Youtube Para Kazanma Yöntemleri 2016 – En Etkili Yöntemler

Youtube Para kazanmak 2016

Gün geçtikce bildiğin gibi teknoloji dünyası büyüyor ve durmadan kendini geliştiriyor artık yaşlılar bile teknolojiye merak etmeye başladılar. Zaman geçti ve haklı olarak insanlar benim gibi, bu kadar kullanılan ve insanları bu kadar esir almış bu interneti neden her şey için kullanırken para kazanmak için kullanmayalım diye düşündüler. Bu duruma hak veriyorum çünkü paraya çevirmek için o kadar çok kaynak var ki, kullanmamak benim fikrime göre akılsızlık olur.

Bazıları internet üzerinde oyun videoları izliyor ve ya gülmek için birşeyler ve birileri bundan para kazanıyor. Bu dünyada sen, ben dahil neredeyse herkesin internet kullandığını göz önünde bulunduruyorum ve aklıma gelen şey dünya kadar alıcı. Nedeni ise çok basit. İnsanlar internetten sürekli bir şeyler istiyor. Tıpkı günlük hayatta istediklerimiz gibi. Geçelim YouTube para kazanma yöntemleri ile ilgili tüm bildiklerimi sana anlatmama.

YouTube para kazanma 2016 – Bu işte para kazanmanın yöntemi nedir?

Örnek veriyorum çikolata almak istediğinde ne yaparsın? parasını verip alırsın. İnternet dünyasında da böyle. Örnek veriyorum asıl konumuz olan YouTube üzerinden para kazanmak için video paylaşan birisinin videosunu izleyerek ona para ödüyorsun. Tabii şimdi düşüneceksin video izletmeyle paramı kazanılır? YouTube para kazanma yolları derken bumu kastedliyor?

Tabii ki, mantık öyle değil. Tutalım ki, sen birisinin YouTube üzerinde para kazanmak için yayımladığı bir videonu izliyorsun. Para kazanmak için diyorum çünkü para kazanmak için yayımlanan videolarda reklam olur. Evet insanlar videosunu paylaşıyor ve videonun içerisinde farklı yerlerde bize reklamlar gösteriyor ve para kazanıyor. Bu işin matığı bu kadar basit aslında. Bu ortamda insanların hepsi alıcı konumuna geçiyor ama çoğunluluk bunun farkında bile değil. 

YouTube para kazanma 2016 – Alıcı ve satıcı arasındaki mantık

Evet bu işi yapacaksan yani kafana koydun ve YouTube üzerinden para kazanacaksan ilk önce bu işte mantık nasıl işliyor anlamalısın. Küçükten büyüye doğru bu işte tüm alıcı ve satıcıların konumunu senin kafanda aydınlatmamız lazım. Bu işte her şeyin gelip bağlandığı nokta olan izleyici sadece alıcı. Çünkü o sadece bizim videolarımızı izliyor ve kendine bilgi topluyor yada gülüyor, eğleniyor bu hiç önemli değil sonuç değişmiyor YouTube sisteminde izleyciler sadece alıcılardır.

Video dahili onlara hiss etdirmeden satdığımız reklam sayesinde biz bu konumda satıcı oluyoruz. Sence sadece satıcımıyız peki? Hayır hemde alıcıyız. Çünkü youtubenin reklamlarını alıp satıyoruz. Bu bizi gerçek bir satıcı yapıyor. Peki bir düşün biz neyin reklamını.yayımlıyoruz? yani YouTube bize kendinin reklamını mı veriyor? Seninde anlayacağın üzere hiç mantıklı değil. Bu durumda YouTube hem alıcı hemde satıcı oluyor. Şirketler, reklam verenler yada her kim olursa olsun reklam teklifi alıyor ve alıcı konumuna geçiyor ve daha sonra reklamları bize satarak satıcı konumuna geçiyor.

Youtube-Para-Kazanma-Yontemleri-2016Analayacağın üzere YouTube bu işin en büyüyü değil. Bizi ilgilendiren asıl kısım YouTube olduğu için ondan daha büyük yerde duranlarla çok fazla ilgilenmiyoruz. Ama işin aslı öğle değil. Bu hikayede karanlık kalan yer neresi? Tabii ki reklamları yayımlaması için YouTube’a reklam verenler. Reklam verenlerde hem alıcı hemde satıcılar. Para vererek YouTube’dan izlenme satın alıyorlar. Reklam verenleri hemde satıcı olarak konumlandırıyorum. Bir düşün eğer reklam veren olmasa baştan tutmuş sona kadar bu işte para döner miydi? Reklam veren olmasa YouTube parayı nerden alıp, nereye verecekti? Yani bu anlattıklarımın Youtube’dan  para kazanan varmı? sorusuna tam olarak yanıt olduğunu düşünüyorum.Herlade YouTube para kazanma oranlarını azda olsa tahmin etmişsindir.

İşim mantığını anladığına göre işe koyulmanın vakti geldi. Bu işe başlamaya gerçekten kara verdiysen bile sana bu işe başlamadan mutlaka bilmen gereken, “bu sorunları bilseydim bu işe başlamazdım” dedirtecek ve karşılaşman kaçınılmaz olan tüm sorunları tam detaylı şekilde ve tecrübelerime dayanarak anlatacağım.

Çünkü çok iyi şekilde tecrübelerimden biliyorum ki, bunları blmeyen ve Youtube’dan para kazanma oranlarına bakarak, kanal açıp en fazla 4-5 aylık bir sürede kanalını kapatan binlerce youtuber var. Heralde bunlardan biri olup benim, senin ve hepimizin hayatında en önemli şeylerden biri olan zamanı ve zahmeti çöpe atmak istemezsin. Çünkü zamanında ben bunları hiç bir kaynaktan detaylı şekilde okumadım ve açıkcası çok umursamadım ve bu nedenle 4 ay içinde boşa giden zaman ve zahmetim için şimdi bile çok ama çok kızıyorum.

YouTube para kazanma 2016 – Tecrübelerimden oluşan gerçek bir kılavuz

2016 şubat ayıydı ve ben artık evde boş boş oturmaktan ve hiç bir şey yapmamaktan sıkılıyordum. Araştırma yaptım ve YouTube üzerinden para kazana bileceğimi öğrendim. Araştırma dediğim sadece 2-3 saatlik bir araştırma. Neyse YouTube’dan para kazanma oranları, YouTube para kazananlar listeli gibi bir çok videolara baktım. Günümün büyük bir kısmını bilgisayar karşısında geçtiğini düşünerek kendime “çok kolaymış hemen başlayayım” dedim ve bir kanal oluşturdum. Bu işte iyi paralar kazanacağımı düşünüyordum.

Youtube-Para-Kazanma-Yontemleri-2016Çünkü bu kadar kolay mı? sorusunu hiç kendime sormamıştım. Bu işe çok hevesle başladım. Söylediğim gibi günümün büyük kısmı bilgisayar karşısında geçtiği için her zaman yeni şeyler öğreniyordum. Adobe İllustrator programını açtım ve bir logo yaptım kendime. Bu işi ciddiye almıştım ve profosyonel şekilde yapmak istiyordum. Logo tasarımı, cover tasarımı derken sitemde para kazanmayı aktif hale getirdim ve videolar hazırlamaya başladım.

Videolarımı paylaşıyor ve hiç bir izlenme gelmediğini görüyordum. Haliyle morelim bozuluyordu . Neyse videolarımı Facebook üzerinde paylaştım ve hiç bir dikkat çekiciliyi olmayan bilgi videolarım çok az izlenme aldı. Bu durum 1 ay devam etdi. Artık sadece videolarımı paylaşıp hiç bir şey yapmadığımda çok azda olsa kanalıma ziyaretçiler geliyordu. Çok az ziyaretçi gelmesi durumu 2 ay kadar devam etdi. Neyse benim morelim çok bozulmuştu.

Düşünsene her gün yeni bir video hazırlıyorum yani seslendiriyor, montajını yapıyor, cover tasarımını yapıyor en önemlisi ise en az 4 saat zamanı harcıyorsun ve 4 ay sonunda  her videonda 50-120 arası izlenme var. YouTube üzerinde para kazanma videolarına bakıyordum ama tabii ki bu izlenmeyle hiç bir gelir elde etmem mümkün değildi. Hele Türkiye dahilinde asla.

4 ay geçti ve ben resmen pes ettim. Artık kanalımda hiç bir video yerleştirmedim ve hiç bir şekilde ilgilenmedim. Aradan biraz zaman geçti ve “Hipnoz” isimli videomun 3000 izlenmeye ulaştığını gördüm. Belkide benim için o an hayatımda en çok pişman olduğum andı. Çünkü bu kadar zahmet ve en önemlisi zamanımı değerlendiyi zamanda çöpe atmıştım.

Bunun nedeni neydi peki? bunun en büyük nedeni bu işe başlamadan bunları bilmememdi. Yani ben hiç bir şekilde 3 ay içinde 100 izlenme alan videomun neredeyse 1 ay içinde 3000 izlenme alacağını bilemezdim. 3 ay içinde zar zor 34 abone toplamıştım. Ama ilgilenmediğim o 2 aylık zamanda abonelerimin azalması gerekirken YouTube kanalım 46 aboneye ulaşmıştı.

Hiç bir kaynaktan böyle sorunla karşılaşacağımı düşünmediğim için bu işi burakmıştım. Yeniden YouTube para kazanma işlerine de dönmeği düşünmüyorum zaten. Çünkü artık içinde bulunduğun sitem var ve bu sitemi çok seviyoyrum ve gerçekten okuduğun bilgileri severek yazıyorum.

YouTube para kazanma 2016 – Benim yaşadıklarımı sen yaşama

İlk olarak bir şeyi anla YouTube üzerinden para kazanmak MÜMKÜN!  “Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir – Özgüven Eksikliği” isimli yazımı şiddetle okumanı tavsiye ediyorum. Çünkü bu makalemi okursan MÜMKÜN derken tam olarak ne demek istediğimi anlayacaksın. Aynı şeyleri gereksiz olarak burdada yazmak istemedim.
Bu iş zor. Çünkü milyonlarca videolar içerisinde ön sıralara çıkmalısın. Videon ne kadar ön sırada olursa anladığın üzere senin izlenmen de bir o kadar artar. Ama  MÜMKÜN 

Bilmelisin ki, videolarının izlenme alması uzun süreç olacak. Yani “en az”  6-7 ay sürecek. Bu da sabır demek. Çünkü gerçekleri şimdiden bilmen gerek. Kendimizi kandırmayla hiç bir yere varamayız. Youtube-Para-Kazanma-Yontemlei-2016Eğer gerçekten bu işden para kazanmak istiyorsan her gün içerik üretmelisin ve bunu hiç bir karşılık beklemeden 6-7 ay durmadan yapmalısın. Ortalama hesaplamalarla bu günlük en az 3 saat harcaman anlamına gelir. Tabii eğer kaliteli içerik üretip kaliteli bir kanal oluşturmak istiyorsan. İnan bana bu yolda sabır olmazsa hiç bir yere gelemez, sabırlı olur ve sonuna kadar gidersen gerçekten ama geçekten çok güzel yerlere gele bilirsin. Söylediğim gibi yani “MÜMKÜN“. İlk başta sabır üzerine düşünmelisin YouTube para kazananlar listesine ismini yazdırmak istiyorsan en ama en önemli ve başta gelen faktör bu. “ SABIR ” kelimesini unutma. Eğer sabırlı olmayı beceremeyeceksen bu yazımı okumayı burada durdur, kesinlikle kanal oluşturma ve boşuna vakit kaybetme”.

Sabır konusunu tam anladıysan şimdi yapman gerekenleri dikkatle oku – YouTube para kazanma 2016

 Kalite dolu  içerik 

Bir gün mağazaya gittin ve her hangi bir ürün alıyorsun. Eğer paran varsa kalitesiz ürün alırmısın? Tabii ki, hayır. Bu işi de böyle düşün. YouTube’da video izleyen her kes zengindir. Bunu aklından çıkarma. Yani hep kaliteli ürün ararlar. Her insanın istediği zaten kaliteli ürün olur ama gerçek hayatta her kes zengin değildir. Bunu hiç bir zaman unutma YouTube kullanan her kes zengin ve sen onlara ola bildiğince kaliteli ürün sunmalısın. Biliyorsun zaten YouTube üzerinden milyonlarca video var ve seni onlardan ayıracak ve in
sanlara ilk görüşte birebir etki edecek 2 şey var. İnsanlar kaliteli içeriği hemen sever ve gözlerinde diğerlerinden farklı bir yerde konumlandırılar. Uzun sözün kısası KALİTE bu işte yoksa videolarını izlenmesini ve para kazanmayı unutmaya başla.

 Farklı içerik – Özgün içerik 

Youtube-Para-Kazanma-Yontemleri-2016İlk görüşte birebir etki edecek 2-ci şey ise farklı içerik. İnsanlar farklı şeyleri severler. Belki sende fark etmişsindir çok saçma videolar paylaşılıyor ve “ne saçma video” diyorsun ama bir bakıyorsun yüzbinlerce izlenmesi var. Çünkü onun videosu farklı. Bu konu üzerinde iyice düşün ama iyice.

Çünkü belirleyeceğin içerin çok kaliteli içerik olsa ve ön sıralara çıksa bile aratılması az olan, yani insanların pek ilgilenmedikleri ve sıkıcı video olduktan sonra hiç bir faydası yok. Yani böyle istenmeyen ve az izlenen bu videoları birazdan söyleyeceğim yöntemlerle paylaşsan bile ilgi çekmez. Ama hiç kimsenin bilmediği ama çok farklı ve dikkat çekici videonu o yöntemlerle insanlara ulaştırıp böyle bir kanal açıp video paylaştığını söylersen emin ol çok ama çok insanın ilgisini çekecek. Bundan emin ol.

 Sistemli çalışma 

Hepimiz hayatımız boyunca bir çok iş görüyoruz. Hepsini tam zamanında bitire biliyormuyuz? Hayır. Mesela örnek veriyorum tedavi oluyorsun ve tedavini 2 hafta aralıksız yapman gerek ama sen bunu uzatarak ve sorumsuzluk yaparak aralıklarla 5-6-7 haftada yapıyorsun. Bu tedaviyi bitirdiğini varsayarsak bile boşuna zamanın gitti, üstelik tedavin etkisini kaybetti. Söylemek istediğim tamda bu.

Youtube para kazananlar listesine ismini yazdırmak için mutlaka ama mutlaka sistemli çalışmalısın. Aksi taktirde sana söylediğim en kısa 6-7 ay içinde alacağın sonucu 2 yıl içinde alırsın oda belki.

Eğer sistemli çalışma yapmazsan YouTube kanalın çok geç büyür yada büyümez. Bu bize gerekli olan en önemli şey değilmi? Biz süreyi kısatmaya çalışıyoruz ve 6-7 aylık bir büyüme ve izlenme sürecini planlıyoruz sen ise sistemli çalışmayarak bu süreyi 2 yıla çıkarıyorsun ( Tabii senin ne kadar sistemli çalışmadığına bağlı). Sistemli çalışmamanın bizim karşımıza çıkardığı ilk sorun geç büyüme oldu.

Tabii ki, sorunlar bitmedi ve bir çok insanın aklına gelmeyen sorun ise sistemli çalışmadığımız ve geç video paylaştığımız zaman ilk olarak YouTube bizi öylesine yani zevk için açılmış bir kanal olarak belirliyor. Düzensiz video yüklediğin için senin düzenli ve iyi bir parner olacağını düşünmüyor. Tabii adamlar haklı sen işe geçiktiği için 3-4 kere işten atılmış birisini işe alırmısın? Yani YouTube senin geçmişininde böyle olduğunu düşünüyor ve böyle olarak hareket etmeye başlıyor ve seni arama sonuçlarında ön sıralara yaklaştırmıyor. Öönekle ne demek isdeğimi anladığını umuyorum.

Eğer sistemli çalışırsan abonelerin artacak. Düşün bir video izledin ve beğendin neyse kanala abone olmak istiyorsun ve bir bakıyorsun kanalın video paylaşma aralıkları 2 hafta, 1 ay, 2ay olarak farklı. Neden bu kanala abone olasın ki bir daha ne zaman video paylaşacağını bile bilmiyorsun. Bu durumda sadece YouTube değil biz de bu kanalı zevk için açılmış, canı istediği zaman “hadi bu gün bir video paylaşayım” diyen bir sorumsuz kanal gibi görürüz. Emin ol abonen yoksa hiç kimsenin kanalına abone olmadığını göreceksin. Eğer az yada her ne kadar bir kitlen oluşmuşsa emin ol tek tek abonelikten çıkacaklar. 

Youtube-Para-Kazanma-Yontemleri-2016Sitemli çalışma derken bunu bir diğer anlamı eşit zamanlı paylaşımdır.
Bir hafta 4 içerik paylaşıyorsan tüm haftalar 4 içerik paylaşman lazım. Daha etkili sonuç almak için ise mesela haftanin cuma ve cumratesi video paylaşıyorsan, bunu her hafta aynı gün yapmalısın. Bu seni YouTube’nin  gözünde disiplinli birisi yaprar. YouTube ise disiplinli kişileri sever.

Sistemli çalışmanı en önemli şeylerden biri haline getiren ise sistemli çalışmadığın zaman hesabındaki ücretlerin kuruş kuruş silinmesi. Evet öyle. Bende ilk duyduğum zaman inanmamıştım ama kendi kanalımda tecrübe ettikten sonra emin oldum.

“Tüm bunları sanki nerden biliyorsun?” die aklında soru işareti kalmışdır büyük ihtimal. Tüm bunların hepsini söylediğim o 4 ay içinde yaşadım. Evet sonuca ulaşamadım evet ama “Başarılı ve Başarısız İnsanlar Arasındaki Altın Farklar” isimli yazımda da belirttiğim gibi sonuca ulaşamamam benim için tecrübelerimi toplayıp bu siteyi kurmama yardımca oldu. Yazımı okuyarak zaten bu konuyla ilgili detaylı bilgiler edine bilirsin. Çünkü aynı şeyleri burada yazıp bu makalemi uzatmam gereksiz olur.

Zaten eğer belli bir süre yani 1-2 ay sistemli çalışmaya kendini zorlarsan artık bu senin için günlük rutinin haline gelecek. Zaten bu senin işin. Bir işe girdin ve her sabah belli bir saate uyanırsın ve belli bir saate iş süren biter. YouTube’da senin için bir iş zaten. İşe istediğin zaman gidip istediğin zaman gitmemen gibi bir şansın yok. Bunun karşılığında maaş alıyorsun. Eğer YouTube üzerinden para kazanmak istiyorsan yani maaş almak istiyorsan bunu günlük rutinin ve işin gibi düşünmeli ve uygulamalısın.

 İçeriklerini izletme ve kendini insanlara tanıtma 

Evet içeriklerini hazırladın  ama peki bu içerikleri en önemlisi ilk 7-8 ay ve  daha sonrasında nasıl insanlara izletip kanalını tanıtacaksın?. Çünkü insanlar senin kanalının varlığını bile bilmiyorsa içeriklerin kaliteli dolu olsa da çok farklı olsa da insanlar bunu göremedikten ve haberdar olmadıktan sonra nasıl kanalını büyüte bilir, izlenmelerini arttıra bilir, en önemlisi para kazana bilirsin ki?

Bu durumda yardımımıza sosyal medya geliyor. Ne kadar fazla sosyal medya platformlarından paylaşım yaparsan o kadar da izlenme alırsın. Kanalının ismini verdiğin sosyal medya hesabı oluştur. En önemlisi Facebook hesabı. Karşılıklı takiple takipçilerini arttır ve videolarını sayfanda paylaş. Facebook’ta “YouTube kanallarına destek” sayfalarını takip et ve içeriklerini burada paylaş. Arkadaşlarını sayfana davet et karşılıklı takip gönder ve bunun gibi yollar dene ama o takipçilerinin sayı mutlaka artsın.Yani insanlar seni yavaş yavaş tanımaya ve takip edip, izlemeye başlasınlar. Emin ol videolarına ilk izlenmeler de buradan gelecek. Bunu yapmazsan farklı ve süper içeriklerin olsa bile insanlar seni bulamaz. Çünkü içeriklerin farklı ve insanlar nasıl aratacaklarını ve böyle bir şeyin olduğunu bilmiyorlar. Farklı içerik diyorum çünkü farklı bir içerik düşünerek işe başlayacağını umuyorum.

Videolarını Facebook üzerinden paylaşırken video linkini paylaş ama linkin altında belirecek video görüntüsünü kaldır çünkü insanlar Facebook üzerinden videonu izlerler ise YouTube bunu izlenme olarak algılamaz. Videonun kapak fotografını paylaş ve üzerine videoyla ilgili kiçik açıklama ve linkini ekle.

Eğer çok az bir büdcen varsa bile Facebook üzerinden çok iyi fiyatlara reklam vere bilirsin.Youtube-Para-Kazanma-Yontemleri-2016 Minimum büdcen bile olsa 1$ bile senin işini görecektir. Yani şu an benim araştırmama göre en hesaplı ve sonuçlu reklam verme yöntemi Facebook. Ben Facebook üzerinden örnek verdim sen bunu tüm sosyal medya hesaplarında uygula ve emin ol sonucunu göreceksin.

Son olarak “Yapamama Korkusu Nasıl Yenilir – Özgüven Eksikliği” yazımı okumanı şiddetle öneriyorum. Çünkü bu yazımda paylaştıklarım senin YouTube para kazanma ve ismini para kazananlar listesine eklemen için anahtar tecrübeleri içeriyor. Onu da belirtmek isterim ki, bu tecrübeler hem de benim YouTube işini bırakmama sebep olmuş tecrübelerdir.

Eğer artık kararını verdin ve kanal oluşturup YouTube işine başlamak istiyorsan bu linkten yeterli bilgileri ala bilirsin.

Bu yazım ve söylemek istediklerim de bu kadardı. Senin için detaylı olduğunu ve  yararlı olacağını umuyororum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin