Zaman Yönetimini 5 Adımda En İdeal Hale Getir!

Gün içinde bazılarımız zamanını doğru yönetmeyerek ve hatta hiç yönetmeyerek hayatının en önemli şeyi olan zamanını her gün çöpe atıyor.

Sabah uykudan uyanmıyor, gece uyumak bilmiyor ve gün içinde beyni her hangi bir şey yapacak kadar güç bulamıyor.

Gün içinde uykulu şekilde yapmaya çalıştığı hiç bir işi gerektiği gibi yapamıyor ve hatta artık bu durumda yapmak bile istemiyor.

Etrafımızda bu ve benzeri hikayeleri dinleye bileceğimiz çok ama çok fazla insan mevcut. Bu ve benzeri hikayelere sahip insanların duruma müdahele etmesi mutlaka gerek. Çünkü zaman yönetimi yapamayan bir insanın başarısından söz etmek bile mümkün değil.

Peki gerçekten durum böyle mi? Hayır cevabını vermek bu sorunun karşısında çok bile oluyor. Bir çoğumuz ise bu durumu anlıyor, müdahele etmek istiyor, zaman yönetimi yaparak zamanını verimli şekilde kullanmak istiyor ama nasıl yapacağını bilmiyor.

Tüm bu insanların ortak bir noktası var en azından bu yazım içerisinde. O da zaman, zamanın değerini anlayarak, zaman yönetimini en ideal hale getirmek isteği.

Emin ol bu yazıda paylaştıklarımı kullandığın taktirde hayatında çok ama çok önemli değişikliklere neden olacak. Bunu nereden mi biliyorum? Çünkü tecrübe edindim, araştırdım ve öğrendim. Geçelim zaman yönetimini nasıl en ideal hale getireceğine.

 Hız kesmiyor  – Zaman yönetimini 5 adımda en ideal hale getir!

Zaman Yönetimi saatZaman hayatımızın öyle bir kısmını kaplıyor ki gerçekten insan oturup düşündüğü zaman şimdiden bile neler kaybettiğini anlıyor.

İster 15 isterse de 55 yaşın olsun bunu anlıyorsun. Peki her kes bunu anlıyor mu? Tabii ki hayır.

Kaç yaşında olursan ol akıp gidiyor ve hiç bir şekilde geri döndüremiyorsun. Pişman mı oldun?

Hiç bir şeyi değişemez sadece ileri bakarak doğru zaman yönetimi yaparak bu pişmanlığını gidere bilir ve hayatını tamamen değiştire bilirsin.

Ama unutma hız kesmiyor. Bu yazıyı şimdi yazıyorum ve zamandan konuşuyorum ama benim şu an zamanım hız kesmeden ilerliyor.  Şimdi tarih 25 mart ve saat  01:05 ve ben bu yazıyı bitireceğim zaman tarih ve saat kaç olacak nereydese tam olarak biliyorum.

Çünkü zaman ne kadar hızlı aksa da bu yazıyı yazmam 2-3 gün bile sürse de ben zamanımı doğru değerlendiriyorum ve her şeye zamanımın nasıl yettiğinin şahidi oluyorum.

Bu bir gerçek ki, dünya üzerindeki her kes zamanın anlamını anlasaydı ve yöntemini döğru yapsaydı günümüzde her kes  başarılı  bir insan, istediği her şeye sahip birisi olurdu.

Bu da zaman yönetiminin ne kadar önemli bir şey olduğunu gösteriyor. Çünkü başarının çok ama çok büyük bir kısmı zaman yönetimi payına düşüyor.

Ama hayatımızın hangi noktasında doğru zaman yönetimi yaparsak yapalım bulunduğumuz noktadan çok ama çok daha iyi yerlere geleceğimiz tartışılmaz bir gerçek.

Zaman hız kesmiyor evet. Yani hızı sabitleyemeyiz yada azaltamayız ama düşüncemizi doğru şekide değiştire bilir ve istediğimiz gibi müdahele ede biliriz. Yine hız kesmeyecek evet ama bu sefer biz hayatmızı onun hızına uyduracağız.

Zaman yönetimine ne gerek var?- Zaman Yönetimini Adımda En İdeal Hale Getir!

Biraz dur ve hızlıca düşün. Bunu yapıyoruz ama ne gerek var? Zaman yönetim yapmadığımız zaman ne kazanırız ve ne kaybederiz? Şimdi onlara bakalım.

Zaman yönetimi olmadığı zaman kaybettiklerimiz

 1  Zaman

 2  Başarı

 3  Yapmamız gerekenler şeyleri yapmamak.

 4  Kariyerimizde ilerleme kaydetmemek ve bunun gibi bir sürü şey.

Zaman yönetmi olmadığı zaman kazanacaklarımız

 1  Uyku

 2  Verimsizlik

 3  Sonuç alamamak

 4  Hiç bir iş yapmamak isteği ve bunun gibi bir sürü şey

Gördüğün gibi yönetim yapmadığın zaman bu kadar geri düşüyor ve durmadan kaybediyorsun. Ama çözümüne baktığımız zaman çok kolay . Sadece bir kaç madde belirleyip bu maddelere uymamız gerek.

Kendin için en etkili zaman yönetim tekniğini seçtikten sonra neredeyse her işinde az da olsa çok ta olsa ilerleme kaydedeceğin için bunları sıralamak istemedim.

Şimdi geçelim zaman yönetimini en ideal hale getirmen için sana söyleyeceğim gerçekten altın değerinde olan maddelere.

 Altın değerindeki maddeler  – Zaman yönetimini 5 adımda en ideal hale getir!

 1  Uykunu düzene sok. Uyku bildiğin gibi dünyadaki çok ama çok fazla kişinin problemi haline geldi artık. Şahsen benim etrafımda bir çok uyku problemi yaşayan insan var ve bir kısmı uykusunu nasıl düzene sokacağını bilmezken bazıları ise bu durumu bilse de düzene sokmak istemiyor.

Ama uyku hayatımızın öyle bir yerinde ki, zaman yönetimi dediğimizde ilk akla gelen şey o oluyor.

Bazı insanlar günün 24 saatinin  12 saatini uyuyor  ama hala uykusu olduğunu söylüyor. Ama bazıları ise her gün 6 saat bile uyusa gün içinde beklenilenin üstünde bile performans sergiliyor.

Günlük ortalama olarak uyku saati 8 saat olarak  uzmanlar tarafından belirtilse de 8 saat bazen bize çok bazen az gele bilir. Bu durumu düzeltmek ise tamamen bize bağlı birşey. Çünkü gün boyunca uykusuz kalacak yada tam performans sergileyecek kişi biziz.

Zaman YönetimiPeki bunun için ne yapmalıyız? Kendi uyku saatlerimizi belirlemeliyiz. Bunu yapmak için  4 gün  aynı saatte uyuyup aynı saatte kalkarak nasıl verim aldığını denetle.

4 gün söylüyorum çünkü sen her gün uyku düzenini değiştirerek deneyimler yaparsan hiç bir sonuç alamazsın.

Ama bu 4 gün en azından belirli miktarda o düzene uyum sağlayarak 4-cü gün sonunda bu uyku düzeninin sana uyup uymadığını belirlemene yardım edecek.

Her verim almadığını gördüğünde 4 gün sonunda yeni bir uyku saati belirle ve yine belirlediğin  saatte uyuyup belirlediğin saatte kalk. Bunu devam ettir ve en yi verim aldığın saatleri belirle.

Kendi uyku saatlerini belirle derken örnek veriyorum 22:00 uyuyup 14:00 kalkmanı kastetmiyorum. Uyku düzenini 8 saat üzerinde inşa et.

Kendin için en iyi uyku saatini belirledikten sonra sıra geldi zaman yönetimini en iyi düzeye getirmen için bunu devamlı hale getirmen. Uzmanlar ve gerçekten çok fazla insan bir uyku düzenine alışmak için  21 gün  yani 3 hafta gerektiğini söylese de benim deneyimlerim sadece 1 hafta.

Bu 1 hafta içerisinde her gün ama her gün belirlediğin saatlerde uyu ve uyan. 1 hafta söylüyorum ama tabii ki, bu süre 3 haftaya kadar da çıka bilir. Bu 1-3 hafta içerisinde her gün bunu yaparsan artık o uyku düzeninne alıştığını, gün içinde uykulu olmadığını ve tam performans gösterdiğini göreceksin.

Tabii ki, ara sıra bir çok nedenden dolayı geç saatte uyuya bilir, uyku düzenini boza bilirsin ama ertesi gün mutlaka belirlediğin ve her gün uyandığın saatte uyan. Daha sonrasında gün içinde çok kısa süreliğine uykunu alarak bu durumu telafi ede bilirsin. Ama yine ayı gün belirlediğin saatte uyu.

Bu durumu devam ettirdiğin zaman emin ol istediğin performansı aldığını ve gününün büyük bir kısmını işlerine ve kendine ayıra bildiğini göreceksin.

Düzensiz şekilde, örnek veriyorum günün 12 saatini uyuyorsan düzenli şekilde bu süre ortalama 8 saate inecek. Düşünsene benim senin ve hepimiz için değerli olan zamandan sadece uyku düzeni ile 4 saat kazandın. Söylediğim gibi zaman durmuyor ama sen ona uyum sağlaya bilirsin.

 2  Kendine mutlaka To Do list hazırla. Sabah uykudan uyandığın zaman yapman gereken ama yapmadığın  To Do list  yani yapılacaklar listesi hazırlaman olacak. To Do list yani yapman gereken için bir liste oluşturman senin için aslında çok iyi bir yol haritası olacak.

Listeyi hazırlarken senin için çok önemli olanları ilk sırada, daha az önemli olanları ikinci sırada, diğerlerine baktığın zaman yapman gereken ama çok ama çok fazla önemli olamayan işleri de üçüncü sırada konumlandır.

Şimdi soracaksın zaten bunu To Do list yapmasam bile kendi beynimde belirleye biliyorum neden bunu yapayım ki? Bunu yazıyoruz çünkü belirlediğimiz bu liste gün boyunca göz önünde olacak ve bir işi yarım bırakarak liste dışına çıkmamızı engelleyecek. Tabii ki, listeye sadık kalırsan.

Gün boyunca yaptığın her işi bitirdiğin zaman işaretle.  Bu işaretleme işlemi hem işlerinin sayısının azaldığını görmene ve bunun senin için bir motivasyon olmasına neden oluyor hem de gün sonunda sonuç çıkarmana yardımcı oluyor. Bu işlem ile birlikte bitirdiğin her iş için ne kadar zaman harcadığını o işin önünde yaz. Gün sonunda bu listeyi eline al ve dikkatli şekilde incele.

Yaptıklarına harcadığın süreleri topla. İşlerini yapmaya başladığın zamandan  işlerini tamamen bitiridiğin saate kadar ne kadar zaman geçtiğine bir bak.

Örnek veriyorum 8 saat uyudun ve geride kalan 16 saatin 12 saatini çalıştın. Ama To Do list incelemendeki saatleri toplayınca 9 saat olduğunu görüyorsun.

Bu ne demek oluyor?  Yani sen çalıştığını sandığın 12 saatin aslında  3 saatini boşa harcamışsın . Bu bir çok şey ola bilir mesela telefon, tablet ve bunun gibi bir çok şey.

Ama sonuç olarak 3 saatin boşuna gitmiş. Ama seni 9 saat tam şekilde çalışsaydın geride kalan 3 saat içinde bir çok şey yapa bilirdin. Her gün saatlerini böyle gittiğini düşünürsek emin ol çok büyük bir kayıp.

Bu durumu nasıl düzelte biliriz? Yani nasıl tam verimli ve saatine uygun şekilde günümüzü değerlendire biliriz? Bu sorunun cevabı üçüncü madde.

 3  Tekniğini geliştir. Kendi tekniğini denemeler sonucu bula bilirsin. Aynı uyku düzenini kendi tekniğinle bulabileceğin gibi. Sadece denemeler yapmalı söylediğim gibi gün sonunda boşa giden saatlerini hesaplayarak bunu en aza indirmelisin.

Ama bunu yapmadan önce sana dünyaca bilinen, tanınan ve kullanılan teknik olan Pomodoro tekniği hakkında bilgi vermek istiyorum. Çünku belki de bu teknik senin için tam uyumlu ola bilir ve kendin için başka teknik geliştirmene ihtiyacın kalmaya bilir.

Zaman Yönetimi PomodoroZaman yönetimi için geliştirilmiş Pomodoro tekniği aslında çok basit. İşlerimizi yapmaya başladığımız zaman saate bakıyoruz ve  25 dakika  durmadan yaptığımız işe odaklanıyoruz. 25 dakika sonrasında ise tam olarak  5 dakika  yaptığımız işi bırakıyoruz.

Bu 5 dakikalık süre zarfında televizyon izleye bilir, müzik dinleye bilir yada istediğin her hangi bir şeyi yapa bilirsin. Yaptığımız bu işlem yani   25 dk çalışma+5 dk  dinlenme  Pomodoro  olarak isimlendiriliyor. Bu şekilde 4 Pomodoro yap ve her 4 Pomodoro işlemi sonunda 30 dakika dinlen ve işini bitirene kadar yeniden tekrar et. İşlem bu kadar basit.

Hatta Pomodoro tekniğini kolay şekilde kullanman için sitesi oluşturulmuş. TomatoTimer isimli bu site aslında hepimizin telefonunda da kullandığı sayaç. Sadece 25 dakika olarak ayarlanmış ve her 25 dakika bittiği zaman bildirim yapıyor. İstersen Pomodoro tekniğini uyguladığın zaman bu siteyi kullana bilirisn.

Bu yöntemle hem zamanın nasıl geçtiğini anlayacaksın, hem disiplinli çalışacaksın hem de zaman kaybetmeyeceksin. İşini bitirdiğinde “Zaman nasıl geçti anlamadım. Daha hiç bir şey yapmadım ki” gibi kelimeleri bir daha kullanmayacaksın. Tabii bu söylediklerim bu yöntemin senin için uyumlu olduğu taktirde geçerli.

Ben de bu tekniği kullanıyorum ve zaman yönetimim için bana uyumlu. İnan bana sonuç çok çok iyi bunu tecrübelerim sonucu kesinlike söyleye bilirim. Şimdi geçelim bir diğer önemli maddeye.

 4  Kesintisiz uygula. Uyku düzenini belirledin, kendin için uyumlu olan tekniği seçtin. Bu Pomodoro yada başka bir teknik olsun farketmez. Tekniğini uyguladıktan sonra sıra geldi en önemli kısma. Belirlediğin düzen ve tekniği zaten hayatında her zaman varmış gibi kullanmalısın. Bir gün bile ara vermeden bunu yapmalısın.

Çünkü ister kullandığın teknik olsun isterse de başka bir şey. Sen ne kadar uzun süre uygulamaya çalışırsan ve çabalarsan inan bana zamanla alıştığını göreceksin.

Zaman Yönetimi YapabilirsinÖrnek verecek olursam bir işe giriyorsun ve sana ilk 3-4 gün zor geliyor ama daha sonrasında artık sıradan gelmeye başlıyor yada universiteye kabul oldun ve dersler sana zor geliyor ama 1-2 hafta sonra alışıyorsun.

Yani kullanmaya karar verdiğin ve alışkanlık edinmek istediğin her şeyi biraz gayret ederek, bir süreliğine kendini onu yapmaya zorlayarak hayatının bir parçası haline getire bilirsin.

Eğer tekniğini de uyku düzenini de alışkanlık haline getirdiysen ve uzun süre bu alışkanlığını devam ettirdiysen çok iyi.

Ama bilmeni isterim ki, çok kısa süre 4-5 gün bile ara verdiğinde düzenin bozulacak ve uyum sağlamak eskisi gibi zor olacak. Bu yüzden düzenine ve zorluklarla hayatına dahil ettiğin alışkanlıklara becere bildiğin kadar sadık kal ve ihmal etme.

Tüm bunları nereden mi biliyroum? Çünkü hepsini kendim denedim ve tecrübe edindim.  Diğer makalelerimi de okuduysan bildiğin üzere zaten tecrübe edinmediğim emin olmadığım hiç bir bilgiyi sitemde yani bilmediginhersey.com’da paylaşmıyorum.

 5  İnsanlara hayır cevabı vermeyi öğren. İnternette karşıma bir çok “Hayır demeyi öğrenin” gibi şeyler çıkıyor. Anlamı ne peki? Bir çok insan bunu sadece birisi ile dışarı çıkmak eylenmek gibi algılıyor. Ama kesinlikle öyle değil.

Örnek veriyorum gün için okulda, hayatta her kes bir birinden yardım isteye bilir yada yardım ede bilir. Peki sen bunu ne sıklıkla yapıyorsun? Evet birisine yardım etmek iyi bir şey ama bir şeyi unutuyorsun o da senin zamanın.

Birisine en ufak bir yardım ettiğin zaman yada birisinin her hangi bir işini yaptığın zaman senin vaktin gidiyor. Tabii ki, birisinden yardım istediğimiz gibi, ona yardım da etmeliyiz ama kesinlikle bu durumu abartmamak ve zamanı, zaman yönetimini göz önünde bulundurmak gerek.

Söylediğim gibi bu sadece bir örnekti. Yani sen hayır demeyi becerirsen emin ol çok fazla zaman kazanırsın. Çok önemli işlerin var ve ona konsantre olmuş şekildesin bir arkadaşın arayıp hadi gel bir kafeye gidelim dediği zaman eğer sen hayır demeyi beceremez ve gidersen emin ol ne konsantre kalır, ne zaman yönetimi kalır, ne de verimlilik kalır. Bu yüzden birisi bir şeyi sorduğu yada istediği zaman bunları çok iyi bir şekilde düşün.

 Sonuç  – Zaman yönetimini 5 adımda en ideal hale getir!

Tüm bunları uzun zaman önceden uygulamaya başladım ve gerçekten çok iyi sonuçlar aldım. Zaten bu yüzden bu makaleyi yazarak seninle paylaşmak istedim. Emin ol tam şekilde söyledilerimi uygularsan istediğin sonuca ulaşacaksın.

Eğer geleceğini, hayatını düşünüyor ve her insan gibi başarılı olmak ve hedeflerine ulaşmak istiyorsan gereken her şeyi yapmalsın. Bunu aklında tut ve hemen işe koyul. Bu arada Başarılı ve Başarısız İnsanlar Arasındaki Altın Farklar ve Hedeflerimize Nasıl Ulaşabiliriz? – Gerçek Tecrübeler başlıklı yazılarımı okumanı da şiddetle tavsiye ederim.

 

Yorum “Zaman Yönetimini 5 Adımda En İdeal Hale Getir!

  1. My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Share
Tweet
+1
Share
Pin