WordPress İstediğin Yere Otomatik Reklam Ekleme

Wordpress Otomatik Reklam Ekleme

Gün geçtikçe internet üzerinde siteler önemli ölçüde çoğalıyor. Artık site oluşturmak, blog oluşturmak zevk meselesi olmaktan çıktı ve bir işe dönüştü. Nasıl mı?

Tabii ki reklamlar sayesinde. Birçoğumuz Google birçoğumuz ise diğer reklam firmaları ile çalışıyor. Bu yüzden ilk önce belirtmek isterim ki, WordPress üzerinde reklamları istediğin yere otomatik olarak ekleme işleminin hangi reklam firmasıyla çalışmanla alakası yok. Yani bu yazım tüm reklamlar için geçerlidir.

Bildiğin gibi reklamlardan en iyi sonuç almak istiyorsan yerleşimi çok ama çok dikkatli yapmalısın. Ama bunu tek tek yapmak ne kadar mantıklı?

Çünkü reklam başvurusu genelde site az da olsa geliştikten sonra yapılıyor. Bu süre zarfında sitende olan yazı sayını durmadan arttırdığını düşünürsek reklamları yazılarına tek tek eklemen çok zor olur. Bu yüzden otomatik reklam ekleme yöntemini kullanarak bu işi çok kolay şekilde yapacağız.

Bu işlemi çok gelişmiş ama sitemizi neredeyse hiç yormayan Ad Inserter eklentisi ile yapacağız. Şimdi ise reklamlar otomatik olarak nasıl eklenir sorusunun cevabına geçelim.

 Eklenti kurulumu  – Wordpress otomatik reklam ekleme

 1  Eklentiler>Yeni ekle yolunu izle.
 2  Ad İnserter yazarak arat.
 3  “Kur” yazısına tıklayarak kurulumu yap.
 4  Kurulum bittikten sonra aynı sayfada oluşan “Etkinleştir” yazısına tıklayarak eklentiyi etkinleştir.

Kurulum işlemi bu kadar. Gördüğün gibi yeterince kolay. Hadi çok uzatmadan geçelim eklenti kullanımının tüm detaylarıyla anlatımına.

Eklenti kurulumu ve etkinleştirmesini tamamladıktan sonra  Ayarlar>Ad Inserter  yolunu takip et. Karşına eklenti arayüzü çıkacak. Şimdi yapacağımız aşamalara geçelim.

 Eklenti ayarları  – WordPress otomatik reklam ekleme

Eklenti ayarlarını ilk açtığın zaman karşında resimdeki gibi bir görüntü olacak.

Burada yukarı kısımdaki numaralar reklamlarının sayını göstermekte. Yani istediğin kadar reklam ekleye bilir ve her biri için ayrı ayrı ayarlamalar yapa bilirsin. Zaten bu eklentinin en beğendiğim ve en güzel özelliklerinden biri de bu.

“Block 1” yazan kısım ise reklamın ismi olan kısım. Reklamları karıştırmamak için bu kısmı düzenleyerek her reklam için istediğin ismi kullana bilirsin. Bu iyi bir özellik çünkü reklamları isimlendirdiğin zaman hangi reklamı nerede yerleştirdiğini karıştırman gibi bir durum olmaz. Bunun yanı sıra reklam istatistiklerini incelediğin zaman reklamların verimine göre sık sık düzenlemeler yapacaksın ve bu durumda da isimlendirme sana çok kolaylık sağlayacak.

Siyah kısıma ise reklam kodlarını ekliyorsun. Tabii ki, kodları bu kısma ekledikten sonra kodlar üzerinde istediğin gibi değişiklikler de yapabilirsin.

Eklentinin tek eksik yanı Türkçe destek verilmemesi. Ama o kadar da büyütülecek sorun değil çünkü tüm ayarlar hakkında tek tek bilgi vereceğim. O zaman lafı çok uzatmadan ayarlamalara geçelim.

 Automatic Insertion  Buradan reklamımızın yerleşimini ayarlıyoruz. Yani yazı altı-üstü-ortası, başlık altı, paragraf sonrası gibi bir çok yerleştirme seçeneği mevcut.

 Before Post  Bu seçeneği seçersen reklam en üst kısımda gösterilecek. Yani yazı ismi dahil olmak üzere tüm yazı alanının üzerinde görünecek.

 After Post  Bu seçeneği seçersen reklam en alt kısımda gösterilecek. Yani yorum kısmı dahil olmakla birlikle sitenin en alt kısmında footer’dan önce görünecek.

 Before – After Content  Bu seçeneği seçersen reklam sadece yazı içeriğinden önce yada sonra görünecek.

Aynı zaman da bu seçeneği seçtikten sonra “Post/Static page must have between” yazan kısım oluşacak. Burada örnek veriyorum 1000 kelimelik makalen var bu makalenin sadece 400-700 kelime sayısı arasındaki kısmında reklamın görünmesini ayarlaya biliyorsun. Sence de çok güzel özellik değil mi?

Mesela yeni reklam ekliyorsun ve bu reklamın sadece kelime sayısı 2000 kelimeyi geçtiği zaman görünmesini istiyorsun. O zaman bu aralığı 2000-5000 arası yaparak bu reklamı sadece 2000-5000 kelime arasında görünür hale getiriyorsun.

 Before – After Excerpt  Bu seçenekler yazının özet kısmı için geçerlidir. Yani neredeyse hepimizin sitesinde olan yazının devamını oku şeklinde kısaltılmış hali için geçerlidir.

 Before – After Paragraph  Bu seçenek sayesinde her hangi bir paragraf sırası seçerek reklamı bu paragrafın hemen altına veya hemen üstüne ekleye biliyorsun. Aynı zamanda  “Post/Static page must have between” ayarı da bura için geçerli.

Paragraph Number yazan kısma hangi rakamı yazarsan o rakam paragraf sayısını belirleyecek. Yani örnek veriyorum 10 yazarsan ve After Paragarph seçersen reklam 10’uncu paragraftan sonra görünecek. Geçelim bir sonraki aşamaya.

Resimden de gördüğün gibi burada reklamın nerelerde görüneceğini seçiyoruz. Eklenti burada bize yeterince gelişmiş seçenekler sunuyor.

 Posts  Bu seçeneği aktif hale getirdiğin zaman reklamları istediğin yazılara otomatik yada manuel şekilde ekleye biliyorsun.

Açılır menü bize 3 seçenek sunuyor:

On all seçeneğini seçtiğin zaman reklamlar tüm yazılarında otomatik olarak görünür.

Only all except selected seçeneğini seçtiğin zaman ise yine tüm yazılarında aktif hale gelir ama istediğin yazıya girerek bu yazı için reklamı deaktif hale getire bilirsin.

Only on selected seçeneğini seçtiğin zaman ise reklam hiç bir yazın için aktif olmuyor ve sen tek tek istediğin yazılara girerek onu aktif hale getiriyorsun.

 Static pages  Bu seçeneği aktif hale getirdiğin zaman reklamları istediğin sayfalara otomatik yada manuel  şekilde ekleye biliyorsun.

Aynı şekilde burada da açılır menü bize 3 seçenek sunuyor:

On all seçeneğini seçtiğin zaman reklamlar tüm sayfalarda otomatik olarak görünür.

Only all except selected seçeneğini seçtiğin zaman ise yine tüm sayfalarda aktif hale gelir ama istediğin sayfaya girerek bu yazı için reklamı deaktif hale getire bilirsin.

Only on selected seçeneğini seçtiğin zaman ise reklam hiç bir sayfa için aktif olmuyor ve sen tek tek istediğin sayfalara girerek onu aktif hale getiriyorsun.

 Homepage  Bu seçeneği aktif hale getirdiğin zaman reklamlar ana sayfada da görüntülenir

 Search Page  Bu seçeneği aktif hale getirdiğin zaman reklamlar arama yapıldığı zaman sonuçlar gösterilen sayfada da görünür.

 Category Pages  Bu seçeneği seçersen reklamlar kategori sayfalarında da görünür.

 Tag/Archive Pages  bu seçeneği seçtiğin zaman reklamlar etiket ve arşiv sayfalarında da görünür.

Şimdi geldik reklamı sidebar(yan menü) kısmına ekleme ve bunun yanında bize verilen kodlarla reklamları istediğimiz yerelere ekleme işlemlerine.

Resimden de gördüğün gibi Widget yazısı karşısında zaten eklenti ayarlarına ilk girdiğin zaman tik olacak.

 Sidebar  Bu seçeneği aktif hale getirirsen reklamı sidebar kısmına ekleye bilirsin. Aktif hale getirdiğin anda eklenti seni bileşenler sayfasına otomatik olarak yönlendirecek.

Resimdende gördüğün gibi bileşenler sayfasında Ad Inserter isimli bileşen göreceksin. Böylelikle bu bileşeni aktif hale getirip, istediğin reklamı da seçtikten sonra reklamın sidebar kısmında görünecektir. Gördüğün gibi kullanımı yeterince kolay.

 

 Shortcode – Php function  bu kodlar ile reklamları istediğin yerlere manuel olarak yani kod şeklinde ekleye bilirsin. Bu seçenek bize reklamı yazılar, sayfalar, sidebar’a ek olarak sitenin istediğimiz her yerinde gösterme imkanı sunuyor.

Ad Inserter eklentisi ile istediğimiz her yere otomatik reklam ekleye bildiğimiz gibi aynı zamanda reklamların hangi cihazlarda görüntülenmesini de seçe biliyoruz.

 Use clint-side detection to show only on  Bu seçenek sayesinde resimden de gördüğün gibi reklamı bilgisayar, tablet, telefon üzerinde istediğimiz şekilde görünür hale getire biliyoruz.

Desktop seçeneğini aktif hale getirdiğinde reklamlar sadece bilgisayarlarda görünür.

Tablet seçeneğini aktif hale getirdiğin zaman reklamlar sadece tabletler üzerinde görünür.

Phone seçeneğini aktif hale getirdiğin zaman reklamlar sadece telefonlar üzerinde görünür.

Örnek veriyorum aynı zamanda desktop, tablet, telefon seçeneğini aktif hale getirirsen tabii ki, reklam tüm cihazlarda görünür hale gelir.

Bu kısımda yapmamız gereken işlemler bitti. Şimdi geçelim yukarı menüdeki List sekmesine. List sekmesine tıkladıktan sonra resimdeki gibi aşağıda yeni bir bölüm oluşacak.

Bu bölüme istediğin kategori, yazı veya herhangi bir url ekleyerek bunların içerisinde reklamın görünmesini yada görünmemesini ayarlaya biliyorsun. Yani istisnalar ayarlıyorsun.

Buraya kategori, yazı yada kategori eklersen isimleriyle değil id numaraları ile eklemelisin. Peki nasıl yapacaksın?

Sayfalar üzerinden örnek vereceğim. İlk olarak sayfalar>tüm sayfalar yolunu izle. Burada her hangi sayfanın üzerine geldiğin zaman tarayıcının sol alt kısmında resimden de gördüğün gibi yazı oluşacak.

Id numarası,  post=   ile  &action  yazısı arasında yazan numara. Bu id bulma yöntemi tüm yazılar, kategoriler, sayfalar için geçerlidir.

Bu yazım da bu kadardı. Senin için detaylı ve faydalı olduğunu umuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin