SSD mi Ram mi ? – En İyi Performans İçin

SSD mi Ram mi ?

Gün geçdikçe teknoloji dünyası büyüyor ve artık insanlar tam şekilde bu yeniliklere uyum sağlamaya başlıyor. Örnek olarak önceler her kesin bilgisayarında sıradan bir HDD varken şimdi artık yavaş yavaş onların yerini SSD’ler almaya başladı.

Bilgisayarla çok ilgilenenler, sık kullananlar ise hemen bu işle ilgilenmeye başladılar tabii ki. Ama SSD’ler ortaya çıktıktan sonra böyle bir soru oluştu “bilgisayarı hızlandırmak için SSD mi yoksa Ram mi tercih etmeliyim”

Bu sorunun cevabını tam anlamıyla detaylı ve örnekli şekilde vereceğim ama ilk önce SSD nedir? sorusunun cevabını verelim.

 SSD nedir ?  – SSD mi Ram mi? 

SSD ismi Solid State Drive kelimlerinin baş harflerinden oluşmakta ve Türkçe’de Katı Hal Sürücüsü anlamını vermekte. Bunu kolay bir dilde anlatacak olursam yani kısacası usb bellek yöntemi ile çalışıyor. Diğer bir şekilde fazlasıyla güçlendirilmiş usb bellek de diye biliriz. Aynı mantıkla çalışmakta.

HDD’ler mekanik oluyor ve sen her hangi bir emir verdiğin zaman disk içerisinde bunu arıyor. Ama SSD’ler de ise bunu usb bellek yöntemi ile direk aktarıyor.

Bu da işlemlerin gerçekten çok ama çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. İşlemler derken yani bilgisayar açılması programların çalışması ve bunun gibi neredeyse tüm işlemlerin hızlanmasını sağlıyor.

Örnek verecek olursam SSD’ler çıktıktan sonra çok eski bilgisayarlar bile sadece SSD ile kullanılabilir hale geldi. SSD nedir? sorusunun cevabının senin için yeterince açıklayıcı olduğunu umuyorum. Şimdi geçelim SSD mi Ram mi? sorusunun cevabına.

 SSD mi Ram mi ? 

İlk önce onu belirtmek isterim ki, zaten bu iki donanımı karşı karşıya getirmek bile hiç bir şekilde doğru değil çünkü ikisi de tamamen ayrı ayrı şeyler. Bir tanesi bellek bir tanesi ise depolama alanı. Ama bizi bu soruyu cevaplandırmaya yönelden şey  hız .

Eğer bu konuyu araştırıyorsan bilgisayarının hızı muhtemelen azdır. Daha iyi anlaman için bir çok örnek vereceğim. Eminim sorunun cevabını çok iyi anlayacaksın.

Şimdi örnek veriyorum bilgisayarın var ve bildiğimiz sıradan bir HDD kullanıyorsun ve ram miktarın düşük. Eğer sen bilgisayarda işlem yaptığın zaman ram kullanımı çok yüksek ise yani  80-90%  üzerinde ise bu demektir ki ram miktarın yetersiz kalmaya başlıyor.SSD mi Ram mi ?

Ram miktarının yetersiz kaldığı durumda sen ram’ini değişmek yerine HDD’i değiştirirsen tabii ki, hiç bir fayda vermez. Bu durumda tabii ki, ram miktarını arttırman gerekiyor. Çünkü söylediğim gibi bu örnekteki durumda ram miktarını arttırmadan SSD kullanman gereksiz olur.

Eğer bilgisayarında yeterli miktarda ram varsa ve  bu ram sana yetiyorsa işte o zaman ram miktarını arttırmana gerek yok. Bir düşün maksimum 3 bardak su içe biliyorsun ama yanına 10 bardak su koyuyorsun. Ne kadar mantıklı? Yani kullanmadığın ram miktarı sana hız kazandırmaz hem de hiç bir şekilde.

Ama bu durumda yani ram miktarının yeterli seviyede olduğu durumda bilgisayarında SSD kullanırsan çok ama çok hız farkı olacağından emin ola bilirsin. Bu yüzden bu örnekteki durumda mutlaka SSD tercih etmelisin.

SSD kulandığın zaman fiyatları göz önünde bulundurursak düşük kapasiteli olanını alırsan mutlaka ilk önce işletim sistemini SSD üzerine kur. Daha sonrasında kapasitesine göre gereken programları da buraya kurarsın. Böylelikle hem bilgisayar hemde en çok kullandığın programlarda hız farkını en iyi şekilde hiss edersin.

Eğer büyük kapasitesi bir SSD alamıyorsan o zaman sana önerim SSD ve HDD‘i bir arada kullanman. HDD’i ek dosyalar ve çok fazla kullanmadığın uygulamalar için kullanarak hiç bir depolama kapasitesi sorunu yaşamazsın.

 >  Yani genel olarak bir daha gözden geçirdiğimiz zaman bu sorunun cevabı bilgisayar donanımına göre değişiyor. Söylediğim örnekler doğrultusunda SSD mi Ram mi ? sorusunun cevabına kolaylıkla cevap vere bilirsin.

Bu yazımın da senin için yararlı ve detaylı olduğunu umuyorum.

 

4 Yorum “SSD mi Ram mi ? – En İyi Performans İçin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin