Windows 8.1 mi 10 mu? – Hangisini Seçmelisin?

windows-8-1-mi-10-mu

Temeli 1975 yılında atılmış bir şirketin üretdiği ve günümüze kadar adeta adım adım getirdiği iki işletim sisteminden konuşacağım. Günümüzde hala internet kafelerde oyun performansından dolayı kullanılan Windows Xp'ni düşünürsek yeni gelişmiş sistemler üzerine çok daha fazla konuşmamız gerek. Geçelim asıl konumuz olan Windows 8.1 mi 10 mu?  sorusunun cevabına. 

Windows 8.1 mi 10 mu ? –  Windows 8.1

Piyasaya çıktığında düşünüldüğünden daha çok sorun çıktı. Geç açılma siyah ekranda takılıp kalma, kasma, 100% cpu ve hdd kullanımı gibi sorunlar. Zaman geçtikçe bu sorunlar halloldu ve sanki bir anda Windows 8.1 kullanaların sayı arttı ve bu durum Windows 10 piyasaya çıktıktan sonrada uzun süre bu durumu korudu. İlk önce onu söylemeliyim ki, Windows 8.1 kurulduktan sonra mutlaka tüm güncellemeler yapılmalıdır(özellikle bu sistem için). Windows 8.1 mi 10 mu?Çünkü ilk açılışta da fark edebileceğin gibi kasma olacak tabii ki, bu doğal bir durum ama Windows 8.1'de bu çok daha fazla. İyi bir arayüzü var yani insan sıkılmıyor. Ama bize en gerekli şey olan performansa geldiğimizde ilk 1-2 ay stabil çalışır ama daha sonra stabilliği kaybeder. Tabii ki, bu senin bilgisayarının gücüne de bağlı bir şey ama işletim sistemide çok ama çok etkiliyor bu durumu. Bu durum bilgisayar başında çok vakit geçirenler için  böyledir. Eğer her kes gibi normal gün içinde 1-2 saat internet üzerinde surf yapıyor yada oyalanıyorsan senin için sorun olmayacaktır. Ama genellikle şöyle söyleyeyim Windows 8.1 işletim sistemini kullanacaksan bilgisayarına iyi bakman ve sık sık temizlik yapman gerek (İşletim sistemi temizliği). Ben kısa bir sürede (yani 1-2-3 ay) şişme yaptığı yani kasmaya başladığı için bu işletim sistemini beğenmiyor ve kullanmıyorum.

Windows 8.1 mi 10 mu? –  Windows 10

Çıktığı günden beri gerçekten çok beğendiğim bir işletim sistemi çünkü gerçekten karşılaştığım çok falza sorun vardı ilk piyasaya çıktığı günler ama şimdiye kadar verilen destekle bu sorunların çok fazlası çözüldü. "En güncel sistem en iyisidir"  diye bir söz vardır  ama ben öyle düşünmüyorum yani kısmen düşünüyorum. Benim fikrimce en iyi olan en güncel olandır evet ama belirli seviyeye kadar geliştirildiği zaman. Yani ben bir işletim sistemini kurmadan önce biraz daha geliştirilmesini yani güncelleştirmeler almasını beklerim.Windows 8.1 mi 10 mu? Ama bu sefer öyle yapmadım ve Windows 10 kurdum ve Windows 8.1 mi 10 mu? sorusuna kendim için cevap aramaya başladım. İlk başlarda kasma sorunu yaşadım ama bunun güncelemeler sayesinde düzeleceğini az çok biliyordum. Biraz zaman geçti ve güncellemeler geldikçe bu durum düzeldi ve son bir kez format atdıktan sonra temel sorunlar çözülmüş halde Windows 10  artık hazırdı. Windows 10 kurduğunuz zaman güncellemeler ve sürücüler kurulumu sonrası gerçekten iyi bir performans veriyor. Açılış hızı ve performansı muazzam. Eğer UEFİ ile kurarsan çok ama çok iyi performans alırsın. Uzun süre kullandıktan sonra zaman geçdikçe bilgisayarımın yavaşlamasının çok az olduğunu gördüm ama tabii ki, bu durum zaten normal çünkü ben günün 8-9 saatini bilgisayar karşısında geçiriyor ve bilgisayara maksimum yükleniyorum. Windows 10'da beğenmediğim şey arayüzün bana sıkıcı gelmesi. Windows 8 ve 8.1  çok daha merak uyandırıcı bence. İkinci bir kötü yanıysa oyun performansı Windows 8.1'den düşük. Benim kullandığım işletim sistemi Windows 10 ama bu benim için daha iyi. Sana verdiğim bilgilere göre kendi işletim sistemini kendin seçe bilir ve Windows 8.1 mi 10 mu? sorusuna kendin için cevap vere bilirsin. Bu yazımda da bir çok sitede gördüğün teknik ve şablon karşılaştırmaları bir kenara bırakıp tecrübelerimi ve karşıma çıkan iyi ve kötü yanları söyledim. Seçim yapmak sana kalmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin