Verimli Ders Çalışma – Kesinlikle Zamanla Verim Alacaksın

verimli-ders-calisma

Verimli ders çalışma yöntemleri diye Google’da arattığın zaman karşına gerçekten çok fazla yazı çıkıyor. Bunların birçoğu birbirlerinden kopya birçoğu ise tecrübesiz şekilde yazılmış. Ama içerlerinde mutlaka gerçek tecrübeler var. Zamanında bu durumu çok araştırdım. Çünkü çok çalışıyor ama hiç bir türlü verim alamıyordum. Bu durum gerçekten çok sıkıcı bir hal almaya başlamıştı ve işin kötü yanı ise benim bu durum için geç harekete geçmemdi.

Sonuç oldu ama kendi yöntemimi geliştirmem zaman aldığı için ve bu yöntemi geç bulduğum için kısa sürede istediğim sonuca ulaşmam zor olmuştu zaten bu yüzden verimli ders çalışma isimli yazmayı karara aldım. Şöyle söyleyeyim 8-9 ay içinde toplamayı beceremediğim puanı 2 ay içinde topladım. Üzüldüğüm tek şey ise bu yöntemi zamanında bulamamamdı. Gerçekten bana çok fazla zaman kaybettirdi. Böyle düşün en azından geçte olsa tecrübe edindim ve bu yazım sayesinde birilerine yardımcı olacağımı biliyorum.  Nasıl yaptım neden bu kadar zaman kaybettim ve nasıl sonuca vardım gibi bir çok soruyu detaylarıyla anlatacağım.

Verimli ders çalışma –  Yeni bir yöntem bulma ihtiyacım 

 

verimli-ders-calısma2 yıl istediğim sonuç için çalıştım. Ama bunun  1 yılı  çöp oldu. Çünkü daha ne kadar çalışmam gerektiğinin bile farkında değildim ve çok ama çok çalıştığımı düşünüyordum. Öğle olmadığını ikinci yıl anladım ama zaten o zamandan çok şeyi kaybetmiştim. Kendi yöntemimi bulmadım. Açıkçası sadece fazla çalıştığım zaman sonuca varacağımı düşünmüştüm. Ama bu çok ama çok yanlışmış ve ben bunu çok geç anladım.  8-9 ay  sonuç alamayınca atık yeni yöntemin zamanının geldiği anladım ve yöntem aramaya başladım.

Zamanım az kalmıştı ve bulduğum yöntemler neredeyse her sitede aynıydı. Aynı kelimeleri okuyordum hep. Bunun üzerine tüm okuduklarımı düşündüm ve bir sitede “Her kesin yöntemi farklı olmalı” cümlesini de okuduktan sonra işe koyuldum. Yani kendi yöntemimi aramaya başladım.

 Kendi yöntemimi nasıl buldum  – Verimli ders çalışma

Söylediğim gibi çok araştırdım. Neden sonuç alamadığımı düşünmeye başladım. Çünkü iyi çalışmamak bir düşünce değildi. Fazlasıyla çalışıyordum. Neyse neden sonuç alamadığımı ve sorunun neden olduğunu düşündüm. Dikkat, unutkanlık gibi sorunlarım olduğunu gördüm ve buna uygun kendime bir sistem oluşturdum. Zayıf noktalarım üzerine odaklandım ama sorunsuz olduğum konuları da kesinlikle ikinci plana atmadım. Belirlediğim konu üzerine çalıştım ve öğretmenlerden bu konular üzerine sık sık soru sorarak destek aldım.

Ama sistemi öyle düzenledim ki, iyi olduğum konular kötüye gitmeden kötü olduğum konuları iyi hale getirdim. Ve bu duruma uygun kendim için yeni verimli ders çalışma sistemi oluşturdum. Zaten bu yüzden bu çalışma sistemlerinin ismi verimli ders çalışma yöntemi olarak geçiyor. Verimli ders çalışma programı için senin de yapman gereken zaten bunlar.

Ama ilk önce söylemek istediğim bir şey var inanmak yani  yapacağına inanmak. Bu olmazsa olmaz yani eğer kendine inanmazsan bu yola hiç girme.  Bu konu üzerine doğrusu çok fazla konuşmak istemiyorum “Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir – Özgüven Eksikliği” isimli yazımı okuyarak zaten çok geniş ve detaylı şekilde bu sorunu hall ede bilirsin. Çünkü bu yazımı okuduğuna göre senin de kesinlikle ilk önce hall etmen gereken sorun bu.

Tabii bir çok aşama var hepsini söyleyeceğim zaten ama sırasıyla.

 1   Çalışma sistemini belirle

 2   Sisteme göre hareket et

 3   Sonuca göre hareket et

 Sistemini kurmaya başlayalım  – Verimli ders çalışma

İlk önce iyice düşün. Neden sonuç alamıyorsun? Soru çok basit. İyi çalışmıyor musun?, zamanın mı yetmiyor?, iyi mi anlamıyorsun?, Nerelerde iyi olmadığını mı bilmiyorsun? bu soruları bir düşün. Kendine dürüst bir şekilde cevap ver. Çünkü dürüst bir şekilde cevap vermezsen sorunu hall edemeyiz.

Sorunun anladıktan sonra onun üzerine yoğunlaşan bir sistem kur. Yoğunlaşan derken mesela hafta içi 3 gün iyi bidiğin derslerini tekrar yaparken 5 gün kötü bildiklerini yap. Yani ikisine de zamanı doğru böl.verimli-ders-calısma Aksi taktirde kötü bildiğin dersini iyileştirmek, sorunlarını hall etmek yerine iyi bildiklerini kötüleştirerek sorunlarını daha da çoğaltırsın.

Kesinlikle bu dengelemeyi doğru yapman gerek. Yani şöyle düşün zayıf olduğun derse ben bu dersden zayıfım çalışıyım da düzelsin demekle hiç bir şey olmuyor. Detaylarına in. Çünkü bir şeyi detaylandırmaz ve onun asıl derinine inmezsen hiç bir sorunu hall edemezsin.

Benim bir zamanlar yaptığım hata gibi. Yani çok çalışıp 8-9 ay neredeyse hiç bir sonuç almamam gibi. Bir işi yaparken o yüzden detaylı çalışmak lazım. Çünkü önemli yerleri atlarsan ve sana karanlık yerler kalırsa yine başa dönersin. Bu yüzden çok iyi düşün. Zaman bölgüsünü iyi yapmalı ve doğru kullanmalısın. Bununla ilgili de detaylı bilgi vereceğim. Sıralamayla gitmeden önce zaman yönetimi konusunda çok ama çok detaylı bilgi vereceğim.

 Zaman yönetimi  – Verimli ders çalışma 

Zaman yönetimi bu işin altın kuralı. Zaman yönetimi derken bunun içinde uyku ve diğer şeylere ayıracağın vaktide kastediyorum. Bir düşün. Eğer sen günün  4-5 saatini  uyursan ne gibi bir verim ala bilirsin? Bu hiç bir türlü mümkün değil. Çünkü beynin ne kadar yorgunsa verim potansiyeli bir o kadar azalır. Tıpkı bizim yorgun olduğumuz zaman hiç bir iş üzerinde verimli çalışamadığımız gibi.

Çünkü bu yönde gerçekten bunu iyi anlayacağın tecrübelerim var. Sık ders çalışıyordum ve gerçekten çok yoruluyordum. 3-4 günlük uykusuzluk benim başımın dönmesine sebep olmuştu. Bu durumun  sebebinin uyku olduğunu anlamamıştım. Doktora gittim ve sebep bulmayınca uyku düzenimin buna neden ola bileceğini söyledi. Bu yüzden  2 gün normal şekilde uyudum  ve sorunum kalmamıştı.

Eğer uyumasan beyin hücrelerimiz kendini yenileyemez ve zaten o anlık kapasitesi düşer. Günlük uyku saati 8 saat olmalı. “Uyku Düzenini Düzenlemek-Her İnsanın Uyku Düzeni Farklı!” isimli yazımı okuyarak bu konuda biraz daha detaylı bilgi edine bilirsin. Tabii bu herkeste aynı olmuyor diye düşüneceksin ama 8 saat alışılması kolay ve insan için en uygunu olarak hesaplanmış ve seçilmiş.

Gerçekten öyle. Ama bu verimli ders çalışma için biraz değiştirile bilir. Çünkü gece uyudugumuz uyku 5-6 saat olurken gün içinde de 2 saat uyumamız eğer tek 8 saat şeklinde uyumamızdan daha iyi geliyorsa o zaman böyle yapmalıyız.  Bizim için önemli olan uykulu şekilde yada yorgun şekilde çalışmamak. Çünkü sen gününün 19-20 saatini yorgun bile çalışsan istediğin verimi alamazsın. Ama uykunu düzenlerken en minimuma indir. Gün içinde uykulu olmayacağın en minimum süreye.

O zamanlar benim de sorunum buydu. Çok ama çok çalışsamda verim alamıyordum uykumu düzene soktum ve farkı görmeye başladım. Bu işte uyku çok önemli. Bize gereken beynimiz ve o da diğer şeylerle birlikte uykuyla besleniyor. Bu yüzden biz onu beslemezsek performans beklememiz de hiç mantıklı olmaz.

 Sisteme göre hareket et  – Verimli ders çalışma

Sistemini kurdun ve harekverimli-ders-calısmaet geçme zamanı geldi. Harekete bu gün geç yarın değil. Çünkü eğer bu gün ertelemeye başlarsan her zaman bunu yapmaya başlarsın. Sisteme göre hareket etmen için buna dikkat et ve hiç bir aralıksız yaptığın sistemi  1-2 hafta  uygula. Ama hiç bir aralıksız. Kendin göreceksin artık 1-2 hafta içinde bu duruma yani yeni sistemine alıştığını. Tabii bundan sonrada bu sistemi sakın aksatma. Sistemine göre hareket et çünkü eğer gerçekten verimli ders çalışma yolları senin için yararlı olacaksa bunları yaparsan olacak. Aksi taktirde bu zor olur. Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsan yani verimli ders çalışmayı gerçekten istiyorsan  zorluklara katlanacaksın. Amacına ve hedefine odaklanıp onlar için gereken sistemine uyacaksın. Birer birer uygulayacaksın. Birileri bu yöntem iyi değil bu sistem iyi değil diyecek ama aldırmayacaksın.

Çünkü seni sen biliyorsun. Bu sistemin sadece senin sistemin oldugunu kendin biliyorsun. Birisi sana kendi kullandığı sistemi tavsiye etse de ve kendi de verim alsa da bu sistem ona uygun demektir. Bu sana uygun olduğu anlamına gelmez.

Bu durumu abartarak o verim almış bu sistemden ben niye alamıyorum gibi fikirler aklına gelmesin. Senin tek yapman gereken kullandığın sistemi en az 2-3 ay kullanman. Eğer daha az zamanın kalmışsa tüm zamanında yeni sistemi kullanman. Ama sakın aksatma. Bir not defterine günlük sistemini yaz ve uygula. Gece yattığın zaman neler yaptığını ve sistemde nelerin eksik yapıldığını düşün ve onları tamamla. Hatalarını bulduğun zaman sorunlarının ne kadar çözüldüğünü göreceksin.

 Sonuca göre hareket et  – Verimli ders çalışma

Sistemini  tamamladın ve uyguladın. Sonuç ne peki? 1 ay geçti sonuç ne? Mesela zayıf olduğun 3 dersinden 2 tanesi düzeldi diyelim. İşte bu zaman sonuca göre hareket ederek sistemi değistirmen gerek. Aynı teknik aslında. Zayıflarımızı düzeltiyoruz ve daha sonra düzeltemediklerimiz için aynı sistemi bir daha kuruyoruz. Bu yöntemle tüm zayıf noktalarını kapata bilirsin. Ve sorunu tam olarak çöze bilirsin. Sonuca göre hareket etmen gerek. Bunu unutma bize gereken sorunların bir kısmını değil tamamını çözmek. Yapıyorsak en iyisini yapmak amacımız.

 >  Her şey senin elinde inan bana. Senin geçirdiğin dönemleri geçirdiğimde bir çok şeyin mümkün olmadığını düşünüyordum ama gördüm ki, öğle değilmiş. Her şey MÜMKÜN. Gerçekten her şey mümkün. Bunu her zaman söylüyorum. Eğer gerçekten bir şeyler istiyorsak bunu yapa biliriz. Bu konu öğle geniş ki, ayrı bir konu şeklinde yazdım bunu. “Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir – Özgüven Eksikliği” isimli yazımı okuyarak bilgi edine bilirsin.

Verimli ders çalışma yöntemleri yazımın da sonuna geldik. Umarım senin için yararlı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin