WordPress SVG Desteği Eklemek ile Kaliteli Logo Tasarımı

Wordpress SVG Desteği Eklemek

Bu gün yine bir WordPress yazısı yazmaya karar verdim. WordPress SVG desteği eklemek ile kaliteli logo tasarımı isimli bu konu gerçekten uzun zamandır yazmak isdeğim bir konuydu. Zaten biraz WordPress ile ilgileniyorsan biliyorsundur gerçekten çok büyük bir altyapı ve ne kadar öğrenirsen öğren ama sonu gelmiyor.

Bu gün ise bilmediginhersey.com’u kurduğum zaman bir çok sitede görmediğim ama aslında biz site sahipleri için çok yararlı olan WordPress’e SVG desteği eklemeyi, SVG desteği ile kaliteli logo tasarımları yapmayı detaylı şekilde anlatacağım. Lafı çok uzatmadan işlemlere geçelim ve ilk önce SVG desteğini nasıl ekleyeceğimizinden başlayalım.

 Eklenti yöntemi  – Wordpress SVG desteği eklemek

Bu yöntemi en başta vermek istedim çünkü en garantili, kolay ve akıllıca yöntem budur.Çünkü eklentiyi kurduktan sonra hiç bir işlem yapmana gerek yok. Sıradan png, jpg resimleri nasıl ekliyorsan SVG dosyasını da aynı şekilde ekleyeceksin. Yani hiç bir farkı olmayacak.

Bunun yanı sıra eklenti kurulumundan sonra eklentinin etkin kalmasına gerek yok. Sadece kullandığın zaman etkinleştirmen yeterli olacaktır. Kullanmadığın zamanlarda ise etkisizleştire bilirsin. Geçelim kurulum aşamasına

Yöntem 1

 1  Eklentiler>Yeni ekle yolunu izle.
 2  SVG Support yazarak arat.
 3  Kur yazısına tıklayarak kurulumu yap.
 4  Kurulum bittikten sonra aynı sayfada oluşan Etkinleştir yazısına tıklayarak eklentiyi etkinleştir.

Yöntem 2

Eğer İlk yöntemi kullanmak istemiyorsan  buradan eklenti dosyasını indir ve daha sonrasında da kolay bir şekilde  eklentiler>yeni ekle>eklenti yükle  yolunu izleyerek indirdiğin zip uzantılı dosyayı seçerek kurulumu yapa bilirsin. Bu senin seçimine kalmış.Wordpress SVG Desteği Eklemek SVG Support Genellikle ben her hangi bir eklenti sorun çıkardığı zaman eski sürümünü kurmak için ikinci yöntemi kulanıyorum.

Kurulum aşamasını da kolaylıkla tamamladık. Bu aşamadan sonra hiç bir işlem yapmana gerek yok sadece SVG dosyalarını normal ortam dosyaları gibi upload etmen yeterli olacaktır.

Söylediğim gibi eklentinin her zaman etkin kalmasına gerek yok. Kullanmadığın zamanlarda etkisizleştirmen yeterli olacak. Bu nedenle de sitende herhangi bir yavaşlamaya neden olmayacaktır.

 Kod yöntemi  – Wordpress SVG desteği eklemek

WordPress SVG desteği eklemek için eklenti kurmak istemeyenler için ise kod vereceğim. Ama ilk önce belirtmek isterim ki, bu kodlar bazı sitelerde çalışıyor bazılarında çalışmıyor. Ben bilmediginhersey.com’u ilk kurduğum zaman kod kullanıyordum ama bir süre sonra bu kodların çalışmadığını gördüm. Doğrusu o sıralar bunun WordPress güncellemelerinden sonra olup olmadığına da dikkat etmedim.

Mutlaka function.php dosyasının yedeğini al. Çünkü function.php dosyasında her hangi bir değişiklik sitenin tamamen açılmamasına neden ola bilir. Bu yüzden mutlaka yedek al. Daha sonra alt kısımda verdiğim kodları function.php dosyasına kopyalaman yeterli.


	function add_svg_to_upload_mimes( $upload_mimes ) {

	$upload_mimes['svg'] = 'image/svg+xml';

	$upload_mimes['svgz'] = 'image/svg+xml';

	return $upload_mimes;

	}
 

Söylediğim gibi benim tavsiyem eklenti kullanman. Şimdi geçelim SVG ve logo arasındaki ilişkiye.

 Kaliteli Logo  – Wordpress SVG desteği eklemek

Sitelerin geneline baktığımız zaman logo kısmı kaliteli olmuyor. Daha da yaklaştırdığımız zaman ise kalitenin iyice bozulduğunu görüyoruz. Ama bilmediginhersey.com’un logo kısmına dikkatlice baktığın ve yaklaştırdığın zaman hiç bir bozulma olmadığını göre bilirsin.

Tam 500% yaklaştırmama rağmen resimden de gördüğün gibi hiç bir görüntü bozukluğu yok. Çünkü logo yaptıktan sonra SVG olarak kaydettim ve bu şekilde kaydedilmiş dosyalar web ortamına uyumlu oluyor. Genel olarak baktığımızda bununla birlikte çok fazla avantajları var.

  Ne kadar yaklaştırırsan yaklaştır hiç bir bozulma olmuyor.

 2  İstediğin tüm boyutlara uyum sağlıyor. Yani responsive özelliği var (Tüm platformlar ve ölçülerle uyumlu). Hem mobil hem masaüstü yani istediğin platform ve istediğin boyutlara otomatik uyum sağlıyor .

 3  Boyutları ise normal resim boyutları ile aynı. Ama png, jpg, jpeg dosyaları gibi hiç bir sıkıştıma işlemi yapamazsın.

 4  Söylediğim gibi ne kadar büyütürsen büyüt hiç bir bozulma olmayacak.

Sadece bir kötü yanı var o da sitemize upload ettikten sonra hiç bir türlü kesme ve boyutlandırma işlemi yapamamamız. Zaten gerek te yok çünkü tüm boyutlara uyum sağlıyor.

Boyutlandırma işlemi yapamıyoruz derken svg dosyasını kaydettiğin zaman belirlediğin boyut o dosyanın en küçük boyutu olarak kalıyor. Logo tasarımı yaparken bunu göz önünde bulundurursan hiç bir sorun çıkmaz.

WordPress SVG desteği eklemek ile kaliteli logo tasarımı başlıklı yazım da bu kadardı. Senin için yeterince yararlı olduğunu umuyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin