Stres – Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Geçer?

Stres Nedir? Stres Nasıl Oluşur? Stres Nasıl Geçer?

Evet bu gün dünyanın her yerinde çok geniş şekilde yayılmış bir sorun olan stres hakkında bilgi paylaşmak istedim. Çünkü dünya genelinin büyük bir kısmı, çocuklar dahil bu hissi yoğun şekilde yaşamaktalar.

Bazıları stresin gerekli olmadığını düşünür ve hiç böyle bir hissin olmamasını ister. Bazları ise geçirdiği hissin stres olduğunu bile bilmez. Peki sence bu ne kadar doğru?

Bu yazımda da tüm detaylarıyla stres geçiren herkesin merak ettiği sorulara cevap vereceğim. Tüm tecrübelerimi seninle ayrıntılı şekilde paylaşacağım. İlk olarak yazıma başlamazdan önce hangi soruların cevabını vereceğimi ve hangi sorunlarının çözümünde yardımcı olacağımı söylemek istiyorum.

 Yazı içerisinde bu soruların cevabına ulaşacaksın 

 1  Stres nedir ? 

  Stres nasıl oluşur?

  Stres nedenleri? strese neden olan etmenler?

  Stresle mücadele yöntemleri nelerdir?

  Stresin nedenleri ile başa çıkma yolları nelerdir?

Bu yazımda nelere değineceğimi öğrendiğine göre geçelim her biri hakkında detaylı bilgilere.

 Stres nedir? 

Stres tam anlamıyla herkesin içinde olan bir hisdir. Stressiz olmayan bir insan zaten hayatını tam anlamıyla yaşayamaz. Şöyle düşün korku hissi, sevinç hissi, endişe hissi, sevgi hissi olmadan yaşayabilirmiyiz? Tabii ki hayır. Aynı şey stres hissi için de geçerli.

Bizi mutlu eden hisler gibi endişelenmemizi, gerilmemizi sağlayan hisler de var. Stres bunlardan sadece biri. Yani gergin ortamlarda bizim üzerimizde sanki baskı oluşturur.

Örnek veriyorum sınavın var ve olacakları düşünüyorsun. Beynin hep çalışıyor, artık ne yapacağını bilmeyerek sadece düşünüyorsun ve içinde korku hissine benzeyen bir hiss oluşuyor.

Stresli olduğumuz zaman etrafımıza karşı agresif olur, en yakınlarımızla bile geçinemeyiz ( Tabii bu stresin düzeyine bağlı). Genellikle sinirli oluruz. Bu durumu çok yoğun yaşadığımız taktirde ise yorgun düşer halsizleşiriz.

Peki neden yorgun düşeriz ve gergin hiss ederiz? Neden halsizleşiriz? Çünkü stresli olduğumuz zaman beynimiz fazla çalışmaya ve bizi yormaya başlar. Beynimiz fazla kan pompalamaya başlar ve daha çok vitamin ve besinlere ihtiyaç duyar. Tabii bunların oluşması için bir çok neden var. O yüzden stres nasıl ve neden oluşur? sorusunun cevabına geçelim.

 Stres nasıl oluşur? 

Bu aslında senin hayatına bağlı. Çünkü stresin oluşması için gerçekten çok neden var. Genellikle bu nedenlerin bir çoğunu hepimiz hayatımız boyunca yaşamışızdır yada büyük ihtimal yaşayacağız. Zaten söylediğim zaman beni daha da iyi anlayacaksın.

 Stres oluşma nedenleri neler? 

 –  Günlük hayatta insanların en çok ta ergenlerin ve gençlerin bir çoğu spor yapmaz. Bunun yerine uyumayı yada yiyecek içeceklerini alıp televizyon karşısında zamanlarını geçirirler.

Bu aslında bir zaman sonra depresyonun yanında içimizde stres hissi oluşturur. Bu aslında en kolay aşacağımız sorun. Tek yapman gereken spor yapmak ama spor yapmasan bile  zamanını genellikle hareket halinde geçirmek.


 –  Dışarı çıkıp birileri sohbet etmiyorsan birilerinin keyfini sormuyorsan, arkadaşlarınla eğlenmiyorsan, odandan bile Stres Nedir? Stres Nasıl Oluşur? Stres Nasıl Geçer?çıkmıyorsan zaten stresin nedenini çok fazla aramana gerek yok. Çünkü bu söylediklerim gerçekten insanı strese sokmak için var sanki.

Aslında bu sorunun en önemli nedeni ise televizyon bilgisayar yanında onları bize kullandırtan sosyal medya.

Çünkü sosyal medyadan ayrılamayan insanlar var ve bu da zamanla stres oluşmasına neden oluyor ve gerçekten artık çok geniş yayılmış durumda. Nasıl neden oluyor diye sorarsan.

Sadece bir soru sormak istiyorum. Günlük kaç saatini sosyal medya kullanmaya harcıyorsun?  Sorumun cevabını mutlaka ver. Bu konuda daha fazla sözü uzatmak istemiyorum Sosyal Medyanın Zararları ve Yararları  başlıklı yazımda bu konunun tüm inceliklerine değindim ve okumanı şiddetle tavsiye ederim.


 –  Olumsuz düşünce hayatın her anında başarımızı engellediği gibi aynı zamanda yavaş yavaş bizi kısıtlayarak sonuçta stres ve benzeri hisleri yaşamamızda başlıca nedenlerden biri haline geliyor. Genellikle geçmiş başarısızlıklarımızı hatırlayarak kendi içimizde bu hiç istenmeyen stres ve başarısızlık hissini oluşturuyoruz.

Aslında Başarılı ve Başarısız İnsanlar Arasındaki Altın Farklar başlıklı yazımda da detaylı şekilde anlattığım gibi geçmişteki her başarısızlık yeni başarılarımız için bir tecrübe.


 –  Zamanı doğru kullanmazsan ne diğer başarıların için verim elde edersin ne de stresten kurtulursun. Ne demek istediğimi daha iyi anlaman için örnek vereceğim.

Düşün sabah saat 1 de uyanıyorsun yemeğini yiyorsun biraz televizon izliyorsun ve bir bakıyorsun saat 3-4 olmuş. Yani gününün yarısı gitmiş bile. Bunları günlük olarak tekrar ettikten sonra stres geçiriyorsun ve artık depresyona doğru ilerliyorsun ama haberin bile olmuyor.

Ama zaman yönetimini doğru yaparsan zamanında kalkıp zamanında yemeğini yer ve gereksiz işlerle uğraşmazsan gerçekten yapacağın çok şey var. Bunlardan bazıları sana başarı kazandıracak ve günün sonunda “Bu günüm çok eğlenceliydi” veya ” Bu gün bir çok şey yaptım kendim için” dedirtecek. Sonuç olarak buna bağlı olan stres sorunun kalmayacak.

Bu yüzden zaman yönetimi çok ama çok önemli ve söylediğim gibi doğru zaman yönetimi yapmazsan stres ve benzeri çok ama çok fazla sorun yaşarsın.


 –  Her hangi bir işi yapıyorsun mesela sınavın var ve stres geçiriyorsun. Çok basit evet ama kendine bu soruyu sor. Neden stres geçiriyorum? Stres geçirmemi gerektirecek bir şey var mı?

Aynı zamanda stresi tetikleyen etkenlerden biri olan korku hissini geçirdiğin zaman kendine sor.  Neden korkuyorum? Cevabını bulduğun zaman hem sebebini öğrenecek çözümünü arayacaksın hemde stres sorununda yavaş yavaş ortadan kalkacak.

Tabii bunları söylerken hep çalışmanı kastetmiyorum. Kendine zaman ayırmayı da sakın ihmal etme. Hem başarı için bir şeyler yaparken hemde başarıyı yakaladığın zaman. Özellikle eğer başarıyı yakaladıysan gereksiz stresten kurtulman için en önemli yapman gereken şey kendine zaman ayırmak.

 Stres ne gibi sorunlara neden olur? 

Stres geçirdiğin zaman beynin çok yorulur çünkü çok çalışır. Çok çalıştığı için kan dolaşımı hızlanır ve otomatik olarak besine ihtiyaç duyar. Bu nedenle tüm vücudun çalışır ve haliyle stres daha da yoğunlaştığı zaman halsiz olursun.

Aynı zamanda stres kalpte sorunlar oluşturmakta ve kalp sıkışmalarına sebep olmakta. Çok daha ciddi hal aldığı zaman felç, tansiyon düzensizliği gibi sorunlar oluşa bilir. Saç dökülmesi ve şeker hastalığı oluşa bilir.

Büyük ihtimal bunları sen de duymuşsundur. Özellikle saç dökülmesi ve tansiyon daha çok rastlanan durum.

Bu arada eğer saç dökülme sorunun varsa Saç Dökülmesinin Nedenleri – Erkeklerde Saç Dökülmesi başlıklı yazım senin için eminim faydalı olacaktır.

 >  Bu durumdan kurtulman için yapman gerekenleri söyledim. Her şeyden önce stres sorunu sağlını zarar verecek kapasitede. Yani kesinlikle bu sorunu çözmelisin ve ilerlemesine izin vermemelisin.

Bu yazımın da sonuna geldik. Senin için faydalı olduğunu umuyorum.

Yorum “Stres – Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Geçer?

  1. Ben neredeyse 1 ay oldu hala hep ayni hic düzelemiyor gecirmek icin kac kez mücadele etim ama olmuyor lutfen yardim edin bir tavsiye varsa lutfen yorum yapin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin