Sosyal Medyanın Zararları ve Yararları – Geniş Bilgilendirme

Sosyal medyanın yararları ve zararları

Sosyal medyanın yararları ve zararları hakkında inan bana gerçekten çok ama çok söylenecek şey var. Bu nedenle bu yazıyı hazırlamak ihtiyacı duydum. Çünkü her geçen gün esiri olduğumuz bu sosyal medyanın neden bu kadar önemli bir konuma geldiğini anlamamız gerek. Günler geçiyor ve biz onun içine sürükleniyoruz. Bir çoğumuz bunun farkında bile değil. Çünkü her gün insanlar yeni şeyler görüyor ve konuşuyor. Bir gün her hangi bir sosyal medya hesabımıza girmesek o gün çevremizin içinde kendimizi kopmuş gibi hissederiz. Arkadaşlarımız yada tanımadığımız insanlar bu konular üzerinde konuşur. Önceler daha çok orta yaşa kadar insanların kullandığı sosyal medya artık orta yaş ve yaşlılar tarafından kullanılmaya başlandı. Bu durum her gün biraz daha çoğalıyor ve çoğalacak.

Sosyal Medyanın zararları ve yararları – Hayatımızın çok önemli anlarını bizden alıyor

Sadece düşün. Gün içinde sosyal medya üzerinde ne kadar zaman harcıyorsun?. Bu sorunun cevabı ne kadar olursa olsun yarım yada 1 saat olsa bile ikinci sorum şu olacak. Ne kazanıyorsun? Hiçbir şey. Tabii ki, bazı durumlar var ve yararlı bilgiler ediniyorsun. Konunun bu kısmına değineceyim unutma konumuz yalnızca sosyal medyanın zararları değil sosyal medyanın zararları ve yararları.

Sosyal medyanın yararları ve zararlarıAklına şu gele bilir. Ben bir çok sayfalarda geziniyor bir çok sayfayı takip ediyorum ve bunlar benim için gerekli. Peki bunlar ne tür sayfalar?. Her hangi bir ünlünün yada arkadaşının sosyal medya hesabını takip etmek yada her hangi bir markayı takip etmek sana hiç bir şey kazandırmaz ama çok şey kaybettirir. Ortalama sosyal medyada bu şekilde 2-3 saat zaman geçirdiğini varsayarsak bu zaman içinde telefon tablet yada bilgisayarını daha iyi şekilde kullana bilirsin. Mesela ingilizceni geliştirmek için kelime öğrene bilir yada bunun için kitap okuya bilirsin. Bunu örnek olarak verdim. Sadece düşün yol gidiyorsun ve zamanın var. Neden zamanını boşuna sosyal medyada gezinmekle geçiriyorsun? Bunun yerine işinle ilgili yada okulunla ilgili şeylerle uğraş. Öyle bir şeyle uğraş ki, gideceğin yere ulaştığında "Bu zaman için de yararlı birşeyler öğrendim" kelimelerini kendine söyleye bilesin. Zaman geçiyor benim gibi gençsen bunun farkında olmaya bilirsin ama zaman geçdikçe bunun pişmanlığını çekmemek için söylediklerimi mutlaka kafanda bir yerlere yaz. Unutma senin gün içinde boşuna kaybedecek bir dakikan bile yok.

Ne zaman sosyal medya işimize yarıyor – Sosyal medyanın zararları ve yararları

Sosyal medyanın yararları ve zararlarıBu kadar söylediklerimden sonra sosyal medyanın ne işimize yarayacağından şüphe ede bilirsin. Ama bazı zamanlarda sosyal medya kullanmamız şart oluyor. Peki bunlar ne gibi durumlar. Bazen öyle haberler oluyor ki, Türkiye yada dünya genelinde bunun için sosyal medya kullana biliriz. Yani tamamen haber okumak için. Çünkü konuşulan gereksiz şeyleri bir kenara attığımıza göre gerekli şeyleri toparlamalıyız. Yani sadece haber okumak için haber sayfalarını kullan. Bu kadar. Bu sayede hem zamanını  boşa geçirmez hemde yararlı bilgiler edinirsin. Ama tabii ki, bununda suyunu çıkarmamak gerek. Gün içinde 1 yada 2 saat sana yeterli olacaktır. Çünkü fazlası yine senin için boşuna kayıp olur.

Sonuç ne peki? – Sosyal medyanın zararları ve yararları

Sosyal medyanın zararları ve yararları konusunda sonuç çıkarmak sana kalmış. Bu kadar şey söyledim. Ya zamanını iyi değerlendirir ve ilerde pişman olmazsın yada kötü değerlendirip sadece pişmanlıkla yetinirsin. Tam olarak şimdi kararını ver ve şimdi uygula. Benim söyleyeceklerim bu kadardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin