Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir – Özgüven Eksikliği

Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir

Bu yazımda seninle  her gün karşımıza çıkan ve bizlere çok büyük sorunlar yaratan özgüven eksikligi hakkında konuşacağım. İlk baştan söylemeliyim ki, bir çok sitede yazılan özgüven eksikliyine son, kesin çözüm gibi şeyler söylemeyeceğim. Çünkü bunlar gerçek dışı şeyler. Benim burada sana öyle yap böyle yap dememle sen aynı şeyleri birebir yapmayacaksın ve benim söylediklerimin yanlış olduğunu düşüneceksin. Bu yazımda tamamen kendi tecrübelerim ve öğrendiklerimi paylaşacağım bu yazımı ne kadar dikkate alır ve en önemlisi uygularsan yapamama korkusu nasıl yenilir sorusuna da o kadar iyi cevap vermiş olursun. Dikkatli oku ve okudukca da düşün.

Yapamama korkusu nasıl yenilir – Birisi yapamasa bile sen yapa bilirsin

Evet yanlış okumadın.Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir Birisi yapamasa bile sen yapa bilirsin. Hatırlarsan çocukluktan beri ben bunu yapmak istiyorum yada yapacağım dediyimizde hep birileri, örnek veriyorum büyüklerin onu ben, benim amcam bile yapamadı sen nasıl yapacaksın? mümkün değil gibi kelimelerle bize müdahile etdiler. İşte bizim asıl yapamama duygumuzun bu kadar büyümesinin sebebi de bu oldu. Yani artık bir süre geçtikten sonra biz buna inanmaya başladık. Bunu iyice bir düşün. Dünyanın ilk bilgisayarı nasıl üretildi? Birilerinden örnek mi alındı? hayır.  Çünkü zaten bu ilk bilgisayardı. Sadece MÜMKÜN  olduğuna inanıldı. Anahtar kelime MÜMKÜN kelimesi. Birşeyler yapmak için birisinin yapmasına ihtiyacın yok. Sen mümkün olduğuna inandıysan her şey mümkün. Hatta yapamama dugusu bizi o kadar korkutmuşki birisinin hatta yüzlerle kişinin yaptığı bir şeyi yaparken bile çekiniyoruz ve yapamayacağımız için korkuyoruz. Fakat bu sorunun çözümü MÜMKÜN kelimesi. Eğer aklında kendi içinde birşeyin mümkün olduğuna inanıyorsan mümkündür ve sen bunu yapa bilirsin. Eğer bir şey mümkense sen onu yapa bilirsin. Başkaları tarafından yapılmayan ve yapılamayan bir şeyse yine yapa bilirsin çünkü mümkün. Buna kendi beyninde karar verip yolunu çizmen gerek. Aksi taktirde ömrünün sonuna kadar içindeki yapamam korkusuyla yaşayarak binlerce bu korku yüzünden hayatını sıradan, özgüvensiz, gereksiz geçirenlerden biri olacaksın.

Dışarıdan söylenenleri duyma! – Yapamama korkusu nasıl yenilir

Her hangi bir şey yaptığında etrafında olan kişiler yani arkadaşların, yakınların ve başkaları. Hep çok zor, imkansız, yapamazsın, sen kimisinki onu yapa bilesin gibi şeyler söylerler. Bu bizim motivasyonumuzu önemli şekilde düşürür ve farkında olmadan kendimizi pes etmiş buluruz ve hatayı kendimizde ararız. Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir - Özgüven EksikliğiGüçsüz, beceriksiz olduğumuzu düşünürüz. Ama aslında bunun sebebi duyduklarımız yani motivasyonumuzu alt üst eden kişiler. Onları susturamayız evet ama duymazdan gele biliriz.Birşeyi sakın unutma eğer insanların söylediklerini duyarsan yerinde sayarsın, duymazdan gelirsen her zaman ilerlersin. Bunuda unutma sen ne zaman hatalar yapıp düşersen yada birşeyi yapmaktan vazgeçersen etrafındakileri sevindirirsin. Kulaklarını tıka ve yalnızca ilerlemeye bak. Başkalarının ne düşündüğünü düşünen ve başkalarını dinleyen insanlar her zaman düşerler ve hiç bir zaman kalkamazlar. Evet yapamama korkusu nasıl yenilir bunun için sana yardım etmeye çalıştım. Bu konunun devamını yeni yazılarda paylaşarak sorunu hall etmene yardımca olmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin