WordPress Resim Optimizasyonu ve SEO Ayarları

Wordpress Resim Optimizasyonu ve SEO Ayarları

WordPress tabanlı bir site kullanıyorsan ve hiç bir resim optimizasyonu ve SEO ayarı yapmıyorsan hemen bu durumu düzeltmen gerek. Çünkü Google artık çok ince detaylara inmeye başladı ve bu da bizim işlerimizi zorlaştırmaya başladı.

Site hızını ilk 3 kriter arasına aldı ve bu da demek oluyor ki,  SEO konusunda ne kadar iyi olursan ol siten hızlı değilse boşuna çabalıyorsun.

Site hızını arttırmak adına yapıla bilecek çok fazla çalışma var ve en başta gelenlerinden biri de resim optimizasyonu. Resim optimizasyonu site hızında öyle bir yerde duruyor ki, 7-8 kb boyut farkı bile büyük anlam ifade ediyor.

Bu yüzden bu yazımda en iyi resim optimizasyonu, resim boyutunu en aza indirme gibi bir çok optimizasyon işlemini aynı zaman da en iyi resim SEO ayarlarını anlatacağım. İlk önce resim optimizasyonu ile ilgili her türlü ince detaya kadar anlatım yaparak daha sonrasında SEO ayarlarına geçeceğim.

 Resim optimizasyonu  – Wordpress resim optimizasyonu ve SEO ayarları

Her birimiz ya haftada bir kaç defa ya da her gün yazı yazıyoruz. Tabii ki, bu yazılarımızın içerisini resim ekleyerek zenginleştirmemiz gerekiyor.

Evet bu kolay bir işlem çünkü internet üzerinde istediğin kadar resim var. Peki bu resimler bizim istediğimiz her şeyi bize veriyor mu? Kesinlikle hayır.

Yazılarımız içerisinde genellikle 400×400 boyutlarına benzer boyutlar kullanıyoruz. Ama internet üzerinde her zaman istediğimiz boyutlara ulaşamıyoruz. Ya istediğimiz boyuttan küçük yada büyük boyutlar karşımıza çıkıyor. Biz ne yapıyoruz peki büyük olduğu zaman?

Örnek veriyorum 700×800 boyutlarına sahip resmi küçülterek yazımızın yada sitemizin her hangi bir yerine ekliyoruz. Ama bunun görsel dışında hiç bir farkı olmuyor. Bunu biliyormuydun? Yani, eğer ben senin sitene giriş yaparsam, örnek verdiğim resim orjinal boyutunda yani 700×800 boyutunda indirilir ve yüklenir.

Bu ise göz göre göre sitemizi yavaşlatmamıız demek. Sayfaların, yazıların geç yüklenmesi demek. Ama aslında bize gerekli olan 300×400 boyutlarında bir resime ihtiyacımız varsa bunun 300×400 boyutlarında da indirilmesi. Her boyut farkı bize kb, mb olarak geri dönüyor.

Kullanıcı 300×400 boyutlarında orjinal görsel görecek ve bu resmi 4 kb olarak indirecek. Ama sen bu görseli 700×800 olarak WordPress sitene yükleyip boyutunu yazı yada sayfa içerisinde daha sonradan 300×400 olarak yaptığın da kullanıcı yine  görseli 300×400 olarak görecek ama bu sefer görseli 12-13 kb olarak indirecek.

Aradaki farkı en iyi şekilde anladığını umuyorum. Tabii boyut farkı çok fazla da ola bilir az da ola bilir. Bu görsel’den görsel’e değişiyor.

En az görsel boyutu kadar önemi olan bir diğer nokta ise resim formatı, renk ayarı, kalite gibi ayarlar. Artık geçelim tüm bu işlemleri uygulamaya.

Tüm bu işlemleri yani tüm WordPress resim optimizasyon ayarlarını sadece tek bir program üzerinden yapacağız.

 Program kurulumu ve işlemler  – Wordpress resim optimizasyonu ve SEO ayarları

Resim optimizasyonu yaparken yalnızca Adobe Photoshop programını kullanacağız. İsmini eminim çok fazla duymuşsundur. Resimler üzerinde istediğimiz işlemi bu program ile yapabiliriz.

İlk önce program kurulumunu yapman gerekiyor. Kurulum aşaması çok kolay.  Tüm Adobe Programlarını Kolaylıkla İndir başlıklı yazımı inceleyerek ilk aşamada programı indir ve kurulumunu yap. Kurulumunu yap derken zaten indirdiğin zaman kurulum da yapılıyor.

Bu programı uzun süreliğine, her yazın, her sayfan genellikle sitenin içerisinde her türlü görsel için kullanacağın için etkinleştirme işlemi yapman gerekecek çünkü kısıtlı bir deneme süresi veriyor bize. Ama Adobe gibi büyük ve kaliteli bir şirketin bunu bizlere ücretsiz sunmasını beklemek komik olurdu zaten.

Ama tabii ki, bunu ücretsiz şekilde yapmak mümkün.  Adobe Photoshop CC Etkinleştirme başlıklı yazımı inceleyerek bunu sadece 2 adımda en kolay şekilde yapa bilirsin.

Program kurulumunu ve aynı zamanda etkinleştirme işlemini yaptıysan artık resim optimizasyon ayarlarına başlaya biliriz.

Programı çalıştır ve hemen sonra  sürükle bırak yöntemini kullanarak optimizasyon yapmak istediğin resmi Photoshop programı üzerinde aç.

Daha sonrasında söyleyeceğim optimizasyon işlemlerine başla. Belirtmek isterim ki, bu yöntemi tam şekilde uygularsan tam şekilde verim alacaksın. Aynı şekilde bu yöntem tabii ki, tüm resimler için geçerli.

Resmi Photoshop üzerinde açtıktan sonra ilk önce sol alt kısımda  Belge:  yazısının tam karşısında resim boyutunu göre bilirsin.

Daha sonrasında yukarı kısımda yerleşen menülerden Görüntü ayarları üzerine gel ve Görüntü Boyutu seçeneğini seç. Aynı zamanda tek adımda  Alt+Ctrl+I  yaparak Görüntü Boyutu ayarlarına erişe bilirsin.

Wordpress Resim Optimizasyonu Photoshop

Daha sonrasında ise karşına sade ve her şeyi net olan bir ayar penceresi açılacak. Bu pencerede gördüğün gibi bir çok ayar mevcut.

 Fit To  ayarı bize verilen standart boyutlardan birini seçmemiz ve bu boyuta uygun şekilde resmimizi boyutlandırmamıza yarıyor.

 Genişlik, yükseklik  ayarları ise bildiğin gibi istediğimiz boyutları girerek resimlerimizi istediğimiz gibi boyutlandırmamıza yarıyor.

 Çözünürlük  ise bildiğin gibi çözünürlük ayarları yapmamıza yarıyor. Bu kısımda yaptığımız ayarlar da en az diğerleri kadar önemli. Aynı zamanda genişlik, yükselik ayarları karşısında yazılan piksel ise sadece bir ölçü birimi. Ben yazımda piksel üzerinden örnek vereceğim ve anlatım yapacağım.

Bu anlatımı yaparken tüm örnekleri bir resim üzerinden vermek istedim. Aşağıdaki görsel de örnek verdiğim resmi düzenlemeden önceki boyutu yazıyor. Bu boyutun Image Size(Görüntü boyutu) yazan kısmından 900 kb olduğunu göre bilirsin.

Wordpress Resim Optimizasyonu Photoshop

Optimizasyon işlemi için ilk önce resmimizin hangi boyutlarda olmasını istiyorsak onu ayarlamamız gerekiyor. Bunu Fit To bölümünden standart olarak seçmen yerine kendi istediğin rakamları girmeni öneriyorum. Zaten genişlik yada yükseklik ayarlarında her hangi birini ayarladığında diğeri ona uygun şekilde otomatik olarak değişiyor.

Resmi yeniden boyutlandırma senin seçimine kalıyor tabii ki ama ne kadar küçük ölçüler tercih edersen bir o kadar resmi optimize eder ve boyutunu düşürürsün.

Çözünürlük olarak baktığımız zaman ise yine sana kalmış. Çözünürlük değerini bildiğin gibi fotografı uzaklaştırdığında yada yaklaştırdığındaki kalite kaybından anlaya bilirsin . Bunu aşağıda verdiğim resimden göre bilirisn.

Düzenleme bittiğinde ise görsel boyutunun önemli ölçüde düştüğünü aşağıdaki resimden göre bilirsin. Aşağıdaki resimlerden sol tarafta olan  72 ppi  sağ tarafta olan ise  300 ppi  çözünürlüğünde. Görsel  %200  değerinde yaklaştırılmış. Kalite farkından açık şekilde çözünürlük önemini anlaya bilirsin.

Wordpress Resim Optimizasyonu Photoshop

Çözünürlük ayarı yaparken benim yazı içerisinde kullandığım çözünürlük genellikle 72 ppi oluyor. Evet çok fazla yaklaştırınca görüntü bozuluyor ama resmin kapladığı alan çok az oluyor.

Ayrıca eğer resmin genişlik ve yükseklik ayarlarını da doğru yaparsan çok falza yaklaştırmana gerek kalmaz. Benim önerim bu şekilde ama tabii ppi ayarları senin sitene göre değişir. Bu yüzden çözünürlük ayarını kendin yapmalısın.

Bu işlemler bittikten sonra dosya boyutunun ne kadar düştüğünü merak etmiyor musun? Aşağıdaki resmin Image Size(Resim ölçüsü) yazan kısma dikkatlice bakarsan 900 kb olan dosya boyutunun 197 kb’a kadar indiğini göre bilirsin. Bu gerçeten çok büyük bir fark.

Wordpress Resim Optimizasyonu Photoshop

Emin ol sadece şimdiye kadar yaptığımız optimizasyon sayesinde artık çok büyük hız farkı kazandık. Bu aşamayı bitirdiğimize göre şimdi resmin kaydetme işlemlerinde nasıl bir optimizasyon ayarı yapacağımıza bakalım.

Dosya>Dışa Aktar>Web için Kaydet( Save for Web) yolunu izle.

JPEG yazan kısma tıkladığın zaman bir çok farklı resim türünün olduğunu göreceksin ama bize gereken ve en iyi sonuç aldığım  JPEG ve PNG-8 . Bu yüzden sadece ikisini kullanacağız.

JPEG ayarları gerçekten zaten çok kolay. Kalite değeri dışında her şeyi resimdeki gibi yap. Kalite değeri ise bize gerekli olan kısım. Buradan resim kalitesini belirliyorsun ve buna uygun olarak resmin boyutu değişiyor.

Ben genellikle bu değeri 30 yapıyorum. Çünkü kalite ve resim boyutunu göz önünde bulundurduğum zaman en iyi sonucu bu değerin verdiğini düşünüyorum.

Bu ayarlamaları yaptığımda ilk optimizasyon sonucu 900 kb’dan 197 kb’a düşen boyut, ikinci optimizasyon sonrası 8 kb oluyor. Evet yanlış duymadın tam 8 kb. Bu değeri elde etmek uzaktan hayal gibi görünebilir ama gerçekten böyle.

Wordpress Resim Optimizasyonu Photoshop

JPEG resim tipini anladığına göre şimdi geçelim PNG-8 resim tipine. Bu resim tipini kullanarak görseli kaydedersen daha farklı sonuçlar alacaksın. Bu resim tipinde ise resim optimizasyonu adına yapacağımız 4 önemli ayar var.

İlk olarak  Algisal  yazan bölüme bakalım. Bu bölümden istediğin seçeneği seçerek renk efektleri ile oynama yapa bilirsin. Ama Algisal değerini seçmen tavsiyemdir. Çünkü bu değeri seçtiğinde en düşük resim boyutunu elde ediyorsun. Zaten bize de gerekli olan bu.

 Renkler ve Web’e uyma  kısmına geldiğimizde ise burada stabil bir rakam söylemek mümkün değil. Çünkü bu iki değeri bir birine uygun şekilde ayarlaman gerek. Aksi taktirde renk ayarlarında bozukluk olduğunu görürsün.

Wordpress Resim Optimizasyonu Photoshop

 Renk Taklidi  ayarlarına baktığında ise adından da anlaşıldığı gibi renkleri bir birine uygun hale getiriyor. Yani optimizasyon sonrası oluşabilecek keskin renk farkını önlemen için çok gerekli bir özellik.  Renk taklidi değerini seçerken dikkatli ol çünkü boyut farkını önemli ölçüde etkiliyor.

Bu kısımda da yapacağımız ayarlar bu kadardı. Bu yöntemi kulandıktan sonra ise ilk optimizasyon sonrası  197 kb olan dosya boyutu 12 kb’a kadar düştü. Sence de büyük fark değil mi?

PNG-8 ile JPEG tipleri resimden resime değişiyor. Bazen hem görsel, hem boyut anlamında anlamında JPEG bazen de PNG-8 iyi ola biliyor. Söylediğim gibi bu resime bağlı.

Tüm bu işlemler sonucu şimdi sıra geldi resmi sıkıştırma aşamasına. Evet gereken her şeyi yaptık ama çoğu zaman bu işlemler sonrasında bile sıkıştırma yapıldığında resim boyutu düşürüle biliyor.

Bunun için bir kaç farklı site var ama benim önerim TinyPNG sitesi. Çünkü kullanımı yeterince kolay ve verimliliği de çok iyi. Sadece siteye giriş yaparak istediğin resmi sürükle burak yöntemi ile siteye ekle.

Zatem eklediğin zaman otomatik şekilde sıkıştırma işlemi gerçekleşecek ve aşağıdaki resimden de gördüğün gibi Download yazısı oluşacak.

Wordpress Resim Optimizasyonu TinyPNG

Evet tüm optimizason işlemlerini bitirdik. Yazı uzun görüne bilir ama bunları uyguladığında artık senin için çok kolay olacak.

 Resim SEO ayarları  – Wordpress resim optimizasyonu ve SEO ayarları

Resimlerdeki SEO ayarları gerçekten bizim için çok önemli. Çünkü bizim doğrudan hit sayımızı bile etkileye biliyor. Resimler için doğru yapılmış SEO çalışması sayesinde görseli kullandığın yazına üst sıralara çıkmasında yardımcı ola bilirsin.

Aynı zamanda SEO çalışması yapılmış bir görsel Google Görseller sekmesinde aramalarda üst sıralarda çıkar. Bu da sitene doğrudan hit kazandırır.

Söylediklerim sadece resimlerdeki SEO ayarlarından bir kaç tanesi. Çok uzatmadan geçelim işlemlere.

İlk olarak tutalım ki her hangi bir resmi sitene yüklemek istiyorsun. İlk önce sitenin neresine yükleyeceğine bir bak. Örnek veriyorum ben WordPress Resim Optimizasyonu başlıklı bir yazı yazıyorsam ekleyeceğim görseli  a1029381.png   değil mutlaka  resim-optimizasyonu.png  yada benzeri bir isimle isimlendiririm.

Çünkü Google resimlerimizi ve ona uygun yazılarımız, sayfalarımızı üst sıralara görsel kalitesine bakarak çıkarmıyor. Google sadece yazıları okuya biliyor. Bizde bu yöntemle ona bu resmin ne ile alakalı olduğunu söylüyoruz.

Yani yazına bir resim eklediğin zaman resmin ismini yazındaki anahtar kelime ve benzeri ile değiştir, hiç bir Türkçe karakter kullanma ve boşlukların yerine uzun çizgi(-) kullan. Böylelikle Google resimlerimizi daha iyi tanıyacak.

Daha sonrasında görselleri WordPress sitene yükledikten sonra Altyazı,  Alternatif Metin, Görsel Başlık özelliği kısmına mutlaka anahtar kelimeni yaz. Anahtar kelimeni yaz diyorum da anahtar kelimeni hepsine aynı şekilde kopyala ve yapıştır demiyorum.

En iyi Wordpres eklentileri hakkında yazı yazdığını düşünürsek:

 Altyazı  kısmına WordPress eklentileri

 Görsel Başlık  kısmına En iyi WordPress eklentileri

 Altyazı  kısmına ise anahtar kelime ve benzerlerini uzun çızgi(-) ile ayırarak yaza bilirsin.

Tüm resimler için bunu uyguladığında emin ol mutlaka ama mutlaka sonuç alacaksın. Bunu kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

Bu söylediklerim kesinlikle SEO açısından çok önemli. Böylelikle belirlediğin anahtar kelime ile ilgili bir arama yapıldığında SEO çalışması yaptığın için Görseller sekmesinde senin resminde kendine mutlka yer edinecek. Aynı zamanda SEO uyumlu bu görseller yazılarının da üst sıralarda çıkmasına yardımcı olacak.

 >  Bu günkü yazım da bu kadardı. Bu söylediklerimi uyguladıktan sonra sakın hemen sonuç bekleme. Çünkü her şey bir kenara kalsın sadece yaptığımız resim SEO çalışması bile uzun vadeli bir çalışmadır. Bu yüzden yapman gereken sadece gerekenleri uygulamak ve sabretmek. Sonuç alacağından ise kesinlikle emin ola bilirsin. Bu yazımın da senin için yararlı, detaylı ve yeterince açıklayıcı olduğunu umuyorum.

 

 

2 Yorum “WordPress Resim Optimizasyonu ve SEO Ayarları

  1. I was more than happy to find this net-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful learn!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin