milyonlarından vazgeçmez. Uzun sözün kısası sosyal medyanın kölesi olmazsan ve zamanını doğru bölüp gerekli şeyler için kullanırsan sosyal medya iyi birşey.

Bu kadar bilgiden sonra bence en popüler sosyal medya platformlarını sıralayalım ve daha sonra sana hepsi hakkında tek tek bilgi vereyim.

En popüler  sosyal ağlar – { Sosyal Medya Nedir? – Popüler Sosyal Ağlar Hangileri? }

Bu sıralamada zaten en popüler ağlar olduğu için bunları yeniden popülerliğe göre sıralamadım yani sadece öğlesine numaraladım.

 1  Facebook

 2  Twitter

 3  İnstagram

 4  YouTube

 Facebook 

sosyal-medya-nedirFacebook bir birimiz ile mesafe sınırı bulunmadan iletişime geçip, resimler, videolar göndere bileceğimiz ve bunun yanında bir çok şey yapabileceğimiz sitedir. Bu sitede sayfaları izleyerek haber okuya bilir yada birisiyle mesajlaşa bilirsin.

Eğer istersen görüntülü görüşme yapman da mümkün. Bu site 2004 tarihinde Harvard Üniversitesinde okuyan Marck Zuckerberg tarafından kuruldu. Mark bu siteyi kurarken onun amacı sadece Harvard Üniversitesi öğrencilerinin bir biri ile daha kolay iletişim kurmasıydı.

Ama zaman geçtikce Facebook büyümeye başladı. Artık tüm Üniversiteler bu sosyal ağı kullana biliyordu. Daha sonra kullanıcılar arasına şirketler de katıldı ve 2006 yılından itibaren tüm email adresi olan kullanıcılar bu siteye kayıt olmaya başladı. Tabii belirli yaş sınırlamasıyla. Bu hızla ilerleyen Facebook şimdi en çok kullanılan sosyal ağ halini aldı. 2015 yılına ait verilerde en çok Facebook kullanan ülke Türkiye. Tam  40.000.000 kullanıcı. 1.6%‘lık bir kısmını ise Microsoft sadece   240 milyona  almıştır.

 Twitter 

sosyal-medya-nedirAnlık mesajlaşma ağı olarak bilinen Twiitter artık günümüzde Facebook’un en büyük rakipi halini aldı. Facebook gibi arkadaşlık sistemiyle çalışmıyor ama takip sistemi var ve istediğin kişileri takip ede biliyorsun.

Tweet atıyorsun ve insanlar bunu like değilde bir nevi beğenme anlamına gelen retweet ediyor. 2006 yılında Jack Dorsey tarafından böyle bir ağ oluşturmak fikri ortaya çıkıyor ve Noah Glass’ın önerisiyle bu platform Twitter ismini alıyor.

Görünen o ki, “cıvıldamak” anlamına gelen Twitter insanlar tarafından gerçekten çok seviliyor. 2015 üçüncü çeyrek verilerine göre  569 milyon  gelir elde etmiş. Artık ne kadar kullanıcı ve bu kullanıcılara sunduğu reklamların olduğunu daha iyi anlarsın. Okuduğum bir yerde Rihannanın paylaştığı her marka reklamına göre  8000$  aldığı söyleniyordu.

 İnstagram 

İnstagramsosyal-medya-nedir insanların resimlerini ve kısa videolarını paylaştığı bir platform. Kullanıcısı gerçekten çok fazla ve gelirlerini reklamları üzerinden sağlıyor. 2010 yılında kuruldu ve 2012 yılında Facebook tarafından tam 1 milyar dolara satın alındı. 2016 verilerine göre 500.000.000‘dan fazla kullanıcısı var. Anlayacağın üzere bu kullanıcı sayısı Facebook İnstagram’ı satın aldıktan sonra oluştu.

Zaman geçtikce gelişti ve bir çok özellik eklendi ve en popüler sosyal medya platformlarından birine çevrildi. Şimdi kesinlikle söyleye bilirim ki, insanlar artık ne yediklerini bile burada paylaşmaya başladı.

 YouTube 

YouTube’usosyal-medya-nedir bu sıralamaya dahil ettim çünkü milyonlar tarafından her gün kullanılıyor. Bu aslına bakarsan normal çünkü bu işin başında Google duruyor. İstediğin her türlü video bula bileceğin bu platform 2005 yılında Paypal çalışanları tarafından kuruldu. Ama daha sonra bu platformun büyüyeceğini gören Google  1.65 milyar  dolara YouTube’u satı aldı. Beklenen gibide oldu ve bu sosyal medya platformu hızla büyümeye başladı.

İsteyen her kişi buraya video yükleye bilir ve video izleye bilir. Hatta zamanla gelen yeniliklerle burada canlı yapmakta artık mümkün. Yani her gün gelişiyor. Ama o geliştikce insanları durmadan esir almaya devam ediyor ve bağımlı hale getiriyor.

Aslında Tumblr, Linkedin gibi ağlar da mevcut ama en çok kullanılanlarını senin için anlattım.

Tavsiyelerim – { Sosyal Medya Nedir? – Popüler Sosyal Ağlar Hangileri? }

Bu sosyal ağları kullana bilirsin ama eminim duymuşsundur “her şeyin fazlası zarar”. Günümüz 24 saat bunun ortalama 8 saatini uyuyor 2 saatini yemek yiyoruz. Diğer şeyleri de çıktığımızda geriye neredeyse 12-13 saat kalıyor. Bu süreni çok iyi değerlendirmen lazım. İnsanlar tanıyorum gününün en az 2-3 saatini sosyal medya üzerinde geçiriyor.

Eminim böyleleri çok ama çok fazla. Zamanını ve sosyal medyanı doğru kullan. Mesela televizyonda haber izleyeceksin bunu sosyal medya üzerinden yapa bilirsin. Bu boşuna olmaz çünkü zaten bunu yapacaksın ve bu hepimiz için zaten önemli bir şey. Yapacak işlerin bir kenarda kalmışken gidipte birisinin resmine bakman, resmini beğenmen sana ne gibi şeyler kazandırır? Hiçbirşey kazandırmaz.

Baktın bu kadar söylediklerimden sonra yine de bağımlılık hali almaya başladı o zaman sosyal medya hesaplarından çıkış yap. Her seferinde mesela İnstagram üzerinde surf yapmak istediğinde hesabından çıktığını göreceksin ve bu senin için bir nevi uyarı olacak. İleride bu yönde bir kaç yöntem bulup seninle paylaşacağım. Çünkü bildiğin gibi zaman bizim için en değerli şey.

Bu yazım da bu kadardı umarım senin içi yararlı olmuştur.

2 Yorum “Sosyal Medya Nedir? – Popüler Sosyal Ağlar Hangileri?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin