WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme – Tek Tıkla

WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme

Artık WordPress yedek alma nasıl yapılır? WordPress site nasıl taşınır? WordPress site taşırken nelere dikkat etmeli? gibi soruları fazlasıyla duyar oldum. Bu yüzden bu gün WordPress üzerinde tek tıkla yedek alma ve geri yükleme işlemini ayrıntılı şekilde anlatacağım.

Günümüzde bazı hosting firmalarının yetersiz performansı, domain değişikliği ve bunun gibi bir çok sebepten WordPress kullanıcıları yedek alma ve bunun yanında bire bir sitelerini kopyalama konusunda sorun yaşıyor.

Bu işlemi yapmak için aslında çok fazla yöntem var. Ama ben bu yazımda sadece 1 tanesi hakkında detaylı bilgi vereceğim. Neden mi? Çünkü bu yöntem ile WordPress sitemizin tek tıkla, en kısa sürede, en güvenilir şekilde yedeğini almak mümkün.

Bu işlemi WordPress yedek alma eklentisi olan All-in-One WP Migration eklentisi ile yapacağız. İlk önce söylemek isterim ki, eklenti siteni hiçbir türlü yormayacak. Çünkü site yedek alma işleminden sonra eklentiyi sile bilirsin.

Aldığın yedeği geri yükleme gibi bir ihtiyacın olduğu zaman eklentiyi kurarak aldığın yedeği sitene geri yükleye bilirsin. Yedeğini geri yükledikten ve eklenti ile işin bittikten sonra eklentiyi hiç bir sorun yaşamadan sile bilirsin. Şimdi hızlıca yapacağımız işlemlere geçelim.

 Eklenti kurulumu  – WordPress yedek alma ve geri yükleme

 1  Eklentiler>Yeni ekle yolunu izle.
 2  All-in-One WP Migration yazarak arat.
 3  Kur yazısına tıklayarak kurulumu yap.
 4  Kurulum bittikten sonra aynı sayfada oluşan Etkinleştir yazısına tıklayarak eklentiyi etkinleştir.

Kurulum işlemi bu kadar. Gördüğün gibi yeterince kolay.

 Eklenti kullanımı  – WordPress yedek alma ve geri yükleme

Admin paneli yan menüden All in One WP Migration>Export sayfasına giriş yaptıktan sonra  zaten çok sade bir arayüzle karşılaşacaksın. Bu sade arayüzdeki tüm özellikleri kullanmayacağız çünkü bize gerekli olmayan özellikler mevcut.

Eklenti arayüzü İngilizce ve Türkçe dil desteği mevcut değil. Ama bu bizim için sorun değil çünkü tüm detaylarıyla eklenti ayarlarını açıklayacağım. Geçelim ayarlamaları yapmaya.

Yedek alma

 Advanced options  Bu  menü bize çok gelişmiş seçenekler sunuyor. Bu seçeneklerden istediğimizi işaretleyerek aldığımız yedek dosyasına eklenmesini engelleye biliriz.

WordPress yedek alma ve geri yükleme All in One Wp Migration

Do not export spam comments – Bu seçeneği işaretlersen spam yorumlar yedeğe dahil edilmeyecek.

Evet Advanced options ayarlarını yaptıktan sonra geçelim Export to ayarlarına.

Export to isimli açılır menüye tıkladığın zaman karşına resimdeki gibi bir görüntü çıkacak.

WordPress yedek alma ve geri yükleme All in One Wp Migration

Burada bize 7 tane seçenek sunuluyor ama bize gerekli olanı File seçeneği. Artık tüm ayarlamalardan sonra yedek alma aşamasına geçelim.

 1  File seçeneğine tıkladığın zaman karşına aşağıdaki resimde gördüğün gibi bir görüntü çıkacak. Bu aşamada yapman gereken sadece beklemek. Site dosyalarının büyüklüğüne göre bu işlem uzun süre bilir.

WordPress yedek alma ve geri yükleme All in One Wp Migration

 2  Daha sonra karşına resimdeki gibi bir görüntü çıkacak. Bu görüntü çıktığı zaman yedek alma işlemi tamamlanmış demektir.

 3  Download yazısına tıklayarak wpress uzantılı yedek dosyasını indir.

Yedek dosyası wpress uzantılı olduğu için üzerinde herhangi bir düzenleme yapman çok zor. Zaten her hangi bir düzenleme yapmanı da önermiyorum.

Gördüğün gibi yedek alma işlemi bu kadar kolay. Aynı zamanda tam olarak sorunsuz şekilde dosyalarının yedeğinin alındığından emin ola bilirsin.

Yedeği geri yükleme

Yedek alma kadar yedeği geri yükleme aşaması da çok kolay.

 1  İlk olarak WordPress admin paneli yan menüden All in One WP Migration>Import yolunu izle.

 2  Karşına çıkan sayfadan Import from isimli açılır menüye tıkla.

 3  File seçeneğine tıkla ve yüklediğin wpress uzantılı yedek dosyasını seçerek geri yükleme işlemini başlat.

 4  Karşına resimdeki gibi bir görüntü çıkacak. Yedek alma eklentisi işini bitirene kadar sadece bekle.

WordPress yedek alma ve geri yükleme All in One Wp Migration

 5  Eğer geri yükleme sırasında her hangi bir uyarı çıkarsa Continue yazısına tıklayarak geri yüklemeyi devam ettir.

Geri yükleme işlemi bittikten sonra sitende en ufak bile değişiklik olmadığını göreceksin. Yazılarında sayfalarına kadar her şey bıraktığın gibi olacak. Çünkü gerçekten bu eklenti işini çok iyi yapıyor.

Yedekleme işlemini ftp kullanarak da yapmak mümkün. Ama bu yöntemle yedek alıp ve geri yüklediğimiz zaman bir çok aşamadan geçmen gerek. Haliyle bu durumda sorun yaşanma ihtimali de fazla. Eminim şimdi neden bu yöntemi sana önerdiğimi anlamışsındır.

Evet bu yazım da bu kadardı. Senin için yararlı ve yeterince detaylı anlatım olduğunu umuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin