Verimli Ders Çalışma – Kendi Yöntemini Hemen Geliştir

ders-calisma

Her birimiz büyüdükçe her geçen yıl bir-birinden farklı sınavlar veriyoruz. Bu sınavlardan başarıyla geçmek için okumamız gerek ama bu işin sadece 70% bir kısmı. Bunun yanında mutlaka öz güven, yaptığın işi dinamik hale getirmek, uyku düzeni, boşa geçen vakitleri minimuma indirmek ve sistemli çalışma. Bu sorunları çözmek kolay değil ama kesinlikle zor da değil. Verimli Ders Çalışma başlığını açıklamaya başlayalım.

  • Verimli ders çalışma  için önemli ilk şey – OKUMA ALIŞKANLIĞI  

Bazılarımız zorunlu kaldığı yani okuduğu dersi yarın  öğretmene söylemek için okuyor. İşte yapılan hatada zaten bu. Eğer böyle öğrenirsen bu öğrendiklerin aklından çok ama çok az bir sürede uçup gider. Bunun için bu dersleri kendin için  öğrenmelisin. Bunu nasıl mı yapacaksın? İlk başarıyı elde ederek. Yani bir konuyu çok ama çok iyi oku ve evde sınav yap kendine. Verimli Ders Çalışmaİyi bir sonuç alana kadar bunu yap ve iyi bir sonuç aldığında artık öğrendikçe yapabildiğini göreceksin. Tabii ki, ben çok ders okuyamam sıkılırım kelimelerini unutman lazım. Eğer çabuk sıkılıyorsan bu sorunu aşman için kendini zorlayarak sabırla yavaş yavaş dersini okumalı ve kitaptan gözünü ayırmamalısın. Unutma beynini ne kadar çok kullanırsan verimliliği o kadar artar. O yüzden çabuk sıkılıyorum kelimelerini kesinlikle unut.

  • Verimli ders çalışması için önemi çok fazla – SİSTEMLİ ÇALIŞMA

Kendin için mutlaka ama mutlaka bir sistem oluşturman gerek. Yani hangi günler hangi dersleri okuyup ardından hangi testleri yapıp ve ardından neleri tekrar edeceksin. Yazdıklarını önüne koy ve harfiyen yap. Yapmadan sakın uyuma tabii ki, bu sistemi zaten uyku düzenine göre kuracaksın. Günlük olarak yaptığın sistemi zayıf ve iyi olduğun derslere göre ayarla ve zayıf olduğun dersleri eşitledikten  sonra günlük ders sistemini yeniden düzenle ama bu sefer derslerine verdiğin gücü eşitle ve her gün yaptıklarını karşısına + işareti koymayı unutma. Sistemli çalışma seni çok rahatlatacak. Çünkü yatağa başını koyduğunda gün içinde neler öğrendiğini tam olarak bileceksin.

  • Verim almak için gerçekten  olmazsa-olmaz – UYKU DÜZENİ

Uyku  çok ama çok önemli unutma. İlk olarak söylemek isterim ki,  “Uykulu olduğun halde ders çalışma! Kesinlikle!” . En ama en çok yapılan hata bu. Özellikle de çok ders çalışıyorum ama verim alamıyorum diyenlerin sorunu. Bu hatayı yapma! Uyku düzenini çok iyi bir şekilde ayarla ve her gün aynı saat de yat ve kalk. Bir süre sonra uyku problemin kalmayacak. “Uyku Düzenini Düzenlemek-Her İnsanın Uyku Düzeni Farklı!” yazımı mutlaka incele.

  • Her yerde olduğu gibi burdada çok ama çok önemli – ÖZGÜVEN

Özgüven konusunda sadece “Kendine Güven-Çünkü Gerçekten Yapabilirsin” isimli yazımı incelemen senin için fazlasıyla yeterli olacaktır.

  • Verimli Ders ÇalışmaVerimli ders çalışma için bunu minimuma indir – BOŞA VAKİT KAYBI

Boşuna vakit kaybını kesinlikle önlemelisin.Mesela telefon kullanıyorsan tüm sosyal ağlardan uzak durmalısın. Gün içinde televizyona bakmayı unutmalısın. Bu gibi şeyler yani yapmasam da olur dediğin şeyleri iptal etmelisin.

  • Eğlence olmazsa çalışman uzun sürmez – ÇALIŞMANI DAHA EĞLENCELİ HALE  GETİR

Yani mesela  sabahtan akşama kadar ders okuduğun sırada kendi kendine ve ya dersle ilgili şakalar yapa bilir ve gerçekten daha dinamik bir çalışma saati geçire bilirsin. Böylelikle çabuk sıkılma derdini de hafifletmiş olursun.

Son olarak unutma Verimli ders çalışma için bunların hepsini yapmalısın. Çok kolay değil ama gerçekten istersen yapabilirsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin