WordPress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gün geçtikçe WordPress hakkında olan yazılarımın sayını arttırmaya çalışıyorum. Çünkü WordPress gerçekten çok geniş bir sistem ve paylaşılacak bilgilerin gerçekten sonu yok. Bu yazımda ise her site sahibinin mutlaka araştırdığı konu olan Wordpress tema seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler onlar hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Her birimiz site kurduğumuz zaman tabii ki, bir tema seçmek durumundayız. Çoğumuz bu işe başlarken temanın önemli olup olmadığını bile bilmiyor. Çünkü tema kelimesinin insaların kafasındaki anlamı görsel olarak kalmakta.

Ama WordPress tema seçerken o kadar detaylı şekilde incelemek gerekiyor ki, tema kelimesinin anlamı anlaşılsın. Bu yazımda hem ücretli hem de ücretsiz temalar hakkında bilgi vereceğim. Şimdi geçelim anlatıma.

 Ücretli tema mı ücretsiz tema mı?  – Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğin gibi Wordpress admin panelinden görünüm>temalar>yeni ekle yolunu izlediğin zaman karşına binlerce ücretsiz tema seçeneği çıkmakta. Haliyle Wordpress alt yapısını kuran kullanıcılar biraz gezindikten ve bu kadar ücretsiz temayı gördükten sonra ücretli temalara ne gerek kaldığını ve tamamen gereksiz olduğunu düşünmekteler.

Ama mantıklı düşündüğün zaman insanlar neden bu kadar tema varken örnek veriyorum neden  50-60$  para verip tema satın alıyorlar? Tabii ki ücretsiz temalara baktığımız zaman çok büyük farklılıkları olduğu için.

WordPress admin panelinden kurduğumuz temaların neredeyse hepsi benzer ayarlara sahip. Bu ayarlar ise fazlasıyla yetersiz. Örnek verecek olursam logo, ana renk, font değişimi gibi çok az sayıda ayar yapma seçeneği sunuyor.

Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerHaliyle sitene herhangi bir özellik eklemek istediğin zaman eklenti kurmak durumunda kalıyorsun. En basitinden ücretsiz temaların neredeyse hiçbirinde sosyal paylaşım butonları bulunmuyor.

Bunun gibi çok fazla eksiklikleri olduğu ve bizim de sitemizi eksik bırakmak istemememiz nedeni ile mecburen eklenti kuruyoruz.

Şimdi düşüneceksin bunları yapacak eklenti mevcutsa kurarız olur biter. Ama her şeyin iyi yönü olduğu gibi kötü yönü de var.

Sen ne kadar fazla eklenti kurarsan, sitendeki sorgu sayısı da bir o kadar çoğalır. Sorgu sayısı da ne kadar fazla olursa siten bir o kadar yavaş çalışır.

Google sıralamasına ve trafiğe site hızının direkt etki etmesini de göz önünde bulundurduğumuz zaman hız kesinlikle en dikkat edilmesi gereken şeylerin başında geliyor. Google  3 saniye altında  açılmayan siteleri hızlı siteler kategorisine almadığı için haliyle bizim de hızımızı 3 saniye altında tutmamız gerek.

Aynı zamanda kurduğun eklentiler seni tatmin edecek mi? İstediğin gibi siteni özelleştire bilecek misin? Çok fazla zaman talep ediyor ve istediğin sonuca gelmek gerçekten zor oluyor.

Diğer bir eksi yanına bakacak olursak neredeyse hiç bir ücretsiz tema seo’ya tam uyumlu şekilde olmuyor. Yani seo için optimize edilmiyor. Yine site trafiğinin ve site büyümesinin en en en temelinde duran şeylerden biri de seo olduğu için mutlaka bu konuya dikkat etmemiz gerekiyor.

Google bu konularda öyle inceliklere dikkat ediliyor ki emin ol ücretsiz temaların neredeyse hiçbirinde bunlara dikkat edilmiyor.

Tüm bunları göz önüne aldığımız zaman iyi bir temel atmak için ücretli bir tema alman gerekiyor. Ama yine de hiç bir şekilde ücretli tema alamam diyorsan o zaman tabii ki, alternatif bir yöntem var.

En iyi tema üreticisi olan MyThemeShop‘un sitesinde bazı ücretli temalarının ücretsiz sürümü kullanıcılara sunuluyor. Eğer ücretsiz tema kullanmaya kara verdiysen mutlaka MyThemeShop tercih etmeni öneririm. Emin ol adamlar ücretli temaların olduğu gibi aynı zamanda ücretsiz temaların da en iyisini yapıyorlar.

Ücretli tema dediğim zaman tabii ki, iyi bir ücretli temadan söz ediyorum. En iyi tema satıcıları MyThemeShop ve Themeforest. Alacağın temayı dünya genelinde en çok tanınan ve en iyi temaları üreten bu iki üreticiden almanı öneririm.

MyThemeShop dünya genelinde en hızlı temaları yapmasıyla ünlüdür. Yani senin için en önemli şey hız ise (Öyle olmalı) kesinlikle MyThemeShop’u seçmelisin.

Fiyat bakımından genel olarak baktığımız zaman Themeforest’den fiyatı yüksek olsa da kesinlikle hem hız hem de diğer yönleriyle fiyatının hakkını veriyor.

Diğer bir seçenek olan Themeforest ise MyThemeShop’dan kesinlikle geri kalmıyor. Çok fazla tema seçeneği mevcut ve istediğin fiyat aralığında tema bulman mümkün.

Themeforest hakkında küçük bir öneri vercek olursam Themeforest üzerinden tema almak istersen üst tarafta bulunan WordPress menüsünün üzerine gelerek site kategorisini seçtikten sonra Themeforest senin için temaları listeleyecek.

Aaşağıdaki resimdeki gibi arama özelleştirme çubuğu göreceksin. Burada  Sort by  kısmından  Best sellers  seçeneğini seçersen tüm zamanların en çok indirilen ve en iyi temaları senin için sıralanır.

 Seo uyumu  – Wordpress tema seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Söylediğim gibi bir temanın kesinlikle olmazsa olmazı seo uyumu. Yazıları yazarken seo’nun önemi ne kadar fazla ise temada da seo’nun önemi bir o kadar fazla. Sayfalardan tutmuş bileşen başlıklarına kadar tema seo açısından kusursuz olmalı. Yani tema da buna mutlaka dikkat ederek kendimizi Google’a sevdirmeye buradan başlamamız gerekiyor yani işin temelinden.

Bu söylediklerim ve bundan sonra söyleyeceklerimin temanın ücretli yada ücretsiz olması ile kesinlikle alakası yok. Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi GerekenlerÇünkü bunların hepsi tüm sitelerde ve tüm temalarda dikkat edilmesi ve önem verilmesi gereken şeyler.

 Hız  – Wordpress tema seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Eğer sitenin büyümesini ve gerçekten iyi bir site haline gelmesini istiyorsan o zaman hız senin arkadaşın olmalı. Tema ne kadar hızlı ise bir o kadar öndesin demektir.

Mantıklı düşündüğün zaman ne dediğimi anlayacaksın. Örnek veriyorum her hangi bir şey arıyorsun Google’da ve karşına çıkan bir siteye giriyorsun ama bekle bekle site açılmıyor. O siteyi bir daha kullanırmısın? Yada tutalım ki site çok geç açıldı ve istediğin bir bilgiyi edindin o site içerisinde gezinirmisin? Eminim senin de cevabın hayırdır.

Tabii temaya etki eden bir çok şey var bunların en başında da hosting geliyor ama kullandığın hosting firması çok ama çok hızlı olsa bile kullandığın tema yavaş ise kesinlikle iyi verim alamazsın.

Hız testini yapmak için GTmetrix sitesini kullana bilirsin. Burada alacağın pagespeed ve yslow değerleri 80’nin üzerindeyse tema hız konusunda geçerli not aldı demektir.

Daha sonra ise temanın demosu üzerinden her hangi bir yazıya giriş yap ve yazı url sini Gtmerix’e kopyala ve test et. Eğer  request(sorgu)  değeri 45 den fazla değilse temada hız konusunda sıkıntı yok demektir.

 Tema inceleme  – Wordpress tema seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ücretli yada ücretsiz olsun hiç fark etmez kullanacağın temayı kullanmadan önce en iyi şekilde test etmek için bu temayı kullanman gerek. Peki nasıl?

Bu işlemi yeni bir ücretsiz site oluşturarak yapacağız. Bu ücretsiz site bizim test sitemiz olacak. Eğer ücretsiz tema kullanacaksan zaten bildiğin yollardan temayı kurarak test ede bilirsin. Ama ücretli bir tema kullanacaksan durum haliyle değişiyor.

Ücretli bir tema kullanmak istiyorsan haliyle temayı almadan önce onu denemek ve incelemek istiyorsun. Ama bize hiç bir şekilde böyle bir şans verilmiyor.

Tabii ki ücretli temaların mutlaka demo’su oluyor ama bize gereken bunun yanında temanın admin panelindeki ayarlarını detaylı şekilde incelemek.

Bunu yapmanın bir tek yolu var. İntetnet üzerinden kullanacağın temayı ücretsiz şekilde indirerek test sitesine kurmak ve istediğin gibi incelemek.

Themeforest ve MyThemeShop üzerindeki çok fazla tema internet üzerindeki bir çok site tarafından bize ücretsiz Wordpress Tema Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenlerşekilde sunuluyor.  Tema ismi free download  şeklinde aratırsan aradığın bir çok ücretli temanın yasal olmayan ücretsiz halini bula bilirsin.

Peki ücretsiz test sitesini nasıl oluşturacağız? Bunun için kesinlikle hiç bir şekilde kullanımını tavsiye etmediğim ama ücretsiz test siteleri gibi işlerde bize çok fazla yardımı dokunan Hostinger‘i kullanacağız.

Zaten Hostinger sitesine giriş yaptığın zaman Türkçe bir arayüzle karşılaşacaksın ve bu yüzden kurulum aşaması çok kolay. Neredeyse 5 dakikalık bir zamanını alacak zaten. Şimdi geçelim muhtemelen aklında oluşmuş olan sorunun cevabına.

İnternet üzerinde ücretli temaların yasal olmayan ücretsiz sürümleri varsa neden onları kullanmıyoruz da ücret ödeyerek satın alıyoruz?

Çünkü bu temaların ücretsiz şekilde dağıtılma sebepleri var. Bunlardan en basiti tema içerisine gömülen kodlar sayesinde  sitenin çalına bilmesi. Kesinlikle ama kesinlikle bu yöntemle ücretli temaları sitene kurma. Eğer ücret ödeyemiyorsan mutlaka ama mutlaka bu yöntemi kullanmaktan kaçınmalı ve ücretsiz temaları tercih etmelisin.

Bu yazım da bu kadardı. Verdiğim bilgilerin senin için detaylı ve faydalı olduğunu umuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin