Windows 7, 8, 8.1, 10 Format Atma – Nelere Dikkat Etmeli?

windows-7-8-8-1-10-format-atma

Bu yazıyı okuduğuna göre sende bizim gibi sıkı bir bilgisayar kullanıcısısın. Bilgisayarı ne kadar sık kullanırsan bir o kadar sık sorun çıkarır. Bunun nedeni ise aslında çok basit. Bilgisayarını ne kadar sık kullanırsan bir o kadar da çok veri transferi olur. Bu dosyalardan bazıları sistemini yorar bazılarıysa küçük dosyalarını bilgisayarına gömer. Bunlar bir süre geçtikten sonra sisteminde birikir ve bilgisayarında sorunların oluştuğunu göremeye başlarsın. Windows 7, 8, 8.1, 10 format atma isimli bu yazımı yazmadan önce bunları sana tam açıklayacağın zaten nedenleri anladıktan sonra ne zaman format gerektiğini ve bunun sebeplerini anlayacaksın. Evet mesela ben bu yazımı yazarken bilgisayarımda Windows 10 kurulu ve zaman zaman takılmalar yapa biliyor. Bunun da sebebi söylediklerim. Bunu tamamen Windows üzerinden örnek veriyorum. Çünkü Windows açık bir sistem ve özelleştirmeye ve kullanıma sınır koymuyor. Yani sen bir program yüklersin ve programın dosyaları arasında virüslü olanı yoksa bu dosyalar sana bildirilmeden direk Windows klasörünün içine yerleşe bilir. Tüm bunların karşısını tamamen nasıl alırız diye sorarsan pek mümkün değil. Ama eğer sen her kullanım günü sonunda bilgisayarını iyice bir temizlersen bu süreyi yarıya kadar düşüre bilirsin bence Windows için bu iyi bir sonuç. Ama eğer sen bir macOS işletim sistemi olan bilgisayarın 3-4-5 yıl formatsız çok güzel şekilde kullanıldığını düşünürsen tabii ki, bu sana yetmeyecektir. Şimdi bilgisayarının bozulduğunu ve format atmaya çalıştığını düşünürsek en iyi şekilde bunu yapman için nelerin gerekli olduğuna bir bakalım.

Windows 7, 8, 8.1, 10 format atma – Bilgisayarına hangi Windows sürümünü kuracaksın?

Tabii ki, ilk seçmen gereken bu. Bilgisayarın için uyumsuz bir Windows kurarsan bilgisayarın ne olursa olsun iyi çalışmaz. 

 1. Eğer ram miktarın: 4gb’a kadarsa – 32bit (x86) , 4gb ve fazlasıysa 64bit (x64) kurmalısın. Ama bir çok sitede 4gb ram olan bilgisayara 32 bit işletim sistemi kurulması da öneriliyor. Ama ben önermiyorum.

2. Bilgisayarın core i3 ise en fazla Windows 8, gerisi ise Windows 7 kurmanı öneririm.

Not: Eğer 4gb ve üzeri ram miktarı olan bir bilgisayara  32 bit işletim sistemi kurarsan sistem onun en fazla 4gb’ını kullanır.

Ne ile format atmalısın? – Windows 7, 8, 8.1, 10 format atma

Bazılarımız usb bellek kullanarak format atar bazılarımız ise eskilerden kalma cd ile. Peki hangisi daha güvenilir ve hızlı?

En güvenilir ve hızlı olanı usb bellek. Çünkü dosyaları hızlı aktarıyor çünkü cd gibi döndürüp dosyaları bulmuyor. Hemde daha güvenilir. Sen kurulum için cd hazırlarsın yada alırsın ama bunu hazırlarken bir dosya eksik yüklenmiş ola bilir. Eğer cd çizik olursa yada söylediğim gibi döndürüp yazdığı için dosya aktarımında sorun çıkarsa format attıktan sonra bu belli olur. Bazı dosyalar vardır ki, kurulum için cd hazırlarken hatalı olarak görülmez ve yazılmadan geçer. Bu gibi sorunlarla karşılaşmaman için sana usb bellek öneririm. “Windows 7, 8 , 8.1 , 10 Kurulum Usb’si Hazırlama” isimli yazımı okuyarak kurulum için usb bellek hazırlaya bilirsin.

Önerim – Windows 7, 8, 8.1, 10 Format Atma

Bilgisayarına format attıktan sonra anti-virus kurmanı önermiyorum. Çünkü bilgisayarın gerçekten gücünü azaltıyor. Ben şahsen anti-virus kullanmıyorum ve hiçbir sorunum yok. Zaten Windows Defender işini iyi yapıyor. Tabii ki, Eset yada Kaspersky kadar iyi olmasa da işini yapıyor. Bilgisayarın için ek anti-virus olmadan kullanman çok daha iyi olacaktır.

Ek olarak tüm güncellemeleri yap. Çünkü önemli sorunlar gideriliyor. Eğer en az 3-4 ay’dan bir format atıyorsan her seferinde iso dosyasını yeniden indir. Çünkü önemli güncellemeler iso dosyasının içine eklenerek Microsoft sitesinde güncellenir.

Windows 7, 8, 8.1, 10 format atma konusu hakkında paylaşacaklarım da bu kadardı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin